Da, dobro ste pročitali, a čitavu berbu možete obaviti sa same površine tla, čime bitnije umanjujete troškove berbe. Spomenimo kako na berbu otpada oko 70 posto troškova uzgoja trešnje. Dakle, nema neobranih plodova jer trešnje možemo potpuno obrati, a dobro je poznato kako se najkvalitetniji plodovi nalaze upravo na vrhu i krajevima grana.
Izbor sorti trešnje za patuljasti uzgoj
Isabella je novija talijanska sorta trešnje za koju se predviđa da će zamijeniti dosad najzastupljenije sorte trešanja u našem podneblju. Riječ je o samooplodnoj sorti kojoj nije potreban oprašivač a koja rano dolazi u rod. Redovito rađa formirajući velike plodove, prosječne mase 9 grama. Kožica ploda je sjajna i vrlo atraktivna, dok je meso blijedocrvene boje i slatkastog okusa.
New Star predstavlja jednu od najboljih kasnih sorti trešnje, koja se već dokazala u poznatim voćarskim zemljama. Dosta je česta na “patuljastim podlogama”, što nimalo ne začuđuje jer plodovi imaju izvanredna svojstva. Također, gospodarski veoma značajna sorta koja rano dolazi u rod, nakon čega ispoljava visoku rodnost. Kožica ploda je sjajna, tamnocrvena do crvenocrna. Meso ploda je hrskavo, vrlo slatko i aromatična okusa.
Sunburst je samooplodna, ne tako poznata, ali nimalo manje vrijedna sorta trešnje. To potvrđuje i činjenica da je nastala križanjem dviju visokovrijednih sorti Stella i Van. Formira izrazito velike plodove prosječne mase 12 grama. Plodovi su sočni, ugodna okusa koji je posljedica specifičnog odnosa kiselina i šećera.
(Pročitajte cijeli članak u novom broju časopisa!)