Suncokret ne podnosi uzgoj u monokulturi. Na istoj parceli može se ponovno sijati tek nakon 5-6 godina (minimalno 4 godine). Dobri predusjevi suncokretu su strne žitarice i kukuruz, a loši šećerna repa i lucerna jer u sušnim godinama jako isušuju tlo. Suncokret je dobar predusjev većini ratarskih kultura. Može se uzgajati na gotovo svim tipovima tala, ali treba izbjegavati tla bogata dušikom, jer se na takvim tlima razvija bujna lisna masa i glavica, a biljke su slabije otporne na nepovoljne uvjete (suša, biljne bolesti i dr.). Suncokret uspijeva na tlima slabo kisele do slabo alkalne reakcije (pH 5,7 – 8,0).

Sjetvu suncokreta treba započeti kada se temperatura sjetvenog sloja ustali na 8 oC. Kasniji hibridi, duže vegetacije, siju se ranije. Dubina sjetve je 4-6 cm, ovisno o tipu tla i krupnoći sjemena. Sitnije sjeme sije se pliće. Na težim tlima sije se pliće, a na laganijim, dublje. Gustoća sklopa ovisi o upotrebnoj vrijednosti sjemena i preporučenom sklopu za pojedini hibrid ovisno o ranozrelosti hibrida. Raniji hibridi siju se na gušći sklop. Suncokret se sije na međuredni razmak 70 cm, a razmak unutar reda je definiran sklopom. Optimalan sklop za većinu hibrida suncokreta kreće se od 55000 do 65000 biljaka po hektaru. Ako je sklop veći od preporučenog, manji je promjer glave, biljke su sklone polijeganju i osjetljivije na pojavu biljnih bolesti.

Na tržištu postoje dvije skupine hibrida suncokreta: klasični hibridi i hibridi tolerantni na herbicid (HT) koji se dijele u dvije skupine: hibridi tolerantni na imidazolinone (tehnologija Clearfield® (CL) i Clearfield Plus® (CLP)), i hibridi tolerantni na tribenuron metil (TBM hibridi ili Express®). Prilikom suzbijanja korova u usjevu suncokreta mora se voditi računa koji je tip hibrida posijan. Zahvaljujući dobro razvijenom korijenu, suncokret bolje podnosi kraća sušna razdoblja u odnosu na kukuruz. Neposredno prije sjetve treba obaviti predsjetvenu pripremu sjetvenog sloja na dubinu 5-7 cm. Racionalnu gnojidbu provodimo temeljem rezultata analize tla. Na srednje plodnim tlima gnojidbom bi trebalo dodati 110-120 kg dušika, 100-120 kg P2O5 i 140-160 kg K2O.

Suncokret – supke

Tekst i foto: mr. sc. Tatjana Martinović i Suzana Pajić, dipl. ing. agr.

Pročitajte još:

Sjetva i uzgoj okopavinskih kultura

Kukuruz – najzastupljenija kultura na obradivim površinama RH

Krumpir – jedan od najznačajnijih poljoprivredno prehrambenih proizvoda

Šećerna repa ima najveće zahtjeve prema tlu

Za soju treba kvalitetna predsjetvena priprema

Duhan se uzgaja na dubokim plodnim tlima

Tikva uljanica

Prethodni članakŠećerna repa ima najveće zahtjeve prema tlu
Sljedeći članakZa soju treba kvalitetna predsjetvena priprema
mr. sc. Tatjana Martinović, dipl. ing. agr.
Zaposlena u Savjetodavnoj službi na radnom mjestu više koordinatorice za ratarstvo s mjestom rada u Koprivnici. Rođena u Bjelovaru, a srednju školu matematičko - informatičkog smjera završila u Koprivnici 1984. godine. Diplomirala je 1989. godine na Agronomskom fakultetu u Zagrebu na ratarskom smjeru gdje je i magistrirala 2011. godine. Rođena je 1966. godine u Bjelovaru. Srednju školu matematičko - informatičkog smjera završila je u Koprivnici 1984. godine. Diplomirala je 1989. godine na Agronomskom fakultetu u Zagrebu na ratarskom smjeru, obranivši temu diplomskog rada naslova: “Izbor sorte i gnojidba uljane repice za područje Đelekovca”. Poslijediplomski studij na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu (područje Biotehničkih znanosti, znanstveno polje Agronomija, znanstvena grana Genetika) završava 2011. godine obranivši magistarski rad naslova: “Agronomska svojstva kultivara virdžinijskog duhana kod različite opskrbljenosti tla dušikom” izrađen pod vodstvom prof. dr. sc. Vinka Kozumplika. Od 1989. godine radi u "Podravki" d.d. prehrambenoj industriji u Koprivnici, na poslovima glavnog tehnologa-istraživača u cjelini Istraživanja i razvoj - Razvoj poljoprivrede, na pokušalištu “Danica”. Tijekom devet godina radi na ispitivanju adaptabilnosti kultivara povrća namijenjenog industrijskoj preradi, na agro-okolišne uvjete sjeverozapadne Hrvatske. Od 1998. godine zaposlena je u Hrvatskom zavodu za poljoprivrednu savjetodavnu službu na poslovima savjetnika za ratarstvo, u Područnom odsjeku Koprivničko-križevačke županije (danas Savjetodavna služba). Certificirani je sudac za natjecateljsko oranje, te je sudjelovala u organizaciji 59. svjetskog natjecanja u oranju u Biogradu na Moru 2012. godine. Suradnica je u Gospodarskom listu i Mljekarskom listu, kao i u lokalnom tisku.