Najveće okupljanje pčelara u ovom dijelu Europe zasjenio je podatak o sve većim količinama patvorenog meda na europskom tržištu, pa tako i u Hrvatskoj.
Na otvorenju Pčelarskog sajma Predsjednik Europskog pčelarskog saveza Boštjan Noč izrazio je zabrinutost upravo zbog kvalitete meda. Upozorio je kako je europsko tržište preplavljeno lažnim medom “koji nikad nije vidio pčelu”. Prema Nočevim riječima, više od 50 % meda na europskom tržištu je lažno i nikada nije bio u doticaju s pčelama.
–To je prevara potrošača i ugrožava opstanak pčelara. Posljedice pojave lažnog meda već se osjećaju na tržištu. To je obični šećer, naglasio je Noč i objasnio da europski laboratoriji teško mogu prepoznati patvoreni med. Upravo zbog toga je otkupna cijena pravog meda u Španjolskoj, Francuskoj i Njemačkoj pala na samo 1,40 eura.
–Prva i jedina stvar je da Europska komisija promijeni direktivu o medu i da se jasno zna koji laboratoriji i koje analize su prave, istaknuo je Noč, naglašavajući da kontrolu meda treba provoditi na granicama EU, a ne u trgovačkim centrima kad je već prekasno.
Gotovo polovica meda patvoreno
Istraživanja u 20 europskih zemalja pokazala su da je od analiziranih uzoraka meda na tržištu 46 posto čista patvorina. Osim lažnog meda i klimatske promjene također pogađaju hrvatske pčelare pa su se mnogi lani teško nosili s dugotrajnom sušom, ali još je veći problem što je sve teža prodaja unatoč iznimnoj kakvoći domaćeg meda. U zadnje dvije, tri godine, med ima gotovo istu cijenu od 8 do 10 eura uz višestruko poskupljenje troškova. Pčelari su stoga ponovili da je njihov opstanak povezan s ukupnom proizvodnjom hrane koja je bez pčela upitna i nemoguća.