Eto nam razdoblja carstva novog mladog vina! Francuzi su dobrom organizacijom unutar branše i zahvaljujući disciplini svojih vinogradara i vinara te distributera vina, a i spremnosti ulaganja i u marketing, kao i realizacijom prikladne komunikacije prema vinoljupcima unutar zemlje, ali i onima u inozemstvu, od datuma početka prodaje, a to je treći četvrtak u studenome, novog mladog vina nazvanog Beaujolais nouveaux/primeur, učinili područje Beaujolaisa globalno poznatime.
Plasmanom novog mladog beaujolaisa širom svijeta područje je u gospodarskom smislu i te kako profitiralo, jer priljevu novca od prodaje butelja na globalnom nivou pridružio se i priljev sredstava od turizma… U Hrvatskoj, gdje imamo dugu tradiciju mladog vina i to uglavnom od sorte portugizac te gdje 11. studenoga revno slavimo Martinje kao dan krštenja mošta i trenutke prelaska kapljice sa statusa mošta u mlado novo vino, ostali smo tek na martinjskim lokalnim vinskim veselicama.
Nekad davno u razdoblju izlaska novog mladog vina pred kupce u Zagreb su iz vinogradarskih krajeva u okolici stizale konjske zaprege s punim bačvama vina i bio je to svojevrsni spektakl na ulicama grada, a iz novijeg vremena pamtimo ozbiljne pokušaje, primjerice inicirane od strane Zagrebačke županije, vezane uz stvaranje brenda novog mladog vina s Plešivice, tj. robne marke Portugizac Plešivica.
Vinogradari polako napuštaju portugizac
Neko vrijeme i činilo se da eppur si muove (op.ur. ipak se kreće), međutim, nakon nekoliko godina stanovitog širenja vinogradarskih površina pod nasadom portugisca kad se činilo da će nešto biti, malo-pomalo prvotni žar počeo je jenjavati, do mjere da vinogradari napuštaju portugizac i kao sortu, i kao vino. Konjskih zaprega s novim mladim vinom kao moguće vinsko-turističke atrakcije na gradskim uicama odavna nema, festivali mladog portugisca u Zagrebu, koji su redovito odisali veseljem i bili dobro posjećeni te koji su nakon nekoliko godina održavanja u središtu metropole, u dvorištu ugostiteljskog objekta vis à vis katedrale preseljeni na više godina u dobro posjećeni šator kod Boćarskog doma, izblijedili su.
U šatoru kod Boćarskog doma gdje su prije uz plešivičke vinare svoj novi mladi portugizac znali predstavljati i proizvođači iz slavonske Zlatne doline, nedavno, u organizaciji Zagrebačke županije i Grada Zagreba održan je Sajam hrane i tradicijskih proizvoda, ali moglo se sresti tek nekoliko proizvođača novog mladog portugisca iz zagrebačke okolice.
Po portugizac izravno na kućni prag
Portugizac s Plešivice može se kupiti izravno kod proizvođača. Od Valentine Režek, supruge Krešimira Režeka, saznajemo da je Krešimir, nasljednik obitelji Režek još od prije znane po visokoj kvaliteti portugisca, pronašao za svoja vina dovoljan broj kupaca u Zagrebu pa svakog tjedna dolazi u metropolu i dostavlja im vina naručena putem telefona. Maloprodajna cijena po litri za portugizac kreće se od 4 eura po litri, ako je vino u kanistrima od pet litara ili u staklenim bocama od 0,75 l – buteljama od 5-6 eura.
Željko Gregurić, tajnik udruge Portugizac Plešivica najavio je bolje dane za potugizac.
–U planu nam je od ove godine, u suradnji s tvrtkom Plešivičko vinogorje, koja je krajem 2021. godine preuzela podrum Poljoprivredne zadruge Plešivica, napraviti iskorak s proizvodnjom vina Portugizac Plešivica selection, za koji očekujemo da će se u njega uključiti veći broj proizvođača portugisca. Time želimo osigurati na tržištu veći volumen i prepoznatljivu stilistiku portugisca, koji nakon redovne berbe prvi izlazi na naše tržište kao mlado vino.