“Vrbovečka pera“ je dobila europsku oznaku zajamčeno tradicionalnog specijaliteta. To je objavila Europska komisija u Službenom listu Europske unije od 28. lipnja 2024. Vrbovečka pera se priprema od dizanog tijesta, s nadjevom od svježeg kravljeg sira i vrhnja, jaja i soli s dodatkom kukuruznog brašna ili kukuruzne krupice.

Naziv proizvoda upisan je u registar zajamčeno tradicionalnih specijaliteta Unije te zaštićen na području cijele Europske unije. EU znak za zajamčeno tradicionalni specijalitet, koji se nalazi na ambalaži, potrošaču jamči kupnju autentičnog proizvoda.

Postupak zaštite pokrenula je PERA

Republika Hrvatska sada ima 49 proizvoda čiji je naziv registriran u Europskoj uniji kao zaštićena oznaka izvornosti, zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla ili zajamčeno tradicionalni specijalitet i vode se u registru oznaka zemljopisnog podrijetla za poljoprivredne proizvode i registru zajamčeno tradicionalnih specijaliteta Unije.

Postupak zaštite naziva „Vrbovečka pera“ pokrenula je PERA – udruga proizvođača tradicijskog proizvoda koja je Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva podnijela zahtjev za zaštitu oznake zajamčeno tradicionalnog specijaliteta pod nazivom „Vrbovečka pera“.

U čemu je posebnost Vrbovečke pere?

Posebnost „Vrbovečke pere” leži u tome što se priprema od dizanog tijesta, a nadjev isključivo od tradicionalnih sastojaka, svježeg kravljeg sira i vrhnja, koji su proizvedeni na tradicionalan način, jaja i soli s dodatkom kukuruznog brašna ili kukuruzne krupice. Postoji i slatka varijanta, u čiji se u nadjev dodaje žlica šećera. „Vrbovečka pera“ je okruglog oblika, mirisa tipičnog za svježi sir i vrhnje i svježe pečeno dizano tijesto, kazala je Suzana Trninić, predsjednica Udruge proizvođača tradicijskog proizvoda Pera.

Ima blago slan i blago kiseo okus, dok je slatka varijanta blago slatkog i blago kiselog okusa. Tijesto mora biti žarko pečeno, fine teksture i meko na zagriz. Tijesto i nadjev nadopunjuju se i čine skladnu cjelinu okusa.

Tradicija

Već 18 godina učimo djecu peći peru. U tom je vremenu stručno je osposobljeno 278 mladih koji nastavljaju tradiciju ili bi trebali nastaviti, rekao je Zdravko Benedik, prof. kuharstva u Srednjoj školi u Vrbovcu.

Na inicijativu Turističke zajednice i Ane Bakar, tadašnje direktorice Turističke zajednice grada Vrbovca, domaćice su u našoj školi pokrenule inicijativu za dobivanje certifikata ove delicije. Bile su tu žene iz: Brčevca, Luke, Gradeca, Lonjice, Gaja, Tučenika, Preseke, Repinca. “Vrbovečka pera” ima dugu tradiciju proizvodnje, a njezina se receptura prenosi s koljena na koljeno.

RECEPT za Vrbovečku peru

Potrebni sastojci:

✦za tijesto

✦glatko brašno……………………………….300 gr

✦mlijeko……………………………………….0,2 l

✦kvasac………………………………………16 g

✦šećer…………………………………….…..8 g

✦svinjska mast…………………………..……16 g

✦sol…………………………………………….8 g

Za nadjev:

✦svježi sir…………………………………….400 g

✦kiselo vrhnje………………………………….140 g

✦sol……………………………………………7 g

✦kukuruzna krupica……………………………12 g

✦jaja………………………………………….1 komad (+1 bjelanjak)

✦*šećer……………………………………….16 g

Za preljev:

✦kiselo vrhnje………………………………..50 g

✦jaja……………………………………….… 1 komad (žumanjak)

* za slatku varijantu

Priprema mješavine za fermentaciju:

Šećer i svježi kvasac, te od izvagane količine jedna žlica glatkog brašna pomiješaju se međusobno i stave u prethodno zagrijano mlijeko da fermentira na toplom mjestu.

Priprema tijesta:

Glatko brašno, sol, mast i fermentirana mješavina kvasca pomiješaju se i stave na dizanje na toplo mjesto dok ne udvostruči volumen.

Priprema nadjeva:

U zasebnoj posudi pomiješaju se u jednolični nadjev sir, vrhnje, jaje (te bjelanjak od jaja iz preljeva), sol i kukuruzna krupica (ili pšenični griz ili riža). U smjesi se ostave krupniji komadići sira.

Priprema preljeva:

U zasebnoj posudi pomiješaju se u jednoličnu smjesu žumanjak i vrhnje.

Priprema za pečenje:

Tijesto se izmijesi, razvalja na debljinu do 1 cm, a promjera oko 45 cm. Rubovi tijesta (cca 4-5 cm) prstima se stanje na otprilike pola debljine tijesta u sredini. Nadjev se razmjesti u jednoličnom sloju po površini tijesta do istanjenog ruba, potom se rub presavije preko nadjeva tako da ne bude nabora. Nadjev se nejednako pokapa preljevom. „Vrbovečka pera“ je spremna za pečenje.

Vrbovečka pera je pečena kad nadjev bude zlatnožute boje, sjajan, s prepoznatljvim okruglim mrljama smeđe boje, nastalim od zapečene masnoće. Tijesto također treba biti žarko pečeno. Idealno je ako su na prerezu tijesto i nadjev podjednake debljine, a nadjev se ne odvaja od tijesta.

Tradicionalna jela su atraktivna turistima

Denis Kralj, gradonačelnik grada Vrbovca:

Velika je čast što je naša pera došla na popis zaštićenih jela u Europskoj uniji. Čestitke Udrugi pera i svima koji su radili na tome da naš domaći lokani specijalitet dobije globalno priznanje. Sjećam se pere koju je spremala moja pokojna baka Marica. Moram priznati da peru kao dijete i nisam baš volio jesti. Danas uživam u okusima pere i siguran sam kako svi mi u Vrbovcu znamo da je pera nešto na što možemo biti ponosni i čime se možemo hvaliti. Pera je bogatstvo Vrbovca i jedno od naših najvažnijih blaga.

Vrbovečka pera predstavlja gastro brend Grada Vrbovca i važan je dio svih događanja. Kraljica je festivala tradicionalne hrane “Kaj su jeli naši stari” te nezaobilazna i najtraženija delicija, naglasila je Jasna Benedik, direktorica Turističke zajednice grada Vrbovca te dodala:

Ponosni smo i sretni što je Vrbovečka pera konačno na listi proizvoda zaštićenih znakom Europske unije kao zajamčeno tradicionalni specijalitet. Tradicionalna jela često su atraktivna turistima koji žele iskusiti autentične lokalne specijalitete, a Vrbovečka pera upravo je jedan od njih. Igra bitnu ulogu u turističkoj promociji Grada Vrbovca i to kroz edukativne programe i radionice, poticanje lokalne proizvodnje i prepoznavanje gastro baštine kao važnog kotačića turističkog razvoja Vrbovca.

S lijeva na desno, Suzana Trninić, Jasna Benedikt i Ana Bakar

Veselje za Vrbovčane

Ana Bakar, direktorica Turističke zajednice grada Vrbovca u razdoblju 2001.-2018., kazala je da je vijest da je „vrbovečka pera“ upisana u službeni registar Europske unije razveselila sve Vrbovčane.

Zahvala svim našim pra – prabakama, bakama – svim ženama vrbovečkog kraja koje peku peru i desetljećima je donose i prikazuju na tradicijskoj manifestaciji “Kaj su jeli naši stari“ čija i je svrha očuvanje od zaborava i prezentacija putem amatera tradicijskih jela ovog područja. Ponos što je mali Vrbovec uspio i što je to prepoznato na tako visokoj razini. Čast što sam imala priliku pokrenuti ovaj projekt zajedno sa svim udrugama žena okolnih  vrbovečki sela i sadašnjom predsjednicom udruge „Pera“. Neizmjerna radost zato što smo bili ustrajni i svi zajedno uspjeli. Zato drage žene ovo je počast najprije vama. Pecite i pronosite diljem Europe našu peru! Prenesite svoj recept na one koji dolaze – jer to smo mi!, zahvalila je Bakar.

Na ovogodišnjoj 43. po redu turističko-kulinarskoj priredbi Kaj su jeli naši stari, koja će se održati od 23. do 25. kolovoza u Vrbovcu, pera će imati poseban tretman.

Foto: Dragan Vicković