Za sommeliere i goste željne novih doživljaja, vlasnica OPG Seca Eva Marija Čurin i vinska stručnjakinja Marija Vukelić osmislile su posebnu večeru: kušanje maslinovih ulja, uz 5 pomno odabranih slijedova hvarskih delicija i vrhunska hvarska vina. Uz svaki slijed poslužena su po dva maslinova ulja, a gosti su odabirali najbolje kombinacije.

Otok Hvar, poznat po besprijekornoj prirodnoj ljepoti i bogatoj povijesti, ujedno je i top destinacija za ljetni odmor. Jedna od najposjećenijih u Dalmaciji i na Jadranu. Tamo se i na gastro sceni uvijek nešto događa, a najčešće upotrebljavan sastojak je maslinovo ulje.

Zdrava mediteranska prehrana nezamisliva je bez kvalitetnog ekstra djevičanskog maslinovog ulja, kaže i Eva Marija Čurin, višestruko nagrađivana maslinarka iz mjesta Gdinj, u hvarskoj općini Jelsa.

Kušaonica na 280 metara nadmorske visine

Nekoliko kilometra od Gdinja , na istočnoj strani otoka, na lokalitetu Seca, organski je maslinik obitelji Čurin o kojemu je nedavno pisao i američki Olive Oil Times. Prostire se na 5 hektara i broji 1000 stabala maslina. Najzastupljenija je sorta oblica, a slijede levantinka, leccino, lastovka i druge. Tu, na 280 metara nadmorske visine je i obnovljena bajkovita kuća maslina s kušaonicom.

Sva obiteljska događanja i proslave kao i radionice organizirali smo u masliniku. Tu je centar naše poljoprivrede. Kako nam je i od velike sentimentalne važnosti, Seca se spontano nametnula kao naziv obiteljskog gospodarstva, maslinarske kuće, kušaonice, a to je ime brenda za ulja i sve proizvode koje proizvodimo, pojašnjava Eva Marija.

Uz svaki slijed delicija poslužena su po dva maslinova ulja, a gosti su odabirali najbolje kombinacije. Na slijepo, jer su etikete kušavanih ulja bile prekrivene. Uz bolju kombinaciju dodavalo se po jedno hvarsko vino koje se također kušavalo naslijepo. Povrh svega na najbolju kombinaciju hrane, ulja i vina dodani su mediteranski začini iz Čurinovog gdinjskoga vrta Fjori Fôra.

S obzirom da je bilo prvo kušanje ovakvog tipa, pozitivno sam iznenađena odazivom i kasnije dojmovima gostiju koji su sudjelovali u kušanju, rekla nam je Eva Marija. Njezin OPG upisan je u Registar ekološke proizvodnje, što potvrđuju i potvrdnicom (organic certificate). Dodijeljena mu je i markica „Hrvatski otočni proizvod“. Masline beru ručno i isti dan prerađuju isključivo hladnim prešanjem. Tako izravno iz ploda masline dobivamo ekološko ekstra djevičansko maslinovo ulje visoke kakvoće, ponosno ističe Eva Marija.

Degustacija ulja nagrađenih u New Yorku

Proizvode dva monosortna ulja (levantinka, leccino), tri aromatizirana ulja (limun, bosiljak i čili), premium (blend levantinke i oblice) i selekciju (blend više sorata maslina). Kombinacija mediteranske klime s podužim sušnim razdobljima i sunce, kamenito tlo te puno ljubavi i rada daju izvanredne rezultate, što potvrđuju i brojne nagrade osvojene na lokalnim i međunarodnim natjecanjima.

U vođenoj degustaciji, koja je predhodila večeri, Eva Marija je pokazala gostima kako se pravilno kuša maslinovo ulje u plavoj staklenoj čašici.

Uliješ, među dlanovima zagriješ, zavrtiš, pomirišeš i gucneš. Njezino ulje nagrađeno je zlatnim odličjem na ovogodišnjem NYIOOC-u, najvećem svjetskom ocjenjivanju kvalitete maslinovih ulja u New Yorku. To je četvrta nagrada po redu otkad se (2020., 2021., 2022. i 2023.) sa svojim uljima natječe na tom najprestižnijem svjetskom natjecanju.

Eva Marija je potom opisala značajke svih ulja koja su gosti nestrpljivo čekali kušati. O vinskim sortama i vinima Hvara je govorila Marija Vukelić, a nakon svakoga slijeda točenja iz prekrivene boce, otkrila je o kojemu je vinu riječ i predstavila vinariju.

Slijedovi hvarskih delicija, ulja i vina

Prvi je slijed bila brushetta s rikolom i svježim kozjim sirom lokalnoga proizvođača Ježića, uz nju su ponuđena 2 ulja: levantinka i aromatično ulje s bosiljkom. Iako je bosiljak osvojio prepoznatljivim mirisom, kombinacija uz vino je bila prva – levantinka. Uz bruschettu posluženo je izvorno hvarska vino, Bogdanuša 2022 vinarije Tomić iz Jelse, koje je dan prije na velikom hvarskom ocjenjivanju vina „5. Jelsa Summer Wine Tasting“ osvojila 1. nagradu u kategoriji sorti bogdanuša.

Drugi slijed bio je rižoto s bakalarom, poslužen uz parmezan i ulja selekciju i leccino. Leccino je rižotu dao egzotičnost, ali uz posluženo vino selekcija je odnijela pobjedu u sljubljivanju. U čaši je bio prpošni mošusni Prč 2022 vinarije Vujnović iz Sućurja, još jedna izvorna sorta otoka Hvara koju s razlogom nazivaju i afrodizijakom, pa je time kombinacija bila još intrigantnija.

Treći slijed – tartar od kozica na palenti uz malo kavijara bio je pripremljen uz „Mix začina za ribu Fjori Fôra“, a pratili su ga ulja selekcija i aromatizirano sa čilijem. Čili je bio izazovan i uzbudljiv u kombinaciji s jelom i uz Rosé Pavičić 2022 iz sela Vrbanj, napravljen od sorte plavac mali. Steak je na tanjur došao na podlozi od krumpira s klicama, uz ulja premium i levantinku. Ova je kombinacija unijela ‘nemir’, jer su oba ulja pasala i uz hranu i uz vino. Vino u čaši bio je kultni Medvid 2018 vinarije Duboković iz Jelse, plavac mali s položaja Medvid Bod, odležan 4 godine u bačvi, moćan i sočan.

Slijedio je desert – krema od bijele čokolade s par kapi aromatiziranog maslinovog ulja s limunom uz Prošek vinarije Luviji iz grada Hvara; izmamio je uzdahe prisutnim sommelierima i potvrdio idealnu kombinaciju. Slatko paše sa slatkim, ali tako da jedno drugo prožimlju, a ne nadilaze – tako je čuveno dalmatinsko desertno vino prošek pratio zadnje ukusne zalogaje koje su pripremili Evini roditelji, iskusni kuhari. Oni su i dalje velika podrška Evi Mariji u svim projektima koje sada radi i smišlja za budućnosti. Uz obitelj, radu na zemlji se uči i sedmogodišnji David, sin Hrvoja i Eve Marije. 

Nagrade za ekološke proizvode

Živimo u skladu s prirodom, a naša ekološka proizvodnja, uz masline, obuhvaća i uzgoj lavande, smilja, smokava, agruma te sezonskog povrća. Kombinacija mediteranske klime s podužim sušnim razdobljima i sunce, kamenito tlo te puno ljubavi i rada daju izvanredne rezultate, kaže Eva Marija. Ne krije da je ponosna što je upravo njezin maslinik proglašen najboljim ekološkim maslinikom u Splitsko-dalmatinskoj županiji.

Najbolja promidžba postiže se sudjelovanjem na međunarodnim manifestacijama, kaže.

Osim spomenutih nagrada u New Yorku, vitrine OPG Seca krase i brojna druga odličja. Ekološko ekstra djevičansko maslinovo ulje ocijenjeno je kao najbolje na „Noćnjaku“, 2018. g. bilo je šampion na manifestaciji „Dani maslinovog ulja otoka Hvara“, više puta uvršteno u svjetski vodič maslinovih ulja „Flos Olei.“ kao jedno od 500 najboljih ulja na svijetu. Tu su i zlatne madalje osvojene u Dubaiu i Tokiju.

PREMA POTREBI Slika 6: Brushette sa sirom, povrćem i dva ulja za sljubljivanje i kušanje

Uspjesima na maslinarskim smotrama i natjecanjima potvrđujemo da radimo dobro, da stvaramo vrhunsku kvalitetu i tako privlačimo kupce. Nudimo im ono najbolje što znamo  napraviti. Također se na taj način postiže i bolja cijena proizvoda, objašnjava Eva Marija.

Šansa u maslinarskom turizmu Korak dalje obitelj Čurin napravila je lani otvorivši vrata novouređene kušaone – Kuću maslinova ulja Seca, koja se nalazi u samom masliniku. Moglo bi se reći da je srce maslinika.

Kuća ulja podignuta je na temeljima težačke poljoprivredne prizemnice i čuva izvornost tradicionalne otočne arhitekture. Rekonstrukcijom smo htjeli postići i dašak modernog. Boja kuće je tamno crvena, a odnosi se na plodno tlo crvenicu koje je jedan od čimbenika za dobivanje vrhunske kvalitete, kaže Eva Marija.

Povratne informacije posjetitelja su više nego izvrsne. Turisti koji ljetuju na Hvaru sve češće dolaze ovdje po ulje. Kušaju ga i kupuju. S komplimentima nisu škrtarili niti sudionici večeri kušanja ulja „na slijepo“. Jedan od komentara je bio: Jela za prste polizati, vina grom gromova, a ulja bog bogova. Sve zajedno, nova, dodatna motivacija za OPG Seca, vlasnice Eve Marije Čurin, za daljnje stvaranje još zanimljivijih i kvalitetnijih proizvoda. Ali i putokaz ostalim hvarskim, dalmatinskim i hrvatskim maslinarima kako u svoje maslinike i kušaonice privući domaće i strane goste koji pokazuju sve veći interes za eno-gastro destinacije. Šansa je tu!

Prethodni članakOrezivanje marelice i lijeske
Sljedeći članakNovi izbor za vaš voćnjak – indijanska banana iz Donje Bistre
Nedjeljko Jusup
Nedjeljko Jusup, dugogodišnji je novinar i urednik. Rođen 7. siječnja 1951. godine u Zadru gdje je završio Gimnaziju pedagoškoga smjera "Juraj Baraković", a studij novinarstva na Fakultetu za sociologiju, političke znanosti i novinarstvo u Ljubljani. S pisanjem počinje još kao srednjoškolac u zadarskom Narodnom listu, tijekom studija u Ljubljani surađuje u Ljubljanskom dnevniku, Pavlihi i u splitskom tjedniku Nedjeljnoj Dalmaciji. Od 1980. do 1991. urednik je dopisništva u Radničkim novinama, tjedniku Saveza sindikata Hrvatske. Surađuje u Večernjem listu, Oku, Zapadu, Novom listu… U ratnim uvjetima 1994. godine, kao autor projekta i prvi glavni urednik s nekolicinom zadarskih kolega pokrenuo najprije tjednik Zadarski list koji je pod njegovim vodstvom nakon četiri godine prerastao u dnevni list. Izlazi stalno od 3. studenoga 1994. Jusup se bavi i publicistikom. Napisao više tekstova o razvitku medija u Zadru, uredio knjige i monografije "Politički obračuni", “Libar okorjelog agronoma” "Hrvatski misir", "Dragulji hrvatskog misira", "112. brigada: Od dragovoljačkih odreda do međunarodnog priznanja RH", Putopisne paralele: "Od Cerodola do Burgundije", “Stanislav Antić: Moje životno djelo”.. Dobitnik je više novinarskih nagrada i priznanja među kojima i godišnju nagradu Hrvatskog novinarskog društva - Zlatno pero 1991/1992 godine za svoje ratne reportaže s prve crte bojišnice. Nakon umirovljenja (2017.) nastavlja uređivati specijalizirani prilog Plodovi zemlje i mora kojega je, s ciljem povezivanja znanosti, struke i prakse u poljodjelstvu i ribarstvu, prije 20 godina pokrenuo u Zadarskom listu. Surađuje sa američkim portalom Olive Oil Times i Gospodarskim listom, objavljuje i u specijaliziranom časopisu Maslina u izdanju Slobodne Dalmacije, kao i portalu Agroklub koji ga je proglasio Autorom godine 2018. Nedjeljko Jusup je dugogodišnji član Hrvatskoga novinarskog društva i Društva agrarnih novinara Hrvatske od njegova osnivanja, aktivno sudjeluje na skupovima i seminarima, okruglim stolovima ili tribinama posvećenim aktualnim problemima novinara. Jedan je od organizatora Međunarodnog znanstvenog skupa "Kraljski Dalmatin – 200 godina zadarskog i hrvatskog novinarstva u europskom kontekstu". Inicirao je i sudjelovao u pokretanju brojnih poljoprivrednih manifestacija među kojima VINCRO u Polači, Vinin u Ninu. Ravnokotarska fišijada u Benkovcu… Jusupov novinarski i urednički moto je: Informativno, poučno i zanimljivo. Piši tako da riječima bude tijesno, a mislima široko.