U Sisku je u krajem travnja održan skup uzgajivača mesnih pasmina goveda koji je organizirao Savez uzgajivača mesnih pasmina goveda. Suorganizatori su Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu (HAPIH) i LAG UNA – lokalna akcijska grupa.
Cilj Skupa je bila edukacija i informiranje uzgajivača mesnih pasmina goveda, razmjena iskustava i stjecanje novih znanja čija primjena pridonosi kvalitetnijoj i ekonomičnijoj proizvodnji. Na skupu se okupilo oko pedesetak uzgajivača koji su vrlo kritično govorili o svim aspektima ove proizvodnje ne bježeći i od vlastite odgovornosti za pojedine poteškoće s kojima se susreću. Skup je vodio nadaleko poznati doktor veterine Rodoljub Džakula, predsjednik UO Saveza.
Teme su bile novosti u provedbi uzgojnog programa mesnih pasmina goveda i kretanje brojnog stanja u novijem razdoblju kao i važnosti bikova u sustavu uzgoja „Krava-tele“. Veliko zanimanje pobudilo je i izlaganje o vuku i štetama od vuka te o mogućim rješenjima tog problema. Također i prikaz primjene android aplikacije „Agroninja“ u mjerenju težine goveda. Posebnu pozornost je pobudilo izlaganje o najčešćim pogreškama u eko proizvodnji goveda.
Drago Uđbinac iz Centra za stočarstvo, Odjel za govedarstvo dao je prikaz promjena u stočarstvu. Pri tome je ukazao na daljnje negativne tendencije u govedarstvu. Iako se u 2021. u odnosu na 2020.g. bilježi porast broja goveda za 1,5 %, smanjenje broja stada za 0,8 % pokazuje sve manji interes poljoprivrednika za stočarstvom. To je još vidljivije kod smanjenja broja krava za 1,4 %, a stada za čak 3,9 %; također i kod smanjenja broja krava u kontroli mliječnosti (3,3 %) te broja stada za čak 7 %. Ovo su podaci koji ukazuju na potrebu hitne državne intervencije kod ovog dijela stočarstva. Oporavak je, zbog biološkog ciklusa, dug je i težak. Osim toga Uđbinac je prisutne upoznao s novinama kod praćenje grla, posebno bikova za priplod.
O bikovima i njihovoj važnosti govorio je i Damir Pejaković iz Uprave za stručnu podršku u poljoprivredi (Savjetodavna služba). U vrlo zanimljivom predavanju ukazao je na važnost kvalitetnih bikova u reprodukciji. Sve je potkrijepio iskustvima iz poljoprivredno razvijenih država.
O ekološkoj proizvodnji u sustavu krava-tele govorio je Dražen Kraus iz BIOINSPEKT d.o.o. Na izgled jednostavno tehnološko rješenje, lako primjenjivo na Baniji. Puno je prepreka te mnogi zagovornici takve proizvodnje od nje brzo i odustaju. Na kraju je upozorio da ne postoji ekološki poticaj za stočarstvo, što poneki zaboravljaju.
O primjeni android aplikacije „Agroninja“ govorio je student Veterinarskog fakulteta Damjan Džakula. Po njemu, sve je vrlo jednostavno i korisno. Potreban je malo „jači“ mobitel te posebna dodatna kamera. Ova tehnika ima svoje prednosti kao što su lakše vaganje, češće praćenje, doziranje lijekova i sl. Ali loše strane su cijena kamere i aplikacije, točnost na oko 95 %, nedostatak nekih pasmina u aplikaciji. A cijena je od 3 do 5,6 tisuća kuna. Isplati li se, kažu da. Nakon svakog izlaganja razvila bi se korisna diskusija. Tako je skup umjesto 4 sata potrajao je puno duže, uz zaključak, da problemi postoje kako bi se rješavali.