Na području današnje Nizozemske sir se proizvodi još od doba Rimljana. Oni su u te krajeve donijeli kulturu izrade tvrdih sireva od kojih su kasnije nastali poznati sirevi gouda i edamac.
Povijest proizvodnje sira datira čak iz 8.000 godina prije Krista. Smatra se da je nastao na plodnom području rijeka Eufrat i Tigris. S obzirom na to da mlijeko ima veliku nutritivnu vrijednost, ali se lako kvari, nastala je potreba za konzerviranjem njegovih važnih sastojaka. Smatra se kako je sir nastao upravo kao posljedica pokušaja pohranjivanja mlijeka.
Prilikom transporta, mlijeko se prenosilo u raznim posudama i vrećama od životinjskih želudaca gdje se zakiselilo i zgrušalo. Kasnije je otkriveno kako je za koagulaciju zaslužna upravo smjesa enzima koja se prirodno nalazi u želucima mladih preživača.
Jedan od najpoznatijih sireva na svijetu
Gouda sir je jedan od svjetski najpoznatijih sireva, a početci njegove proizvodnje pod tim nazivom datiraju iz 1184. godine. Ovaj sir je ime dobio po gradu Goudi. On je za vrijeme feudalne Nizozemske bio jedini grad koji je imao pravo trgovanja sirom. Na njenim su se tržnicama prodavali sirevi svih nizozemskih seljaka. Kvaliteta sireva koji su se prodavali je bila jasno propisana. Svi sirevi koji su udovoljavali toj kvaliteti, kasnije su dobili naziv „gouda“.
Gouda sir se proizvodi od kravljeg mlijeka, pripada skupini tvrdih sireva. Njegovo zrenje traje od 4 tjedna pa čak i do 3 godine. Kolut goude može težiti i do 20 kg. U Nizozemskoj se godišnje proizvede 730 milijuna kilograma ovog sira, od čega se 500 milijuna kilograma izvozi. Čak 60 % ukupne proizvodnje sira u Nizozemskoj čini upravo gouda. Iako navedeni sir izvorno potječe iz Nizozemske, naziv gouda nije zaštićen, stoga se sir pod ovim nazivom proizvodi diljem svijeta. Međutim, sirevi pod nazivima Gouda Holland, Boerenkaas i Noord-Hollandse Gouda proizvode se isključivo u Nizozemskoj od mlijeka nizozemskih krava te imaju zaštićenu oznaku geografskog podrijetla.
Proizvodnja Goude prema izvornoj recepturi u Hrvatskoj
Mljekarski praktikum Srednje gospodarske škole Križevci otvoren je 12. travnja 1999. godine u sklopu projekta izgradnje malih mljekara u suradnji s Ministarstvom prosvjete i športa te vladom Kraljevine Nizozemske. Današnji praktikum se sastoji od mljekarske vježbaonice, zrione s pratećim prostorijama te mljekarskog laboratorija s dvije učionice. Osim za potrebe nastave učenika i studenata te za održavanje raznih specijalističkih seminara iz sirarstva, praktikum se koristi i za preradu te prodaju svježeg sirovog mlijeka.
Od mliječnih proizvoda proizvodi se svježi kravlji sir i kiselo vrhnje, domaći maslac te polutvrdi sir gouda prema recepturi koju su djelatnice praktikumanaučile na edukaciji u Nizozemskoj i prenijele je, i zadržale do danas. Zbog velike potražnje za sirom gouda, mljekarski praktikum je povećao svoj dnevni kapacitet prerade sa 150 na 300 litara dnevno. Sve količine proizvedenog sira gouda kao i druge mliječne proizvode prodaju na samom mjestu proizvodnje u malom prostoru za prodaju koji se nalazi u sklopu mljekarskog praktikuma.
Gouda se ovdje proizvodi od pasteriziranog mlijeka uz dodatak mezofilno termofilnih kultura i sirila. Važno je paziti da pH sira kod salamurenja bude 5,3 do 5,5, a pH salamure 5,2. Gruš se obrađuje kao i kod drugih polutvrdih sireva, ali se kod goude obavezno radi ispiranje sirnog zrna zamjenom dijela sirutke toplom vodom da se smanji kiselost sira i postigne elastično te slatkasto tijesto sira okusa orašastih plodova.