Ovo je priča o Evi Pemper, uspješnoj poslovnoj ženi u vinarstvu iz Klokočevca, kraj Bjelovara. Od 2012. godine Eva živi u pokrajini Marlborough na Novom Zelandu (Južni otok).

Eva je 2008. diplomirala na Agronomskom fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, smjer voćarstvo , vinarstvo i vinogradarstvo i stekla zvanje: mag. ing. agronomije.

  • Nastavili ste se obrazovati, ali u inozemstvu?

Da, usavršavanje koje sam završila na Novom Zelandu bilo je na jednom tehnološkom institutu na Sjevernom otoku , a zove se Graduate Diploma in Oenology. To je dakle postdiplomski studij od dvije godine iz enologije. Puno se fokusiralo na senzoriku i ocjenjivanje vina, što mi je bilo jako bitno. Prije pet godina, 2019., započela sam svoj brend vina pod nazivom Eva Pemper – EP Wines, u partnerstvu s vlasnikom vinograda. Do tada sam radila kao enolog u drugim vinarijama. Htjela sam imati svoje vino te tako nastaviti obiteljsku tradiciju, jer je moja obitelj u Klokočevcu proizvodila kupinovo vino (vino od kupina op.a.). U zadnjih desetak godina, Novi Zeland je postala nova vinska svjetska velesila koja izvozi vina u vrijednosti višoj od 2 milijarde američkih dolara godišnje. Vino je peti najveći izvozni proizvod Novog Zelanda po količini i vrijednosti.

  • Što je tome razlog?

Razlog leži prije svega u prirodnim resursima, a riječ je klimi i plodnom tlu koje je pogodno za uzgoj grožđa, a time i prizvodnju vina. Ovdje su Hrvati, posebno iz Dalmacije, značajni proizvođači, a među najpoznatijima je brend Villa Maria čiji je osnivač sir George Fistonich koji je porijeklom s otoka Hvara.

Plasman vina na važna vinska tržišta

  • Kako ste počeli?

Ja sam počela s proizvodnjom Sauvignon Blanc sorte (bijeli). U početku sam proizvela 3.000 butelja. Pozornost struke skrenula sam na moja vina prije svega kvalitetom i time nastavljam. Korona me malo zaustavila u razvoju. Krenula sam u izvoz, na tržištu Australije, USA, Kine i Europe, ali nisam zanemarivala niti domaće, odnosno lokalno tržište. Valjalo je savladati kako voditi biznis, a to je itekako važno. Dakle nije dovoljno dobro znati proizvesti kvalitetno vino, već valja to dobro vino znati i prodati, odnosno plasirati na tržište.

  • Što u vinarstvu znači biti izvoznik?

To prije svega znači biti uspješan. Danas izvozim svoja vina na izbirljiva, ali važna tržišta: USA, Južne Koreje, Australije, Singapura, Njemačke, a kucamo i na tržište Hrvatske. Od 2020. pod brendom EP wines izašli su Sauvignon Blanc, Chardonnay, Rose, ali i Crni Pinot.

Nagrade za vina

  • Proizvodnju prate i nagrade?

Za svoj 2022 Pinot Noir u 4. mjesecu ove godine osvojila sam nagradu Master medalje koja se dodjeljuje samo iznimnim vinima. To se zove The Global Masters Pinot Noir natjecanje organizirano u Velikoj Britaniji, a najpoznatije je i najopsežnije natjecanje Crnih Pinota u svijetu. To je moje vino osim Master medalje dobilo i nagradu za najbolji Crni Pinot u svijetu u kategoriji od 20-30 funti po maloprodajnoj cijeni. Također, moj Sauvignon Blanc je bio pobjednik u 2. mjesecu ove godine u Manchesteru u kategoriji koja se zove “Lagana bijela vina za svaki dan”. To natjecanje vina se zove People’s Choice Wine Awards. I zanimljivo je jer u suđenju, uz profesionalne vinske suce, sudjeluju i neprofesionalci, dakle ljudi koji piju vina i u njima uživaju, ali nisu sommelieri i profesionalci.

Česta putovanja po svjetskim vinskim eventima

  • Uz vina se često i putuje. Nedavno ste bili u Portugalu, ali imate i nove planove?

Konferencija na kojoj sam bila od 8.do 10. svibnja bio je Internacionalni expo Žena u vinu u Portu (Portugal). To je svake godine okupljanje žena iz cijelog svijeta koje su na neki način povezane uz vinarstvo ili vinogradarstvo. Ove sam godine bila jedina predstavnica s Novog Zelanda, ali sam i predstavljala Hrvatsku s još 3 žene iz Hrvatske. Također sam bila prošli mjesec u Londonu, gdje sam predstavila svoj nagrađeni Crni Pinot. Idem i u Peking da bi predstavljala svoja vina kineskim uvoznicima i distributerima, a potom putujem u Singapur na promociju vina, pa u Hong Kong – VinExpo – jednu od najvećih svjetskih izložbi vina. Tamo ću isto predstavljati Crni Pinot i Sauvignon Blanc, a nakon toga idem u Tokyo gdje ću predstavljati svoja vina japanskim uvoznicima i distributerima na jednoj promociji novozelandskih vina.

Na kraju smo svjetskoj, a našoj Evi zaželjeli još puno medalja i vrhunskih vina.

Eva Pemper u vinariji na Novom Zelandu
Novi Zeland je postao svjetska velesila po izvozu vina

Tekst i foto: Dragan Vicković