Povjerenik Europske komisije za poljoprivredu, Janusz Wojciechowski, internetskom vezom, uz prijenos uživo na saborskom kanalu YouTubea, krajem siječnja sudjelovao je na 120. sjednici Odbora za poljoprivredu Hrvatskog sabora.
Europski povjerenik predstavio je glavne smjernice Zajedničke poljoprivredne politike (ZPP) vezane uz održivu poljoprivredu uz osvrt na doprinos sektora pčelarstva proizvodnji hrane i na perspektivu razvoja ekološke poljoprivrede. Na sjednici su uz članove saborskog odbora prisustvovali predstavnici Ministarstva poljoprivrede, Hrvatske poljoprivredne komore, Hrvatske obrtničke komore, Hrvatske gospodarske komore, zagrebačkog Agronomskog fakulteta, Hrvatskog pčelarskog saveza te Hrvatskog saveza udruga ekoloških proizvođača.
Teret zelene tranzicije
Predsjednica saborskog Odbora za poljoprivredu Marijana Petir uvodno je ocijenila kako su smjernice i planovi europske zelene politike ambiciozni. Velika pažnja posvećuje se brizi za oprašivače, posebice pčele, imajući na umu njihovu nezaobilaznu ulogu u očuvanju biološke raznolikosti i proizvodnji hrane.
–Zato je Odbor za poljoprivredu pokrenuo politički dijalog s Europskom komisijom u kojem smo predložili da se uvede potpora po pčelinjoj zajednici i na taj način pravedno vrednuje njihova oprašivačka uloga, kazala je Petir.
–U promijenjenim okolnostima, osobitom krizama uzrokovanima ratovima, suočeni smo s pitanjem sigurnosti hrane u dugoročnoj perspektivi za buduće generacije. Europska unija je samodostatna u većini prehrambenih proizvoda. Pritom je trenutačno najveći izvoznik hrane u svijetu. 2022. ostvaren je višak izvoza za 60 milijardi eura u odnosu na uvoz. No, uz krize kao što su ratovi, imamo i druge signale da bismo trebali biti svjesni rizika sigurnosti hrane. Između 2010. i 2020. izgubili smo 3 milijuna poljoprivrednih gospodarstava. Svakog dana u Europskoj uniji nestane 800 poljoprivrednih gospodarstava, rekao je europski povjerenik za poljoprivredu Janusz Wojciechowski.
Izvor: Hrvatski sabor
Foto: Ministarstvo poljoprivrede