Uzimajući u obzir vrlo visoki rizik od slinavke i šapa zbog velikog broja pošiljaka životinja i proizvoda koji se svakodnevno upućuju u Republiku Hrvatsku te nesagledive negativne posljedice za stočarstvo i gospodarstvo u slučaju pojave bolesti, dana 8. travnja 2025. godine na snagu je stupila nova Naredba o mjerama sprječavanja pojave i ranog otkrivanja slinavke i šapa te kuge malih preživača u RH kojom se utvrđuju mjere koje imaju za cilj smanjenje rizika za unos i širenje bolesti na područje RH.
Naredbom se privremeno zabranjuje unos u Republiku Hrvatsku:
- prijemljivih vrsta životinja (goveda, ovce, koze i svinje) koje su držane na području Mađarske i Slovačke od 1. ožujka 2025. godine;
- zametnih proizvoda dobivenih nakon 1. ožujka 2025. godine od prijemljivih vrsta životinja držanih na području Mađarske i Slovačke;
- sljedećih proizvoda dobivenih od prijemljivih vrsta životinja koje su držane na području Mađarske i Slovačke od 1. ožujka 2025. godine: svježe meso, jestivi nusproizvodi klanja, proizvodi od mesa i ovici, sirovo mlijeko i kolostrum, nusproizvodi životinjskog podrijetla koji nisu namijenjeni za prehranu ljudi uključujući kožu, vunu, čekinje, sirutku, stajski gnoj i gnojevku te lovački trofeji;
- krmiva biljnog podrijetla i slame podrijetlom iz Mađarske i Slovačke.
Dozvoljen je ulazak cestovnih vozila za prijevoz prijemljivih životinja ili njihovih proizvoda, a koja su bila u provozu kroz Mađarsku i Slovačku, ali isključivo nakon dezinfekcije provedene prije ulaska u Republiku Hrvatsku o čemu moraju posjedovati službenu potvrdu te ju na zahtjev službenih osoba predočiti.
Mjere su na snazi privremeno, ovisno o epidemiološkoj situaciji u Mađarskoj i Slovačkoj. U njima je do danas potvrđeno ukupno 10 pozitivnih objekata na kojima je bilo više od 15 000 pretežno mliječnih goveda. Tijekom siječnja 2025. godine bolest je potvrđena i na jednom objektu u Njemačkoj.
Slinavka i šap je izuzetno kontagiozna, ekonomski najznačajnija bolest životinja. Njezin bi pojava uzrokovala izuzetno velike izravne i neizravne gubitke za stočarstvo i gospodarstvo općenito.
Bolest se manifestira povišenom tjelesnom temperaturom, smanjenjem ili gubitkom mliječnosti te se prvo primjećuju znakovi slinjenja i šepavosti u zaraženih životinja. Ubrzo se javljaju i vezikule (afte) te erozije na sluznici usta, nosa, na vimenu ženskih životinja te u međupapčanom prostoru.
U mladih životinja može doći do uginuća. Vrlo lako se može širiti na veće udaljenosti, pošiljkama zaraženih životinja, kontaminiranim vozilima, predmetima, hranom, a moguće je i širenje zrakom. U slučaju potvrde ove bolesti provode se rigorozne mjere kontrole, usmrćivanje svih prijemljivih životinja na objektu te stroga ograničenja u prometu živim životinjama i njihovim proizvodima u zonama ograničenja.
Napominjemo da je u slučaju pojave bilo kakvih kliničkih znakova koji bi mogli upućivati na slinavku i šap, izuzetno važno odmah i bez odgađanje obavijestiti ovlaštenog veterinara. Sve kako bi se omogućilo isključivanje ili rano otkrivanje ove bolesti i pravovremeno djelovanje!
I ovim putem još jednom pozivamo sve subjekte na strogu i dosljedniju provedbu svih biosigurnosnih mjera.
Izvor i foto: Ministarstvo poljorpivrede, ribarstva i šumarstva