U svijetu je poznato 3.500 do 4.000 vrsta božjih ovčica. Božje ovčice su u narodu znane i kao bubamare, lijepe Mare, prlice, božji voleki, božje škrinjice i dr. U Hrvatskoj je utvrđeno oko 75 vrsta božjih ovčica. Veći dio njih pripada korisnim kukcima dok manji dio predstavlja štetne vrste.

Svima je dobro znano da se božje ovčice hrane raznim štetnicima kao što su grinje, gusjenice mlađih stadija, mušice, tripsi, štitaste uši, pa i jajašca krumpirove zlatice.

Sedam točkasta božja ovčica

Međutim, najvažnija hrana predatorskih božjih ovčica su lisne uši koje su prisutne na svim poljoprivrednim i šumarskim kulturama, ali i na cvijeću i grmovima koji rastu u našim vrtovima i okućnicama.

Ishrana i životni vijek božjih ovčica

Jedna odrasla božja ovčica dnevno može pojesti i do 60 lisnih uši, a ličinka tijekom svog razvoja i do 500 lisnih uši. Zbog toga je vrlo važno sačuvati i brinuti se o božjim ovčima kao prirodnim neprijateljima štetnika. Vjerojatno je manje poznato da su neke vrste božjih ovčica (rodovi: Psyllobora, Halyzia i Vibidia) mikofagne tj hrane se pepelnicom na ružama ili pepelnicom hrasta. Isto tako, imamo i fitofagne vrste kao što je Epilachna chrysomelina  koja u Hrvatskoj radi štete na krastavcima i tikvicama te Epilachna vigintioctomaculata koja u Japanu napada biljke krumpira.

Epilachna chrysomelina na listu tikvice

Da li se neka vrsta božje ovčice hrani štetnicima, bolestima i biljkama ovisi o usnom aparatu te broju zubiju i njihovom obliku.

Na otvorenom, životni vijek božjih ovčica varira od nekoliko mjeseci, pa do nekoliko godina. Primjerice, azijska božja ovčica (Harmonia axyridis) može živjeti i do tri godine. Ova vrsta je vrlo opasna jer zbog dugog životnog vijeka i izuzetne proždrljivosti predstavlja potencijalnu opasnost za autohtone ili domaće božje ovčice koje u nedostatku hrane ugibaju.

Azijska božja ovčica

Azijska božja ovčica utvrđena je i u Republici Hrvatskoj i zadnjih nekoliko godina svjedočimo njenom brzom širenju u kontinentalnom i u primorskom djelu RH.

Azijska božja ovčica

Izvor: Gospodarski kalendar

Prethodni članakLastavica pokućarka
Sljedeći članakLedene banana kocke
Gospodarski list
Gospodarski list – sve što vrijedi znati u poljoprivredi Gospodarski list najstariji je i najčitaniji hrvatski časopis za poljoprivredu, s tradicijom dugom preko 180 godina. Kroz tri stoljeća pomaže poljoprivrednicima stručnim, aktualnim i korisnim sadržajem te i danas svakih petnaest dana stiže na adrese svojih vjernih pretplatnika. Naši autori su priznati stručnjaci, znanstvenici i poljoprivrednici. Uz tiskana i online izdanja, posjeduje bogatu biblioteku knjiga pod nazivom - Obitelj i gospodarstvo, organizira razne stručne konferencije iz područja agrobiznisa, kroz društvene mreže aktivno sudjeluje u svakodnevnici ljubitelja prirode i poljoprivrede. Opravdano je najveći specijalizirani - poljoprivredni medij u regiji. Cilj Gospodarskog lista je ostao isti od prvog broja – znanjem jačati poljoprivredu i selo.