Puerarija ili kudzu (Pueraria montana (Lour.) Merr. var. lobata (Willd.); Pueraria lobata (Willd.) Ohwi) podrijetlom je iz Azije, a u Europi je invazivna vrsta. Zabilježeno je njeno širenje u Italiji, Švicarskoj, Sloveniji, Bosni i Hercegovini, ali i u Hrvatskoj.
Kudzu je 2016. godine upisan u Uredbu Europske unije br. 1143/2014 o sprječavanju i upravljanju unošenja i širenja invazivnih stranih vrsta. Vrste uvrštene u ovu uredbu ne smiju se unositi u EU, držati, uzgajati ili razmnožavati, prevoziti, stavljati na tržište, koristiti ili puštati u okoliš. Iznimno se vrste s ovog popisa mogu koristiti za istraživanja i proizvodnju medicinskih proizvoda, ali je za to potrebno dobiti dozvolu Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije RH.
Kakva je onda kudzu biljka?
Kudzu je brzorastuća, višegodišnja biljka penjačica koja potpuno guši drugu vegetaciju. Naraste do visine 15 – 30 m, a korijen prodire nekoliko metara u dubinu. Listovi su veliki, trodijelni, a cvjetovi su mirisni ljubičasto-crvene boje. Plod je smeđa, dlakava mahuna dužine 4 – 10 cm. Sjemenke su plosnate i male. U hladnijim područjima lišće otpada tijekom zime, dok u toplim ostaje. Dobro podnosi sušu i niske temperature, a prilagođava se različitim tipovima tala i pH.
Na korijenu se nalaze kvržice s bakterijama koje vežu dušik. Korijen kudzua je bogat antioksidansima, a u vrhovima izboja najzastupljeniji je izoflavon puerarin. Ovi antioksidansi štite stanice od oksidativnog stresa. Istraživanja su pokazala da je ekstrakt kudzua imao pozitivan učinak u liječenju oštećenja jetre izazvanih alkoholom. Korijen kudzua sadrži fitoestrogene koji pomažu kod problema u menopauzi. Iako korištenje korijena kudzua ima prednosti, treba biti oprezan prilikom korištenja jer može povećati rizik od bolesti jetre, a neki izvori navode da ga ne treba uzimati s lijekovima za dijabetes ili zgrušavanje krvi.
Izvor: Gospodarski kalendar