Šampion – Dalma Oleum mlade Danijele Lalin sa 99,90 od 100 mogućih bodova. Od 41 čak 36 ulja ili 87,80 posto u kategoriji ekstra djevičanskih. Cilj: obnova starih, nastavak sadnje novih nasada i još kvalitetnija maslinova ulja.

Dodjelom nagrada i priznanja u predvorju baštinskog hotela Maškovića han u Vrani zaključena je 5. Manifestacija mladih maslinovih ulja. Nije bilo druženja, zbog epidemiološke situacije, izostale su vođene degustacije i ostali segmenti edukacijskog programa.

Iz Pakoštana u New York

U natjecateljskom smislu ova maslinarska smotra u potpunosti je uspjela. Na manifestaciju je pristigao 41 uzorak. Nakon što su u Zavodu za javno zdravstvo Zadar podvrgnuti kemijskoj analizi, članovi Profesionalnog panela istog zavoda, pod vodstvom Filipa Ercega odradili su senzorske analize.

Rezultati su više nego dobri, kaže i Benito Pucar, voditelj Službe za zdravstvenu ekologiju i zaštitu okoliša zadarskog Zavoda za javno zdravstvo. Čak 36 ulja su u kategoriji ekstra djevičanskih što je 87,80 posto od ukupnog broja uzoraka. Samo 5 uzoraka ocjenjeno je kao djevičansko maslinovo ulje. To čini 12,2 posto, a niti jedan uzorak nije odbačen kao lampante tj. nejestivo maslinovo ulje. Čak 28 ulja osvojilo je zlatne nagrade. Četiri su srebrne, isto toliko brončanih, a pet ih je u kategoriji djevičanskih maslinovih ulja.

Najviše razloga za zadovoljstvo ima Danijela Lalin, vlasnica obrta Dalma Oleum. Njeno je ekstradjevičansko maslinovo ulje ocijenjeno s 99,90 od mogućih 100 bodova, osvojilo titulu šampiona.

Lakše je titulu osvojiti nego braniti, rekla je Danijela, dajući do znanja da je njezino ulje i lani bilo najbolje na ovoj manifestaciji. No, ovogodišnje je ujedno i najbolje ocijenjeno ulje od svih otkad se ova manifestacija održava.

Radi se o ulju od sorti Levantinka, Oblica i Leccino. Za uspjeh je zaslužna cijela obitelj,  ističe Danijela.

Od 300 maslina od kojih je njih 180 u punom rodu na više lokacija uz Vransko jezeru, osim Danijele brinu se i otac Vinko, majka Zdenka i brat Marko. U godini koja maslinarima nije bila sklona ubrali su 5.500 kg ploda i dobili 825 litara ulja. Osim na ovu manifestaciju OPG Lalin će se ove godine po prvi put natjecati i na najvećoj svjetskoj manifestaciji maslinovih ulja NYIOOC 2022 u New Yorku.

Drugo mjesto s 99,80 bodova za ulje od Oblice pripalo je Anti Vulinu, poznatom pakoštanskom maslinaru. Treći je Ivica Kapitanović iz Biograda na moru s 99,70 bodova, četvrti Slavo Stojanov iz Pakoštana s 99,60, peta Lucija Čudina 99,55 bodova…

Izostalo ulje generala Gotovine

Za razliku od prijašnjih godina kada je bio u samom vrhu, general Ante Gotovina ovaj put nije poslao svoje ulje na ovogodišnju manifestaciju.

Sezona je bila loša. Urod količinski slab, kaže Gotovina. Za vlastite potrebe dokupio je određenu količinu masline u Lađevcima kod Skradina. Preradio ih je zajedno sa svojima, ali s tim uljem se nije želio natjecati iz jednostavnog razloga što nije isključivo od maslina iz njegovog maslinika. Podsjetimo, general Ante Gotovina i supruga pukovnica Dunja Zloić-Gotovina imaju uzoran maslinik na lokaciji u Bužakovini. Lošem urodu, kao i kod većine maslinara minule godine kumovale su klimatološke nepogode.

Sve bolji rezulatati pakoštanskih i biogradskih maslinara

-Cilj ove manifestacije je edukacija maslinara s pakoštanskog i biogradskog područja kako bi obnavljali stare i nastavili saditi nove maslinike te iz godine u godinu poboljšavati kvalitetu maslinovih ulja, ističe Milivoj Kurtov načelnik općine Pakoštane, koja je u suradnji sa Zavodom za javno zdravstvo Zadar, Turističkom zajednicom Općine Pakoštane i Agencijom Han Vrana, glavni organizator manifestacije.

Sve veći broj sudionika svake godine i sve bolji rezultati analize dokazuju da se cilj ostvaruje. Podsjetimo, na prvu manifestaciji prije pet godina pristiglo je i ocijenjeno 36 uzoraka. Od toga je pola djevičanskih s tipičnim manama, a 4 ulja su bila u kategoriji lampante, odnosno nejestivih.

 class=
Sudionici 5. Manifestcije mladih maslinovih ulja u Maškovića Hanu
 class=
Benito Pucar: Ulja sve kvalitetnija

Prethodni članakKako prenapučenost staje utječe na zdravlje i proizvodnost mliječnih krava?
Sljedeći članakOdgovor Hrvatskog ureda za osiguranje Hrvatskoj voćarskoj zajednici
Nedjeljko Jusup
Nedjeljko Jusup, dugogodišnji je novinar i urednik. Rođen 7. siječnja 1951. godine u Zadru gdje je završio Gimnaziju pedagoškoga smjera "Juraj Baraković", a studij novinarstva na Fakultetu za sociologiju, političke znanosti i novinarstvo u Ljubljani. S pisanjem počinje još kao srednjoškolac u zadarskom Narodnom listu, tijekom studija u Ljubljani surađuje u Ljubljanskom dnevniku, Pavlihi i u splitskom tjedniku Nedjeljnoj Dalmaciji. Od 1980. do 1991. urednik je dopisništva u Radničkim novinama, tjedniku Saveza sindikata Hrvatske. Surađuje u Večernjem listu, Oku, Zapadu, Novom listu… U ratnim uvjetima 1994. godine, kao autor projekta i prvi glavni urednik s nekolicinom zadarskih kolega pokrenuo najprije tjednik Zadarski list koji je pod njegovim vodstvom nakon četiri godine prerastao u dnevni list. Izlazi stalno od 3. studenoga 1994. Jusup se bavi i publicistikom. Napisao više tekstova o razvitku medija u Zadru, uredio knjige i monografije "Politički obračuni", “Libar okorjelog agronoma” "Hrvatski misir", "Dragulji hrvatskog misira", "112. brigada: Od dragovoljačkih odreda do međunarodnog priznanja RH", Putopisne paralele: "Od Cerodola do Burgundije", “Stanislav Antić: Moje životno djelo”.. Dobitnik je više novinarskih nagrada i priznanja među kojima i godišnju nagradu Hrvatskog novinarskog društva - Zlatno pero 1991/1992 godine za svoje ratne reportaže s prve crte bojišnice. Nakon umirovljenja (2017.) nastavlja uređivati specijalizirani prilog Plodovi zemlje i mora kojega je, s ciljem povezivanja znanosti, struke i prakse u poljodjelstvu i ribarstvu, prije 20 godina pokrenuo u Zadarskom listu. Surađuje sa američkim portalom Olive Oil Times i Gospodarskim listom, objavljuje i u specijaliziranom časopisu Maslina u izdanju Slobodne Dalmacije, kao i portalu Agroklub koji ga je proglasio Autorom godine 2018. Nedjeljko Jusup je dugogodišnji član Hrvatskoga novinarskog društva i Društva agrarnih novinara Hrvatske od njegova osnivanja, aktivno sudjeluje na skupovima i seminarima, okruglim stolovima ili tribinama posvećenim aktualnim problemima novinara. Jedan je od organizatora Međunarodnog znanstvenog skupa "Kraljski Dalmatin – 200 godina zadarskog i hrvatskog novinarstva u europskom kontekstu". Inicirao je i sudjelovao u pokretanju brojnih poljoprivrednih manifestacija među kojima VINCRO u Polači, Vinin u Ninu. Ravnokotarska fišijada u Benkovcu… Jusupov novinarski i urednički moto je: Informativno, poučno i zanimljivo. Piši tako da riječima bude tijesno, a mislima široko.