Ptice su veoma su važne u smanjenju broja raznovrsnih štetnih insekata jer u sezoni za prehranu sebe i mladunaca unište na tisuće ličinki, gusjenica i odraslih insekata od kojih su mnogi štetnici na korisnome bilju. Stoga im možemo pomoći da se što više zadržavaju u blizini vrtova: postaviti hranilice, pojilice i kućice te dodatnu hranu.
Tako će se uvijek rado vraćati, ali i nastaniti te zasnovati obitelj. Dobro je proučiti koje su nam ptice važne, provjeriti njihovu veličinu i navike: jesu li selice, čime se hrane, kad se razmnožavaju i slično. To će nam pomoći da odredimo dimenzije kućica. Kućice pticama predstavljaju zaklon i nalik su skrovištima u prirodi; mogu im poslužiti samo kao sklonište, ali i nastamba u kojoj mogu načiniti gnijezdo. One su svojevrsna zamjena za duplje u starome drveću, ali su i lijep ukras vrta, balkona, prozora, drveća i stupova. Iako možemo kupiti i gotove kućice, one se jednostavno mogu načiniti kod kuće.
Položaj, smještaj i veličina kućica
Pticama će odgovarati mirna, tiha i skrovita mjesta koja nikako ne smiju biti pristupačna mačkama i drugim grabežljivcima. Umjesto grana i drvenih stupića bolji su izbor posve glatke metalne površine. Kućice je najbolje smjestiti na zasjenjene položaje zaštićene od vjetra, najmanje nekoliko metara iznad tla. Ovisno o vrsti ptica, nekima će odgovarati otvoreni položaj (vrapci), a nekima skrovit s grmljem ili u krošnji drveća (crvendać).
Nekim vrstama ne smeta društvo i možemo postaviti nekoliko kućica u blizini (vrapci), ali nekima to ne odgovara (sjenice). Veličinu kućice određujemo prema vrsti ptica. S točnim se dimenzijama ne trebamo zamarati jer one nisu savršene niti u prirodi. Iako male kućice nisu prikladne za sve vrste ptica (osobito one velike), ipak će mnogima biti od velike koristi. Ponajviše će se dopasti vrstama poput sjenica, vrabaca, muharica, crvendaća, brgljeza…
Izrada kućica za ptice
Najprikladniji, najprirodniji i najtrajniji materijal za izradu kućica za ptice je drvo (razne daske i daščice). Također dobro će poslužiti i kora drva, grane i grančice, iverice ili šperploče. Uglavnom će nam trebati: materijal za kućicu, pila za drvo, turpija, čavlići, čekić, pištolj s vrućim ljepilom, konop, škare…
Stijenke kućice u unutrašnjosti kućice budu hrapave, kako bi se kasnije mlade ptičice mogle uspinjati prema otvoru. Ako drvo nije hrapavo, trebamo ga izgrebati. Ulaz u kućicu (otvor) nalazi se na prednjoj strani i trebao bi biti povišen – 12 do 13 centimetara od dna kućice. Tako će ptići biti zaštićeniji, osobito od mačaka. Otvor kućice ne smije biti preširok, no opet treba biti dovoljan da ptice mogu ući u kućicu. Tako, primjerice, za sjenice i vrapce treba biti od 2,5 do 2,8 centimetara, a za veće vrste vrabaca, sjenica, brgljeza i muharica 3,2 centimetra.
Posve otvorena ili djelomično otvorena kućica može biti pogodna za crvendaće i neke vrste muharica. Krov ne treba učvršćivati trajno, tako da se kućica povremeno može očistiti (primjerice od staroga gnijezda). To je najbolje učiniti elastičnim trakama i/ili metalnim kukicama. Korisno je da kućica na dnu ima nekoliko rupica kako bi eventualna voda od oborina mogla otjecati – time ćemo sprječiti truljenje.
Materijal prije izrade ili gotove kućice trebamo obojiti kako bismo ih zaštitili od vlage i oborina (birajmo ekološki prihvatljive boje). Kućice možemo i ukrasiti, ali ne bi trebalo pretjerivati jer suviše neprirodnih detalja i jarke boje mogu odbijati ptice.
Za izradu jednostavnih, privremenih kućica mogu poslužiti komadi drva, zrele tikve, plastične boce, tetrapaci i čvršći karton. Drvo izdubemo, a tikve očistimo od koštica i mesa. Ambalažu prema potrebi operemo, na njoj izrežemo otvor te je možemo ukrasiti ili obojiti.