Prije nove vegetacije potrebno je pripremiti tlo kroz dvije nužne agrotehničke operacije za postizanje optimalnog rasta i razvoja loze. Prethodno se treba napraviti kemijska analiza.
Glavni nosač biljnih hraniva je organska tvar koju obnavljamo unošenjem zrelog odležalog stajnjaka. Time smo korijenu osigurali dostupnost makroelemenata. Usporedno prozračujemo i gornji sloj tla. Za tu namjenu imamo specijalizirane strojeve.
Prikolica s bočnim izbacivanjem stajnjaka
Model prikolice s bočnim izbacivanjem stajnjaka na naslovnoj slici upotrebljava se u vinogradarskoj i voćarskoj proizvodnji za ciljanu gnojidbu u zoni trsa ili voćke. Širine prikolica ovise o tipu i kreću se od 1,45 – 2,20 m. Izbor ovisi o širini redova u vinogradu. Sadržaj se istresa u zoni 1-5 m. Volumen sanduka je 2,8 m³. Ima mogućnost rada u tri brzine. Transporter je lančasti. Kočnice mogu biti u opciji mehaničkih ili hidrauličkih. Stražnji otvor i kut rasipanja se prilagođavaju hidraulički. Proces doziranja se obavlja putem turbine s usitnjavačkim rotorom promjera 1,55 m i diska koji zahvaća i razbacuje materijal u redove.
Višenamjenska prikolica za organski gnoj i vapno
Nosivost je do 4 t materijala. Uređaj ima različite dodatne adapterske priključke ovisno o vrsti gnojiva – horizontalni vijak, adapter s dva valjka i horizontalni diskovi.
Podni transporter i adapteri rade na pogon hidrauličkog motora. Moguće je mijenjati i nagib diskova u ravnini čime se određuje i širina razbacivanja. Posipanje mljevenim vapnencem može biti i do 10 m. Upotrebljava se i u nasadima borovnice za rasipanje piljevine preko izvučene pokretne trake na boku. Dodatno se može ugraditi i stražnji unutrašnji klizač za bolju regulaciju ispuštanja gnojiva. Zadnji dio je vrlo prilagodljiv i može se brzo preorjentirati za razna organska gnojiva i vapneni materijal:
1. Sve vrste stajskog gnoja
2. Slama
3. Treset
4. Kompost
5. Istrošeni supstart od gljiva
6. Vapnenac
Osim za stražnji dio izrađuju se i modeli s prednjim izbacivanjem. Ima mogućnost posipavanja: istovremeno na obje strane, samo na onu željenu ili cijelom širinom. Raspolaže s 20 različitih stupnjeva rada.
Vinogradarski aerator
Za ovakav model je potreban traktor 60-100 KS. Izrađuju se u širinama 1,35 – 2 m. Maksimalna radna dubina je 20 cm. Izvrsne performanse je pokazao na teškim i zbijenim tlima.
Dobro zaorava i zelenu masu u međurednom prostoru. Teški diskovi koji se lako orijentiraju u pravcima te doprinose kvaliteti obrade. Šasija može biti s fiksnom i promjenjivom radnom širinom. Dodatnu opremu čini zadnji valjak s noževima za poravnavanje površine i završnu obradu.