Predsjednica Odbora za poljoprivredu, Marijana Petir, pozvala je ministre poljoprivrede i zdravstva na uvođenje „GMO free“ oznaka za poljoprivredne proizvode u Republici Hrvatskoj. Također i na poduzimanje aktivnosti kojima bi se ostvarili ciljevi Deklaracije Alpe-Adria-Dunav području slobodnom od GMO-a; nju je Hrvatski sabor usvojio na inicijativu Odbora za poljoprivredu.
U Europskoj Uniji nisu propisana jedinstvena pravila o GMO free označavanju. Države članice ih donose samostalno, i ona se od države do države razlikuju. Petir je od nadležnih ministarstava zatražila žurno propisivanje postupka dobivanja GMO free oznake u Republici Hrvatskoj.
–Jedan od ciljeva Deklaracije o Alpe-Adria-Dunav području slobodnom od GMO-a je Hrvatsku promovirati i brendirati kao zemlju domaće i kvalitetne hrane, usmjerene prema ekološkoj proizvodnji i uzgoju proizvoda bez GMO-a. Kako bi se dodatno podupirao položaj i konkurentnost „GMO free“ proizvoda na tržištu, a potrošačima dala cjelovita i istinita informacija, Deklaracijom pozivamo nadležna tijela na uspostavu jasnih kriterija u Republici Hrvatskoj vezanih uz označavanje „GMO free“ proizvoda; također i na jačanje kontrolnih tijela, službenih i referentnih laboratorija za genetički modificirane organizme, rekla je Petir.
Petir je podsjetila kako je deset godina u Republici Hrvatskoj trajao proces, koji je inicirala. U njemu su sve županije donijele odluke kojima su njihova područja proglašena slobodnim od GMO; tako je na području cijele Republike Hrvatske zabranjena sjetva GMO sjemena pa i u pokusne svrhe. Podsjetila je i da je 2015. godine izmijenjena europska Direktiva. Ona je dala mogućnost državama članicama da zabrane uzgoj GMO-a na dijelu ili čitavom svom teritoriju. Unatoč tome, Europska Komisija kontinuirano odobrava registraciju novih GMO-a, dok se Europski Parlament tome svojim rezolucijama protivi.
-Mi ovom Deklaracijom želimo potaknuti i naše susjede da svoje područje čuvaju od genetički modificiranih organizama. Ni pčela ni vjetar ne znaju što je GMO. U tom smislu pozivajući naše susjede da zaštite svoj teritorij od GMO-a, štitimo i sebe; uz to i naš održivi turizam i ekološku proizvodnju, istaknula je Petir