Hrvatska voćarska zajednica poziva sve voćare i zaljubljenike u voćarstvo na 17. znanstveno-stručno savjetovanje hrvatskih voćara s međunarodnim sudjelovanjem, koje će se održati 6. ožujka 2024.g. u Zagrebu, u hotelu Internacional.
Uoči tog tradicionalnog okupljanja voćara, Branimir Markota, predsjednik Hrvatske voćarske zajednice, dao je osvrt na trenutno stanje u domaćem voćarstvu.
- Trend u domaćem voćarstvu je smanjivanje površina na kojima su voćnjaci i pad broja voćara. Koji su uzroci tome i može li se i na koji način promijeniti taj negativan trend?
–Uzroci ovako negativnog trenda su prvenstveno sve slabija dohodovnost u sektoru voćarstva, vrlo često zbog objektivnih razloga (elementarne nepogode i neizvjesnost, tržišno okruženje, nedovoljna tehnička opremljenost….). Negativan trend mogao bi se promijeniti većim investicijskim potporama u modernizaciju voćnjaka i potporama vezanim za ostvarenu proizvodnju .
- Govori se često o samodostatnosti poljoprivredne proizvodnje, pa tako i u voćarstvu, a poznato je da smo jedino samodostatni po količini mandarina. U kojim kulturama je najveći potencijal, a koje se napuštaju i je li uvoz/unos glavni razlog ili nešto drugo?
–Evidentan je pad površina pod voćarskim kulturama gdje je intenzivna proizvodnja i puno ljudskog rada (jabuka, kruška, trešnja ,šljiva…) a s time se onda i bavi sve manji broj voćara. No, potencijal postoji u tradicionalnim voćnim vrstama pogodnim za naše podneblje (jabuka, kruška, šljiva, trešnja, višnja, smokva, dunja, breskva…). Dampinške cijene kod unosa i uvoza voća u Hrvatsku su jedan od razloga smanjivanja domaće proizvodnje (ne isključivo), jer su cijene po kojima se može plasirati domaći proizvod često ispod cijene koštanja .Nedovoljno intenzivna proizvodnja , nedovoljno ulaganje u zaštitu od mraza,tuče,suše i sl nisu dovoljni da se količinom, kvalitetom i kontinuitetom proizvodnje osigura korektna potrebna dohodovnost koja bi voćare ostavila na voćnjaku. Uvjeti osiguranja od elementarnih nepogoda u voćarstvu zaista nisu primjereni, a poticajne investicije su rijetke i ako ih i bude dugo se realiziraju.
- Jesu li voćari dovoljno upoznati s prednostima udruživanja i zašto nemamo više povezanih voćara, osobito u proizvođačkim organizacijama?
–Voćari su uglavnom upoznati s prednostima udruživanja, ali zakonska regulativa koja prate udruživanje je vrlo kompleksna, a i sama regulatorna tijela nemaju dovoljno praktičnog iskustva i često nisu dovoljno učinkovita u provođenju i upućivanju voćara u procese udruživanja. Vrlo često baš zbog navedenih razloga voćari,kao i drugi poljoprivredni proizvođači se teško odlučuju za udruživanje koje je često neminovnost i preduvjet uspješnog poslovanja u poljoprivredi.
Glavna tema ovogodišnjeg Savjetovanja je ekološko voćarstvo, o čemu će predavanja održati renomirani domaći i inozemni stručnjaci, uz panel raspravu.
Vjerujemo da ćete svojim dolaskom doprinijeti uspješnom održavanju ovog tradicionalnog okupljanja hrvatskih voćara!
Više informacija i prijava za sudjelovanje na e-mail: hrvocarskazajednica@gmail.com