Ispravnim nanošenjem pesticida ne truje se ni proizvod ni okoliš. Treba znati što treba uskladiti. Čimbenici su: biljna vrsta i sorta, stadij porasta, visina biljaka, struktura gornje površine lista, stanje (situacija) ishranjenosti, utjecaj (pritisak) okoliša, vremenski prostor aplikacije, vrsta zaštitnog sredstva, radna brzina, vjetar, temperatura, vlažnost zraka, kapacitet prskalice i raspoloživi sati prskanja. Najčešće pogreške su izbor jeftinih mlaznica, njihovo neodržavanje i skoro nikada ne zamjenjivanje. Na slikama donosimo izvod iz jedne upute tvrtke Lechler s preporukama korištenja njihovih mlaznica, te prikaz nestručnog čišćenja mlaznica, te rješenje kako profesionalno čistiti. Mlaznice tipova ID, IDKT i IDK ugrađuju se na nove prskalice. Omogućavaju rad na vjetrovitim staništima. Koriste se kod višeg tlaka i pri većim brzinama. Univerzalne mlaznice (LU i ST) starija su rješenja, jeftinije su, rade pri nižim tlakovima, podnose manju brzinu vjetra, pa se treba izbjegavati rad poslije 10 sati, kad ojača vjetar i poraste temperatura. Kada ste ispravno odabrali tip mlaznice, podesili radni tlak i uskladili radnu brzinu bitno je da je mlaznica ispravna i da radi s pravilnim mlazom.
Protok treba provjeriti s menzurom. Krilo prskalice treba se održavati paralelno s objektom na koji se nanosi sredstvo, a standardna visina mlaznica iznad usjeva je 50 cm. Mlaznice nisu za jednokratnuuporabu, pa je bitno održavanje, odnosno pravilno čišćenje. Za pravilan izbor i postavljanjemlaznica zahtijevajte upute od isporučitelja, odnosno proizvođača prskalica i mlaznica.
Ovo područje temeljito izučavaju proizvođači sredstava za zaštitu bilja, te proizvođači prskalica i orošivača, a najviše proizvođači mlaznica i biološki instituti koji skrbe o okolišu. Na osnovi rezultata pokusa izrađuju detaljne upute.