Pčelarstvo u Republici Hrvatskoj predstavlja tradicionalnu poljoprivrednu granu koja se ne prepoznaje samo po proizvodnji pčelinjih proizvoda već i kroz oprašivačku djelatnost pčela koja višestruko premašuje vrijednost same pčelarske proizvodnje.
Prema Evidenciji pčelara i pčelinjaka za 2025. godinu u Republici Hrvatskoj pčelarenjem se bavi 9.036 pčelara s 446.372 košnica.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva prepoznaje ulogu pčela u očuvanju bioraznolikosti, sigurnosti opskrbe hranom i održivom razvoju ruralnih područja te stoga podupire pčelarski sektor nizom aktivnosti.
Intervencijama u sektoru pčelarstva unutar Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027. pčelarima je osigurano 3.826.579,99 EUR godišnje što je gotovo 60 % više u odnosu na prethodno razdoblje.
Republika Hrvatska danas ima 51 poljoprivredni i prehrambeni proizvod čiji naziv je registriran u Europskoj uniji kao zaštićena oznaka izvornosti ili zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla ili zajamčeno tradicionalni specijalitet u koje ubrajamo Slavonski med ZOI, Zagorski bagremov med ZOI, Goranski medun ZOI, Istarski med / Istrski med ZOI i Dalmatinski med ZOI, a u postupku zaštite na europskoj razini još su dva meda Banski kestenov med ZOI i Med Hrvatskog primorja ZOI.
Uz europski sustav kvalitete, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva uspostavilo je i nacionalni sustav kvalitete poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda „Dokazana kvaliteta“ u cilju isticanja više kvalitete hrvatskih proizvoda i postizanja još veće prepoznatljivosti i promocije domaćih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda na tržištu te je 6. listopada 2023. godine priznalo oznaku „Dokazana kvaliteta“ za med. Zahtjev za priznavanje podnio je Hrvatski pčelarski savez, a u sustavu trenutno sudjeluje 20 certificiranih pčelara čiji je popis dostupan na mrežnim stranicama ministarstva.
Izvor i foto: poljoprivreda.gov.hr