Hoće li povrće biti posluženo samo ili u kombinaciji s nečim drugim, ovisi o domačici ili kuharu. Kako bismo si pravodobno osigurali svježe povrće uskrsnih blagdana, na to treba misliti već sada.
Rotkvice – povrće uskrsnih blagdana
Povrće uskrsnih blagdana koje nikako nemojte izostaviti s blagdanskog stola. Dekorativno je, a osim toga i vrlo zdravo. Jeste li znali da djeluje vrlo blagotvorno na imunitet, sluznicu i sprječava infekcije? Osim toga, rotkvicu treba jesti i kao preventivu stvaranju žučnih i bubrežnih kamenaca. Kako za blagdanskih dana pojedemo dosta masne hrane, i tu će pomoći rotkvica jer snižava masnoće u krvi. I sladokuscima koji se tih dana ne mogu odreći kolača, rotkvica će dobro doći jer snižava i šećer u krvi. Sve su to dobri razlozi da redovito jedemo rotkvice i za blagdane, ali i u ostale dane. Kako bismo pri ruci uvijek imali svježe rotkvice, najbolje je da ih uzgajamo sami.
Savjet uzgajivačima:
Dovoljno i redovito vlaženje tla spriječit će pojavu rubenosti i “odrvenjelosti” ploda. Dobro je rotkvicu sijati u kombinaciji s drugim povrćem. Primjerice, između redova salate ili u kombinaciji s mrkvom. Ako želite označiti redove mrkve, rotkvica će nicati vrlo brzo i pokazati vam gdje možete očekivati pojavu reda mrkve. Rot- kvice su svjetloljubivo povrće, pa ih posijte na dobro osvijetljene gredice. Treba paziti i na vlagu u tlu, jer će se dobro razvijati i rasti samo onaj nasad rotkvica koji će imati dovoljno vlage tijekom cijele sezone rasta. Vegetacijsko razdoblje rotkvica traje 19 – 35 dana.
Ako ju sijete kasno u proljeće, kad su dani dugi, pazite da je vlaga u zraku i tlu dovoljno visoka, jer bi u suprotnom mogla vrlo brzo potjerati u cvat. Za 100 m2 bit će potrebno 150 – 200 g sjemena. Najbolje je sjetvu obaviti u nekoliko navrata, u razmaku 10 – 15 dana, tako će se i berba produljiti. Kako bi sjeme dobro nicalo, treba je sijati u dobro navlaženo tlo. Sjeme će nicati u roku 7 – 15 dana. Sjetva je moguća od siječnja do travnja u polutopla klijališta i staklenike. Međutim, klimatski nas uvjeti mogu iznenaditi, pa bi sjetva na otvoreno uz uporabu agrotekstilne folije mogla početi i u travnju. Za ranu proizvodnju koristite dobro poznate iskušane sorte – Saxa i Non Plus Ultra.
(Pročitajte cijeli članak u novom broju časopisa!)