Živahnost ovna i njegov spolni interes za ovcu u vrijeme mrkanja ne mora biti pouzdan pokazatelj proizvodnje dostatnih količina sperme zadovoljavajuće kvalitete.
Dokazano je da i sterilan ovan ima izražen spolni nagon i može izlučivati spermu. Preporuka je uzgajivačima obvezno provjeriti prije konačne odluke o ostavljanju muškog janjeta za rasplod, provjeriti opipom mošnju kako bi se uvjerili da su testisi unutra. Ako nema testisa u mošnji nemože doći do spermatogeneze i takav ovan neće osjemeniti ovcu.
Dobra kondicija i izdržljivost rasplodnjaka vrlo su važni čimbenici uspješne oplodnje ovaca pri pripustu. Testisi ovna imaju dvojaku ulogu. Prva je proizvodnja spermalne tekućine i spermatozoida, a druga je lučenje spolnih hormona (androgena) od kojih je najvažniji testosteron.
Jeste li znali?
Testosteron je nositelj sekundarnih spolnih oznaka rasplodnog ovna. Ovan, u usporedbi s ostalim vrstama domaćih životinja, osobito s obzirom na tjelesnu razvijenost i veličinu testisa ima relativno malu zapreminu ejakulata (proizvodi malo sperme), ali je velike koncentracije spermatozoida. U jednom ejakulatu ovan izluči 0,5 do 2 cm3 spermalne tekućine s prosječnom koncentracijom spermatozoida od oko 3 (2-5) milijarde spermatozoida.
Nužnost analize ejakulata
Prije svake pripusne sezone poželjno je izvršiti analizu sperme. Pomoću mikroskopa utvrđuje se gustoća sperme, oblik i pokretljivost spermatozoida. Brža metoda prosudbe kvalitete sperme je utvrđivanjem stupnja kiselosti (pH). Izrazito kisela reakcija sperme ukazuje na veliku fertilnost spermatozoida, a lužnata reakcija upućuje na sterilnost ovna. Na količinu i kvalitetu sperme, uz pasminu i individualne osobine, utječu i vanjski čimbenici, osobito hranidba i klimatski uvjeti.
Tablica. Utjecaj obroka na kvalitetu sperme i proizvodne osobine janjadi Osobina Razina obroka Potpuna Nepotpuna Količina sperme u ejakulatu, cm3 % oplođenih ovaca nakon 1. pripusta 2,9 74 1,8 54 Broj dobivene janjadi od 100 ovaca 126 112 Porodna masa janjadi, kg 4,2 3,8 Masa janjadi pri odbiću, kg 27,7 26,5
Znanstveno je dokazano da fertilne osobine ovna nisu jednako izražene tijekom cijele godine. Za razliku od hladnijeg vremena koje pogoduje kvaliteti sperme, previsoke vanjske temperature djeluju negativno te može doći i do spermalne degeneracije, što znači da ovan tijekom ljetnih vrućih i sparnih mjeseci, izrazito visokih temperatura može biti privremeno sterilan.
Previsoke temperature, vrućine i sparine, dovode do fiziološkog stresa, stvaranjem nepovoljnog endokrinog balansa te uslijed snižavanja metaboličke aktivnosti i smanjenog apetita mužjaka utječe na njegovu reprodukcijsku sposobnost. Stoga se u toplijim područjima preporučuje striža ovnova prije početka pripusne sezone. U parenju (pripustu), jedan ovan dnevno može osjemeniti 4 ovce, ali ne svaki dan uzastopno, jer se tako prebrzo iscrpljuje te ovce mogu ostati neoplođene.
Praktična preporuka je da jedan ovan dnevno zaskoči dvije ovce i to jednu ujutro, a drugu navečer te da razlika između skokova bude najmanje 8 sati. Na taj način ovan se neće „pretjerano trošiti“ i postiže se visok stupanj oplođenosti.
Na količinu ejakulata i njegove kvalitativne osobine značajno utječe broj dnevnih skokova, odnosno dnevnih uzimanja sperme. Vidljivo je da se povećanjem broja dnevnih skokova, odnosno dnevnih uzimanja sperme smanjuje količina sperme, koncentracija i pokretljivost spermatozoida, a da se povećava udio abnormalnih spermatozoida. Stoga je tijekom pripusta poželjno voditi računa o opterećenosti ovna, odnosno o broju dnevnih skokova, ili o ukupnom broju skokova u jedinici vremena.
Izvor: Gospodarski kalendar