Ova mjera daje mogućnost razvoja proizvođačima pjenušavog vina, budući da je prihvatljivo ulaganje i nabava tehnologije za proizvodnju, skladištenje, punjenje i čuvanje pjenušavog vina. Posebna pozornost daje se razvoju novih proizvoda, procesa i tehnologija u proizvodnji vina gdje se prihvatljivi troškovi odnose na razvoj dizajna, proizvoda, procesa ili tehnologije.
Potpora se unutar mjere Investicija u vinarije i marketing vina može odobriti za materijalna i nematerijalna ulaganja u objekte za preradu, infrastrukturu vinarije i marketing vina s ciljem poboljšanja ukupne učinkovitosti, te za razvoj novih proizvoda, procesa i tehnologija. Restrukturiranje i konverzija vinograda podrazumijeva ulaganja u strukturne promjene postojećih površina zasađenih vinogradima. Za dodjelu bespovratnih sredstava mogu se prijaviti proizvođači (fizičke ili pravne osobe) koji su upisani u Vinogradarski registar.
Maksimalni intenzitet potpore iznosi do 50% prihvatljivih troškova, bez PDV-a koji nije prihvatljiv trošak. Maksimalni iznos potpore za mjeru restrukturiranje i konverzija vinograda kreće do 750.000. eura, a za mjeru investicije u vinarije i marketing vina do 1.500.000. eura.
Restrukturiranje i konverzija vinograda
Mjeru Restrukturiranje i konverzija vinograda možemo podjeliti na dvije veće aktivnosti ulaganja i to; 1) Ulaganja vezana uz zamjenu sorte i premještanje vinograda, a koje se odnose na krčenje zemljišta i uklanjanje ostataka, potom ulaganje u pripremu tla restrukturiranog vinograda koje zahtjeva analizu tla, čišćenje tla od kamenja, rigo- Potpore za vinograde i vinarije – od sadnice do butelje lanje, duboko oranje, oranje, tanjuranje i ripanje, usitnjavanje kamenitog sloja tla, ravnanje tla za vinograd, dezinfekcija, organska i mineralna gnojidba. Nakon toga slijede aktivnosti vezane za sadnju ili cijepljenje restrukturiranog vinograda poput planiranja sadnje, sadnja sadnica vinove loze uključujći rad, materijale i druge ulazne troškove, cijepljenje i nacjepljivanje, postavljanje i izmjena potpornih struktura restrukturiranog vinograda, kupnju materijala (oprema za fiksaciju, stupovi, cijepovi ili sadnice podloge vinove loze, čelične žice, željezne žice, kuke, zatezači i sl.). 2) Ulaganja prihvatljiva u okviru poboljšanja vinogradarskih tehnika upravljanja vinogradom uz promjenu sorte ili uz zadržavanje iste sorte odnose se na aktivnosti vezane uz promjenu gustoće sklopa vinograda, kao i aktivnosti vezane uz promjenu nagiba razine vinograda, potom aktivnosti vezane uz izgradnju antierozijskih sustava (drenaža) u vinogradu – kanali za odvodnju i/ili kolektori, podzemni odvodi, aktivnosti vezane za izgradnju terasa i zidova, aktivnosti povezane s tehničkim instalacijama u restrukturiranom vinogradu, aktivnosti vezane za uvođenje ili poboljšanje sustava natapanja.
Investicija u vinarije i marketing vina
Unutar ove mjere prihvatljiva ulaganja odnose se na Izgradnju infrastrukture podruma, laboratorija za kontrolu kvalitete proizvoda od grožđa i vina, izgradnja prezentacijskih i prodajnih objekata poput vinoteke, izložbenih i prodajnih prostora, kao i troškovi uspostave skladišta, logističkih centara i poslovnih ureda. Nakon građenja ili rekonstrukcije prostora, slijedi Kupnja novih strojeva i opreme namijenjenih za preradu grožđa; pokretna tehnička oprema za transport, prijem i preradu grožđa, oprema za mjerenje i analizu grožđa, muljača, drobilica, strojevi i oprema za sortiranje, preša, drener (egouttoir), pumpa za kominu, prijenosnik (conveyor), zatim nabava opreme za fermantaciju i kontrolu temperature. Uz navedeno, prihvatljiva je kupnja strojeva i opreme za kretanje vina i tretiranje vina u podrumu, bačve i tankovi za proizvodnju vina i njihovo skladištenje, kao i nabava opreme za punjenje, etiketiranje i pakiranje. Neprihvatljivim troškovima se smatraju jednostavne zamjene opreme koje predstavljaju zamjenu postojeće opreme bez poboljšanja tehnologije proizvodnje, troškovi redovitog održavanja opreme, zgrada i postrojenja. Kod općih troškova prihvatljivi izdaci odnose se na naknade za arhitekte i inženjere, konzultantske naknade, studije izvedivosti, stjecanje prava na patente i licence.
Sva pitanja zainteresirani mogu poslati na
e-mail: eufondovi@concessum.com
ili kontaktirati na mob: 099 2030 240