Kako bismo osvijestili i podigli značaj poljoprivredne proizvodnje, neophodno je podizati razinu svijesti o važnosti proizvodnje hrane od najranije dobi. Po uzoru na waldorfske škole diljem svijeta trebalo bi uvesti obavezan predmet proizvodnje hrane u sve osnovne škole – vrtlarstvo.

No, priča ne staje tu, već se nastavlja i u srednjoškolskom obrazovanju. Logičan nastavak osnovnoškolskog vrtlarstva je u desetodnevnom poljoprivrednom praktikumu za sve waldorfske srednjoškolce. Cilj tog praktikuma je da učenici steknu vrlo važne praktične životne vještine, da nauče više o vođenju farme i da spoznaju da ponašanje čovjeka ima ključnu ulogu u očuvanju prirode i proizvodnji hrane. Ove godine se po prvi puta u slovenske planine na granici Slovenije i Italije, uputilo 35 učenika i 5 učitelja na farmu Zajelenk u Gornjoj Trebuši. Ovo je suradnja Waldorfske Šole Ljubljana i Srednje waldorfske škole u Zagrebu na obaveznom srednjoškolskom praktikumu u prvom razredu gimnazije.

Bez mobilnih uređaja

Preduvjet ovog praktikuma je, uz rad na poljoprivredi, i „detoksikacija“ od modernih tekovina mobilnih uređaja. Tako niti jedan od učenika sa sobom ne nosi mobitel na farmu, Sve kako bi 10 dana u potpunoj izolaciji razvijali socijalne vještine u kojima dominira ljudski kontakt, zajednički rad i zdrav fizički umor. Na farmi se obavljaju svi poslovi koje zahtijeva vođenje jednog biodinamičkog imanja. To su briga za životinje: mužnja, hranidba, pregon, izrada nadstrešnica, skupljanje i skladištenje sijena, briga za polja: okopavanje, kopanje jama za voćke, sadnja, orezivanje, njega biljaka te briga za svakodnevne kućanske poslove, sve što se u jednom kućanstvu odvija kroz dan, uključujući i kuhanje.

U sklopu farme postoji i mini sirana na kojoj učenici svaki dan iz svježe pomuženog mlijeka izrađuju jogurte. Uz sve radne obaveze, svaki dan se redovno održava nastava u sklopu koje učenici uče o biodinamičkoj poljoprivredi. No, ipak je na kraju dana najljepše bilo spremiti se za spavanje uz logorsku vatru i druženje uz gitare.

Koje su zapravo vrijednosti koje poljoprivredni praktikum pruža učenicima?

Kroz deset dana poljoprivrednog praktikuma učenici sve svoje impresije i nove spoznaje zapisuju u dnevnik prakse koji se vodi na imanju. Ti dnevnici postaju materijali za učenje i podsjetnik na sve praktične radove koji su se odvijali.

Prvenstveno im daje iskustveni doživljaj da je rad na zemlji ponekad mukotrpan. Također daje im i osjećaj koliko zapravo vrijedi hrana koju proizvede poljoprivrednik. Bit je u budućnosti stvoriti generacije koje će znati cijeniti sve što nam zemlja pruža, koje će surađivati s prirodom umjesto da je pokoravaju i da je vrijednost hrane koju jedemo i proizvedemo vlastitim rukama neprocjenjiva.

Foto: Amalka Vukelić, dipl. ing. agr.