Zadržati pčele znači osigurati opstanak čovječanstvu i osigurati sigurnu opskrbu hranom kroz najvažniji zadatak – oprašivanje. Sve manja bioraznolikost radi monokulturnog uzgoja i sječe šuma smanjuje udio biljnih vrsta, osobito na livadama. Plodored s uvedenom sideracijom (zelenom gnojidbom) bitno pomaže pčelama u razdoblju nakon žetve strnih žitarica.

Da bi zadržali vlagu u tlu od strnih žitarica potrebno je obaviti minimalnu obradu ili izravnu sjetvu.

Travno bilje se može sijati u strnište

Zahvati agrotehnike su plitki i obavljaju se u jednom prohodu poljem po mogućnosti u istom danu. Sijaćicama za izravnu sjetvu, travno bilje se može sijati u strnište bez prethodne obrade. Što ranije nicanje osigurava cvatnju u istoj kalendarskoj godini, a pčele prikupe nektar i polen za zimsku zalihu u košnicama.

Gorušica, Izvor: Web Plantea

Facelija akumulira dušik u tlu

Facelija je medonosna biljka koja osigurava 500 – 1000 kg/ha meda zbog visokog prinosa nektara. Povoljno djeluje i na tlo zato što kao leguminoza akumulira dušik u tlu. Vrlo je bujna i visoka 60-90 cm, obilno i dugo cvjeta. Može se sijati na proljeće, postrno nakon žetve, ali i na jesen jer podnosi mrazeve. Ima sitno sjeme i zahtijeva finu pripremu tla i obavezno valjanje nakon sjetve.

Gorušica se može sijati u smjesi s facelijom. Dugo i obilno cvjeta žutim cvjetovima. Obje vrste se mogu iskoristiti i za zelenu gnojidbu, čijom se razgradnjom u tlu stvara humus. Djeluju pedohigijenski te smanjuju zaraženost tla nematodama. Zaoravanje je najbolje napraviti na jesen nakon prvih mrazeva uz prethodno tanjuranje.

Medonosno bilje se može zasijavati i u međuredni prostor između redova višegodišnjeg bilja – drveća. Kroz povećavanje bioraznolikosti zadržavaju se i solitarne pčele, bumbari i ostali korisni insekti za oprašivanje u prirodi.

Plantaža kestena, Izvor: Z. Maričević

Sječa šuma, osobito kestena, smanjuje populaciju tog važnog medonosnog drveta uz ostale šumske voćkarice. Zemljišta uz šume se mogu iskoristiti za plantažnu sadnju kestena i maruna unutar kojih se može planirati i sjetva medonosnog bilja u međuredni prostor. Na kraju vegetacije se može iskoristiti kao malč ili za sideraciju. Sadnja se može izvršiti na jesen, proljeće i zimi. Iskopa se jama dubine 70-80 cm, razmak treba biti dovoljno širok za prolazak mehanizacije. Najosjetljivije razdoblje za vodu je od cvjetanja-zametanja plodova do njihovog porasta, zato je potrebno osigurati navodnjavanje. Orezuju se samo stare grane radi podmlađivanja stabla. Pravilno gospodarenje, briga za okoliš i kukce oprašivače uzvraća se višestruko kroz kvalitetu i količinu prinosa.

Prethodni članak5 ključnih savjeta za obnovu jetre: Put prema zdravlju i vitalnosti
Sljedeći članakPrimjena AZOTER® bakterijskih gnojiva u praksi
Zoran Maričević, dipl.ing.agr.
Rođen je 1967. godine u Karlovcu gdje završava osnovnu i srednju školu. Diplomirao 1994.g. na Agronomskom fakultetu u Zagrebu na smjeru Ratarstvo. Od 1995.g. radi kao profesor stručnih predmeta u Prirodoslovnoj školi u Karlovcu, a od 2000.g. i kao Naslovni znanstveni asistent na Veleučilištu u Karlovcu. Rođen je 1967. godine u Karlovcu gdje završava osnovnu i srednju školu. Diplomirao 1994. godine na Agronomskom fakultetu u Zagrebu na smjeru Ratarstvo. Od 1995.g. radi kao profesor stručnih predmeta u Prirodoslovnoj školi u Karlovcu. Bio je aktivni sudionik Domovinskog rata, uključen kao branitelj na prvim crtama obrane grada Karlovca. Kao pripravnik radio je na Farmi Šumbar poduzeća PPK Karlovačka mesna industrija na poslovima Tehnologa biljne proizvodnje. Tamo je iz prve ruke kroz praksu stekao znanje i iskustvo. Od kraja 1995. do danas, zaposlen je u srednjoj Prirodoslovnoj školi u Karlovcu kao profesor stručnih predmeta u poljoprivredi, u više smjerova koje škola ima. Od 2000. godine radi i na Veleučilištu u Karlovcu kao Naslovni znanstveni asistent. Predaje na smjeru Lovstvo i zaštita prirode na Katedri „Proizvodnja hrane i hranidba divljači“. Piše stručne članke u više stručnih časopisa, a napisao je i knjigu „U gorske oaze“ kao stručno edukativnu literaturu za studente. Zbog popularizacije i edukacije najmlađih članova našeg društva napisao je i slikovnicu „Marko uči o životinjama“.