Vlasac (Allium schoenoprasum), koji pripada istoj porodici kao i luk, češnjak i poriluk, često se uzgaja u vrtovima i posudama.
Najčešće se uzgaja zbog svojih uskih, zelenih, cjevastih listova koji imaju blag okus luka, a koriste se svježi ili suhi u jelima poput salata, juha i raznih umaka. Tijekom kasnog proljeća i ranog ljeta, obično od svibnja do srpnja, vlasac ulazi u fazu cvatnje. Sitni cvjetovi skupljeni su u guste, kuglaste cvatove čija boja obično varira od svjetlo ružičaste do ljubičaste boje. Iako je glavna funkcija cvijeta vlasca razmnožavanje biljke, on se koristi na različite načine.
Cvjetovi vlasca su jestivi
Manje je poznato da su cvjetovi vlasca jestivi. Nisu previše oštri poput običnog luka, ali imaju laganu pikantnost koja podsjeća na nježnu verziju češnjaka ili mladog luka. Zbog svog blagog okusa luka, cvjetovi vlasca dobro se uklapaju u razna jela poput salata, sendviča, omleta, juha ili umaka. Preporučuje se dodavati ih u svježem obliku, kako bi zadržali svoju svježinu i boju. Prije konzumiranja dobro ih je oprati hladnom vodom, kako bi se uklonile prašina i nečistoće, a zatim ih osušiti laganim tapkanjem na kuhinjskom papiru ili krpi. Cvjetna stabljika je tvrda i gotovo bez okusa pa se obično ne koristi.
Osim što obogaćuju razna jela, cvjetovi vlasca koriste se i za pripremu aromatičnog namaza. Sitno nasjeckani cvjetovi vlasca dodaju se u omekšali maslac, s malo soli i začina po želji. Ovaj maslac s vlascem koristi se kao namaz na kruhu, uz pečena jela, povrće ili kao dodatak mesu i ribi. Cvjetovi vlasca mogu se pohati na isti način kao i cvjetovi tikvica. Umaču se u gustu smjesu od ledene mineralne vode, brašna, praška za pecivo i gustina, a zatim se prže u vrućem ulju dok ne postanu zlatno smeđi i hrskavi. Poslužuju se topli, često uz umak ili samo posoljeni.
Pupovi i cvjetovi vlasca kisele se i koriste kao dodatak jelima. Pažljivo ubrani i oprani svježi cvjetovi i pupovi vlasca stavljaju se u staklenke ili tegle te se u potpunosti preliju otopinom od vode, octa, šećera, soli i začina po želji. Staklenke se zatvore i ostave na hladnom i tamnom mjestu oko mjesec dana prije konzumacije.
Cvatovi vlasca služe i za aromatiziranje octa i ulja. Za izradu octene infuzije, svježi cvjetovi stavljaju se u staklenku, prelijevaju octom i ostavljaju na tamnom mjestu 2 – 3 tjedna. Nakon procjeđivanja, octena infuzija koristi se kao zamjena za običan ocat, npr. u salatama, umacima ili marinadama. Na isti način priprema se i aromatizirano ulje s cvjetovima vlasca, najčešće s maslinovim uljem.
Privlačenje kukaca u vrt i skupljanje sjemena
Cvjetovi vlasca ne samo da krase vrtove, već svojom bojom i nektarom privlače pčele, bumbare, leptire i druge korisne kukce. Ovi kukci oprašuju biljke, a neki, poput bubamara i osolikih muha, pomažu u kontroli štetnika u vrtu. Hraneći se štetnicima, prvenstveno lisnim ušima, smanjuju njihovu brojnost, čime se smanjuje i potreba za upotrebom insekticida. Da bi sakupili sjeme vlasca, potrebno je pričekati da cvjetovi izblijede i potpuno se osuše. Kad cvatovi postanu suhi, treba ih odrezati i ostaviti na suhom mjestu da se dodatno osuše. Cvatove treba protrljati kako bi se oslobodile sitne crne sjemenke, a potom se one pohranjuju u papirne vrećice ili staklene boce na suho i hladno mjesto. U slučaju da se sjeme ne sakupi, ono može pasti na tlo i sljedeće godine niknuti.
Poticanje rasta listova
Kada vlasac cvjeta i stvara sjeme, energija biljke preusmjerava se s rasta listova na proizvodnju sjemena, što rezultira manjim i tvrđim listovima. Zbog toga se preporučuje redovito uklanjanje cvjetova i cvjetnih stabljika, čime se potiče biljku na daljnji rast novih listova. Čestom berbom listova stimulira se proizvodnja novih i odgađa cvatnja, omogućujući kontinuiranu i dugu berbu. Uklonjeni biljni materijal može se kompostirati, no važno je da ne sadrži sjeme kako ne bi došlo do klijanja u kompostnoj hrpi.