Mala obiteljska poljoprivredna gospodarstva mogu se financirati iz Programa ruralnog razvoja putem natječaja koje provode 54 Lokalne akcijske grupe, odnosno LAG-ovi. Temeljna zadaća LAG-a, odnosno neprofitnih organizacija je decentralizirana raspodjela sredstava iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj putem LEADER/CLLD mjere. Upoznajmo rad i aktivnosti jedne lokalne akcijske grupe s krajnjeg juga naše domovine – LAG 5.
LAG 5 osnovan je 2012. godine kao neprofitna udruga, zalaganjem lokalnih aktivista radi unaprjeđenja i razvoja zajednice. Područje LAG-a 5 pripada najjužnijoj, Dubrovačko–neretvanskoj županiji i zahvaća otoke Korčulu, Mljet i Lastovo te poluotok Pelješac.
Cilj LAG-a 5 je izgradnja zajednice s konkurentnim gospodarstvom, visokom kvalitetom življenja te očuvanom prirodnom i kulturnom baštinom koja svoj razvoj usmjerava prema održivoj budućnosti. Nedavno je Ministrstvo poljoprivrede dodijelilo sredstva za dvogodišnje prijelazno razdoblje 2021. – 2022., u kojem se nastavlja provoditi Program ruralnog razvoja Republike Hrvatske.
LAG-u 5 je dodijeljeno ukupno 4.470.911,74 kn, a dosad je sveukupno raspisao osam natječaja s 37 odluka o potpori, od kojih je 35 potvrdila Agencija, pa je tako u tih 35 odluka alocirano oko 5,27 milijuna kn od 6.27 milijuna kn, koliko je ukupno dodijeljeno LAG-u 5 na Mjeri 19.2, što je gotovo 84 %. Od toga je u 2020. godini alocirano gotovo 2.8 milijuna kn, što je 53 % od ukupno alociranih sredstava. Za preostalih 16% trenutno su raspisana dva natječaja i odluke o potpori bit će donesene tijekom ove godine.
Međunarodni projekt suradnje
O radu LAG-a 5 doznajemo od upraviteljice Katarine Slejko, koja je posebno naglasila i jedan međunarodni projekt suradnje u kojem je sudjelovao LAG 5, naziva „Bee friends“. Glavni cilj projekta bila je promocija područja partnerskih LAG-ova, jačanje pčelarskog sektora te razvojnih resursa tih područja, zaštita prirodne baštine putem povećanja ekološke svijesti i načela održivog razvoja. Partneri na projektu su bili: LAG Moslavina te poljski LAG-ovi „Ziemia Pszczyńska“ i „Żywiecki Raj”.
U proteklom razdoblju LAG 5 sudjelovao je kao nositelj, projektni partner, koordinator ili pridruženi partner na 10 projekta financiranih izvan mjere 19 PRR-a. To dodatno doprinosi uspješnosti provedbe Lokalne razvojne strategije (LRS) i dostizanju njenih ciljeva, jačanju kapaciteta LAG-a i njegovih dionika i ciljnih skupina, umrežavanju područja LAG-a te stvaranju partnerstava unutar i izvan LAG područja, međusektorskoj suradnji te pozicioniranju LAG-a kao utjecajnog nositelja lokalnog razvoja.
Poljoprivredno područje velike prirodne vrijednosti
-LAG 5 danas s više od 100 članova iz javnog, gospodarskog i civilnog sektora, i 39 zaposlenih, za ostvarenje ciljeva koristi multisektorsko financiranje te provodi više europskih projekata. LAG 5 je sudjelovao kao partner na znanstveno-istraživačkom projektu HNV link kao nacionalni koordinator. Trogodišnji projekt ukupne vrijednosti 16.750.052,29 kn, financirao se iz Programa Horizon 2020. Provodio se u 10 europskih „područja učenja“, od kojih je jedno i područje Dalmatinskih otoka.
–LAG 5 surađivao je sa susjednim otočnim LAG-ovima – Brač i Škoji, s ciljem stvaranja mreže dionika koji će kroz kontinuiranu suradnju, edukaciju i razmjenu iskustava, aktivno sudjelovati u očuvanju karakterističnog mozaičnog krajobraza i doprinijeti održivom razvoju danog poljoprivrednog područja. Važnost ovog projekta na nacionalnoj razini leži u činjenici da 54,4,% teritorija Republike Hrvatske može biti kategorizirano kao poljoprivredno područje velike prirodne vrijednosti (HNV), a da je dosada rađeno jako malo istraživanja na tu temu, a niti jedno koje je uključivalo suradnju dionika iz više različitih sektora i disciplina i koje bi se bavilo razvojem modela koji će pomiriti potrebe gospodarskog razvoja i očuvanja bioraznolikosti, naglasila je Slejko.
Od ostalih značajnih projekata LAG-a 5, 2018. i 2019. godine sudjelovao je kao partner na projektu Blutoursystem – platforma znanja, vještina i kreativne suradnje za razvoj ekosustava plavog turizma, financiranom iz programa INTERREG IT-HR. 2019. je započela provedba projekta “Rural 3.0: Društveno korisno učenje u službi razvoja ruralnih zajednica (RURASL)”. Projekt „Želim pomagati“ jedan je od projekata koji mijenja sliku društva. LAG broji mnogo projekata od kojih su spomenuti tek neki.
Povezivanje 3 otočna LAG-a
–U 2021. godini planirana je prijava projekta na TO 19.3.2.s LAG-om Brač i LAG-om Škoji ”DalmaTIMski otoci”. Projektom ćemo povezati tri otočna LAG-a, kroz razmjenu znanja, primjera dobre prakse, održavanje studijskih putovanja na otocima: Brač, Vis i Korčula. Povezati će se i educirati dionici ruralnog razvoja s područja LAG-ova. Sve s ciljem stvaranja dodatne vrijednosti, promocije i povećanja prodaje lokalnih proizvoda. Provedba projekta planirana je sljedeće dvije godine, najavila je voditeljica LAG-a 5..
U 2021. godini LAG 5 raditi će na provedbi sljedećih projekata: LEADER (podmjera 19.2,¸19.3.2. i 19.4.); Želim pomagati; Erasmus + Rural 3.0.; Uči dalje; Oblak mogućnosti; LAG 5 fest; Obrazovanje odraslih za održivu kulturu. U planu je organizacija seminara, konferencija i radionica na LAG 5 području u svrhu jačanja ljudskih kapaciteta LAG 5 područja.