Autonomni i električni robot ne zahtijeva nikakvu prisutnost čovjeka. Može raditi i noću i danju, po svim vremenskim uvjetima. Na taj se način smanjuju troškovi vlasnicima plantaža i vinograda. Razni priključci omogućavaju mu obavljanje čak 15 operacija poput košnje, berbe voća, zelene i zimske rezidbe. Robot radi uz upravljanje umjetne inteligencije.
Ono što vinogradari i voćari prije koju godinu nisu mogli sanjati ni u najluđim snovima, a to je da im se njihove plantaže “same održavaju”, kose, prskaju ili malčiraju, sad je to postala zbilja, jer sve to u stvarnosti može raditi Slopehelper, prvi poljoprivredni robot na hrvatskom tržištu, koji sa svojih 15 funkcija znatno olakšava poslove u vinogradima i voćnjacima.
Uporaba robota je sadašnjost
-Uporaba robota u vinogradarstvu i voćarstvu je sadašnjost, a ne budućnost. Njime se riješavaju gorući problemi s radnom snagom, istaknuo je Igor Kordik prodajni menadžer tvrtke PeK iz Slovenije prilikom prve demonstacije i prezentacije rada autonomnog i električnog robota Slopehelper održane na fruškogorskim obroncima Iločke vinarije Trs u pratnji domaćina Marija Faletara i partnerske tvrtke Messis iz Zagreba, u vlasništvu Marijana Kalanja te u nazočnosti brojnih hrvatskih poljoprivrednih proizvođača.
Ni vremenski uvjeti ni noć ne ometaju rad robota
–Ono što naš robot Slopehelper omogućuje je da se može raditi danju, noću i po svim vremenskim uvjetima te se i na taj način smanjuju troškovi vlasnicima plantaža i vinograda. Uz sve to, treba napomenuti kako stroj štedi energiju, a ono što je izuzetno važno je da radi u skladu s važećim propisima u EU tzv. poljoprivreda 4.0. To znači da sve informacije koje skupljaju naši strojevi možemo iskoristiti za optimizaciju procesa proizvodnje i svi ti podaci prikupljeni unazad 5 godina, moći će se koristiti, u suradnji s agronomima, za pravi pristup proizvodnji, ne samo u smislu uštede nego i što većih prinosa, naglasio je Kordik.
Nadodao je kako su proizvođači inovativnog stroja negdje na oko 85 posto zaokruživanja cijelog agrociklusa, no do konca godine najavljuju zaokruživanje kompletnog ciklusa i u jabučnjacima i u vinogradima, a potom će nastaviti s pružanjem podrške i ostalim kulturama u voćnjacima.
–Jedan uređaj, Slopehelper je dovoljan za 15 do 20 hektara, a ove godine ćemo predstaviti i manji uređaj “A helper” koji će biti za manje površine do 5 hektara. Za razliku od Slopehelpera koji može obavljati 15 operacija, manji uređaj neće imati toliki broj, ali će biti pogodniji za manje vinograde i voćnjake. No, ono što je moguće kod “velikog” uređaja je da ga ne morate koristiti za cijeli agrociklus, pa ako već imate određenu mehanizaciju, Slopehelper koristite samo djelomično, objasnio je Kordik.
Već u prve dvije godine ušteda je više od 300 posto u vinogradima
Prva demostracija rada robota u Hrvatskoj na kojoj je predstavljen rad bubnjastog malčera i atomizera izazvala je veliki interes vinogradara i voćara koji su stroj kroz vinograd “pratili u stopu”.
–Dobro je poznato koliki je problem radna snaga, a u budućnosti će biti i gore, pa će takav jedan sofisticirani stroj značajno olakšati i pojednostaviti rad proizvođačima u vinogradarstvu i voćarstvu. Točno je da su cjenovno visoki, ali sve je stvar iskoristivosti. Mi ovdje u Iloku imamo problem sa samim površinama, posebice male privatne vinarije. Nemamo u komadu 50 ili 100 hektara, već imamo 2 do 3 hektara, opet razjedinjena na manje parcele, kaže Mario Faletar iz Vinarije Trs.
–Što se same tehnologije tiče i prije 20 godina smo govorili: ma kakav kombajn, nema od toga ništa, a došli smo do toga da ćemo svi za koju godinu raditi s kombajnom. Vrijeme nosi svoje, zaključuje Mario.
I ne samo vrijeme već i cijene energenata i radne snage ići će u prilog suvremenoj tehnologiji. Rezultati izračuna pokazuju kako se već nakon dvije godine ostvaruje znatna ušteda koja se kreće i do 348 posto u vinogradima.
–Preduvjeti su za to solarni izvori energije, a koliko nam je poznato to je u susjednim zemljama pokriveno subvencijama, pa vjerujemo da će tako biti i u Hrvatskoj, kaže Kordik koji je prodajni menadžer za Hrvatsku, Srbiju, Bugarsku, Sjevernu Makedoniju i Grčku.
Robotom upravlja umjetna inteligencija
O karakteristikama samoga stroja govorio je Tomislav Krčelić iz Messisa, jedne od vodećih tvrtki u Hrvatskoj za prodaju poljoprivredne mehanizacije.
–U potpunosti električan, stroj ne zahtijeva nikakvu prisutnost čovjeka, on radi sam, odnosno njime upravlja umjetna inteligencija. Njegova anatomija rada je od 8 do 14 sati, ovisno kakve funkcije obavlja. Uz njega postoje raznorazni priključci, od malčera, rotodržača, voćnih trimera, strojeva za zimsku, zelenu rezidbu, voćne kosilice i drugi priključci koji mu omogućuju obavljanje 15 operacija. Za automatski rad stroja vinogradi moraju biti prilagođeni, imati razmak između redova od minimum 2,1 metra, a nagib vinograda ili voćnjaka ne smije prelaziti 45 stupnjeva.
–Potreban je i prostor na početku i kraju parcele kako bi se stroj mogao okretati. Ako ima jedan priključak na sebi potrebno mu je 5, a s dva priključka do 8 metara manevarskog prostora. Dvije su mogućnosti rada stroja. Prema jednoj se na kraju reda postave oznake, koje stroj očitava i ulazi u redove, a druga mogućnost je upravljanje pomoću satelitskih navigacijskih sustava, objasnio je predstavnik tvrtke Messis.
Slika 5.
–Ovo je prva demostracija rada u Hrvatskoj. Danas smo predstavili bubnjasti malčer i atomizer. Nadamo se još prezentacijama diljem Hrvatske gdje ćemo predstaviti neke druge funkcije. U suradnji s tvrtkom Messis nudimo na prodaju uređaje i od trenutka narudžbe ga možemo isporučiti prilagođenog potrebama svakom našem kupcu, u roku 3 do 5 mjeseci, a s otvaranjem naše nove tvornice s kapacitetom od 900 jedinica, vjerujem da će to biti i kraće zaključuje Kordik.