Iako se biljka može uzgojiti bez tla, ipak su joj potrebne sve tvari kao i pri rastu u tlu. Tako joj moramo osigurati sve što je potrebno za rast i razvoj, prije svega dovoljno vode i hranjivih mikro i makro elemenata koji se inače nalaze u tlu.
Postoji više tehnika hidroponskog uzgoja. Koju tehniku ćemo koristiti ovisi najviše o biljakama koje ćemo uzgajati.
Pri uzgoju salate i luka koristimo tehniku Nutrient-Film-Technique gdje hranjiva otopina teče kroz kanaliće, a pumpa ju miješa kako bi otopina mogla recirkulirati. Na taj način biljke dobivaju sve što im je potrebno.
Osim ove tehnike postoji i plutajući hidropon gdje se koriste bazeni ispunjeni hranjivom otopinom i u njima plutaju polistirenske ploče koje imaju na sebi različit broj utora i u te utore se sije sjeme. Kod utora se koristi inertni supstrat. Ovaj sustav utora je bolji za lisnate vrste.
Također postoje i sustavi pogodni za uzgoj plodovitog povrća. Osim horizontalnog hidroponskog uzgoja, postoji i vertikalni hidroponski uzgoj.
Prednosti hidroponskog uzgoja
- radi se u zaštićenom prostoru;
- puno je dulje razdoblje vegetacije pa se s uzgojem može krenuti jako rano, a onda nam i proizvod dolazi ranije nego inače.
Nedostaci hidroponskog uzgoja
- lošija senzorika;
- puno skuplji uzgoj nego uzgoj na tlu.
U videu ispod prof. dr. sc. Sanja Radman s Agronomskog fakulteta u Zagrebu prikazuje NFT sustav, plutajući hidropon i prednosti i nedostatke ove tehnike.