Za obnovu narušenog proizvodnog potencijala u sektoru govedarstva ovaj tjedan isplaćeno je 40 milijuna kuna poljoprivrednicima. Za kupovinu steonih junica kombiniranih i mliječnih pasmina goveda isplaćeno je ukupno 20 milijuna kuna, a za potporu za gubitak prihoda u uzgoju rasplodnih junica od odobrenih 45 milijuna kuna isplaćeno je 20 milijuna kuna, dok će ostatak od 25 milijuna biti isplaćen početkom 2019. godine.

 

Novčana sredstva za kupnju steonih junica kombiniranih i mliječnih pasmina goveda, dobilo je 669 korisnika od kojih je čak 305 mlađe od 41 godinu. Iznos potpore ograničen je na maksimalnih 30.000,00 kuna po korisniku za sufinanciranje troška kupovine minimalno tri grla steonih junica. Za nadoknadu gubitka prihoda u uzgoju rasplodnih junica odobrena su sredstva za 6.566 korisnika.

 

Kroz Program potpore proizvođačima radi obnove narušenog proizvodnog potencijala u sektoru govedarstva poljoprivrednicima će u tri godine biti isplaćeno 195 milijuna kuna bespovratnih sredstava za kupnju i uzgoj rasplodnih junica.  Provedbom ovih dviju mjera očekuje se pozitivan utjecaj  na obnovu proizvodnog potencijala te vraćanja proizvodnje i uzgoja na razinu prije nastupa okolnosti koje su uzrokovale pad broja krava i smanjenu proizvodnju rasplodnog podmlatka za obnovu stada tijekom 2016. i 2017. godine.

 

Ovo je prvi korak prema oporavku našeg fonda u govedarstvu koji u tri godine želimo značajno povećati potičući kupovinu 6.000 novih grla te uzgoj oko 65.000 junica na domaćim farmama. Već iduće godine ponavljamo mjeru jer znamo da se iz godinama nagomilavanih problema naši stočari bez pomoći države ne mogu sami izvući. Zato smo se odlučili na dugotrajnija rješenja i trogodišnje sufinanciranje oporavka sektora.  Posebno sam ponosan na 305 mladih stočara koji su dobili sredstva za kupnju steonih junica jer to znači da smo mjeru dobro skrojili i da su mladi prepoznali potencijal buduće stočarske proizvodnje u našim ruralnim prostorima. Sve poljoprivredne proizvodnje su nam važne i o svima jednako vodimo brigu, i sve što radimo radimo kako bismo našim poljoprivrednim proizvođačima osigurali pozitivnu poslovnu klimu i učinili našu poljoprivrednu proizvodnju konkurentnom i isplativom, a proizvode vrijednih ruku naših poljoprivrednika prepoznatljivom i cijenjenom robom.“ – izjavio je potpredsjednik Vlade RH i ministar Tomislav Tolušić.

  

Detaljne informacije o Programu možete pročitati ovdje.

Prethodni članakČokoladni tornjići
Sljedeći članakSajmovi, izložbe, dani, festivali – SIJEČANJ
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.