Rano proljeće vrijeme je kad počinje rezidba voćaka, vinove loze i maslina. Ovisno o kulturi, većina voćaka se počinje rezati sredinom veljače, lijeska ranije jer već u veljači počinje cvatnja, maslina kasnije. Ako radite prema sjetvenom priručniku, posebno su naznačeni dani povoljni za rezidbu.

No, nema zanata bez dobrog alata. Za rezidbu su neophodne dobre škare. Škare smo podijelili u dvije kategorije – obične mehaničke i električne. Danas malo više o mehaničkim škarama. Sve cijene u ovom članku dobivene su od raznih trgovina sredinom veljače i podložne su promjenama, ali smo ih naveli kako bi vam dali informaciju kako se kreću cijene nekih škara.

Kvalitetne škare znače višu cijenu

Kao i u svim sferama života, kvalitetne škare znače i višu cijenu koja je definitivno opravdana materijalima i načinom izrade. Cjenovni rang za koji ćemo se odlučiti diktira nekoliko pretpostavki:

  1. Koliko voćaka imamo za rezidbu – nekoliko stabala oko kuće, voćnjak s nekoliko stotina stabala ili plantažu?
  2. Koliko novaca smo spremni izdvojiti ili s koliko raspolažemo?
  3. Režemo li sami ili je više rezača u pitanju?

Koje škare odabrati?

Ovisno o tipu voćaka koje orezujemo razlikujemo i tipove škara. Za vinograde i cvijeće su optimalne tzv. „vinogradarske škare“ koje imaju jednu oštricu i nakovanj. One mogu biti nasjedne i posmične – u nasjednima oštrica nasjeda na nakovanj, a u posmičnim oštrica prelazi rub nakovnja. Ovdje može postojati jedna mana, a to je ako ne održavate oštrice redovno i one nisu super oštre, počet će gnječiti grane. Što će uzrokovati oštećenja na biljkama.

Voćarske škare imaju 2 oštrice i mogu biti ravne i zamaknute, ovisno o preferencama rezača. Uz male jednoručne ručne škare, još se koriste i velike dvoručne voćarske škare dugih drški za visoke grane.

Voćarski alat, Foto: A. Vukelić

Koliko novca izdvojiti za škare?

Ako imamo nekoliko voćaka oko kuće dovoljno je nabaviti škare u bilo kojem vrtnom centru i one će biti sasvim dovoljne za posao koji moramo obaviti. Do 10-ak voćki one će sasvim sigurno odraditi posao.

Škare za rezidbu Gardena, Foto: gardena.com

Fiskars škare 210 mm, Foto: tena-g.hr, 68,89 eur

Kad su pitanju ozbiljniji voćnjaci tu već treba uložiti i više novca i vremena u istraživanje koje su škare optimalne za kojeg rezača. Pravilo je ako je s nekim škarama preteško rezati znači da nisu dovoljno jake za posao. Jednoručne škare, male, režu grane do promjera 3 cm. Iznad toga se koriste velike dvoručne škare, a najdeblje grane režu se pilom.

Cjenovni rang kreće se od 50-150 eura za komad, s time da ima i škara za ljevoruke rezače samo ih treba potražiti. Škare marke Felco su uglavnom vinogradarskog tipa, i odlične su jer imaju široki raspon modela koji je prilagođen različitim tipovima ljudi, i mogu se kupovati s obzirom na veličinu šake rezača, jer nije jednako velika šaka žene i muškarca, stoga ni škare nisu jednako velike. Odlične voćarske škare su marke Kuker koje imaju 2 oštrice i besprijekorno rade ako se dobro održavaju. Uz male ručne škare imaju u ponudi i velike s teleskopskim ručkama i odlične vrtlarske pile.

Kvalitetne Niwaki voćarske škare, Foto: niwaki.com, cijena 59,00 eura bez poreza i carine
Okatsune 103- voćarske škare izvrsne kvalitete, Foto: okatsune-europe.com, 54,26 eura bez poštarine

Niwaki ili Okatsune – vodeće marke na tržištu

Za one koji žele najbolje što se može naći na tržištu, tu ,,u igru ulaze japanski proizvođačiʺ. Najpoznatiji svjetski proizvođači noževa i mačeva, jednako su tako uspješni u proizvodnji škara. Pa marke Niwaki ili Okatsune su već godinama vodeće na tržištu. Ako nabavljate ove marke, u Europskoj uniji nema zastupništva već jedino u Ujedinjenom Kraljevstvu, što znači da će vas povrh cijene samih škara dočekati i carina koju plaćate na uvoz robe. Ali vrijede li toliko novca – da, vrijede!

Sav alat koji se koristite rezidbi potrebno je dobro održavati, čistiti, podmazivati i mijenjati oštrice jer samo dobro održavan alat radi dobar posao.

Felco i Kuker voćarske škare, Foto: Amalka Vukelić