Dobra suradnja uvijek urodi plodom! Krilatica je to s kojom bismo se svi mogli složiti, a ponosno je kao svoj moto ističu u tvrtki ENNA Fruit. Riječ je o najvećem otkupljivaču i dobavljaču svježeg voća i povrća u Hrvatskoj. ENNA Fruit surađuje s više od tisuću domaćih kooperanata, malih i velikih proizvođača koje povezuje s tržištem i plasira njihovu robu trgovačkim lancima čime se povezuje primarna poljoprivredna proizvodnja i tržište.
Tvrtka od kooperanata otkupljuje svježe voće i povrće, nakon čega u svojim otkupnim centrima „odrađuje“ ostatak posla: kalibriranje i sortiranje proizvoda, hlađenje, odnosno čuvanje robe pod određenim temperaturnim režimom, pakiranje i na kraju organizira dostavu trgovačkim lancima.
Trendovi samodostatnosti
– Partnerski odnos s našim kooperantima je na vrhu naših prioriteta i tome pristupamo s posebnom pažnjom. Trudimo se s našim kooperantima promijeniti trendove u samodostatnosti i produljiti sezonu određenih kultura koje možemo uzgajati i koje ne bismo trebali uvoziti. Tako smo, između ostalog, s kooperantima na području sjevera Hrvatske dogovorili koje sorte mrkve će proizvoditi kako bismo domaću mrkvu, umjesto uvozne, mogli plasirati na naše tržište i u prvom kvartalu godine – kaže Goran Punda, izvršni direktor kooperacije u Enni Fruit.
ENNA Fruit u Hrvatskoj ima pet otkupnih centara ukupnog kapaciteta većeg od 40.000 tona. Od pet centara, četiri su primarno namijenjena otkupu domaće robe, a to su Lozan, Donji Miholjac, Varaždin i Opuzen. Strateški su raspoređeni u područjima s izraženom poljoprivrednom proizvodnjom, pri čemu u svakom od centara djeluje i tim kooperacije koji je dostupan proizvođačima i pruža im podršku na terenu kroz savjetovanje i usmjeravanje u samoj proizvodnji.
Otkupni centar Donji Miholjac
Otkupni centar u Donjem Miholjcu ima kapacitet od 1200 četvornih metara rashladnog prostora i 800 m² prostora za pakiranje. Jedanaest od ukupno sedamnaest rashladnih komora imaju kapacitet za prilagodbu ULO režimu (ultra nizak sadržaj kisika) za dugotrajnu pohranu i bolje očuvanje kvaliteta jabuka i krušaka. Centar je specijaliziran za pakiranje mrkve, breskve, nektarine, šljive, kruške i kupusa (svježe ubrani kupus izravno s polja transportira se u centar na čišćenje i pakiranje). Iz mreže zadruga u centar dolaze u većim količinama paprika, rajčica (grapollo, beef tomato) i poriluk.
Otkupni centar Lozan
Nedaleko Virovitice, u općini Lozan nalazi se još jedan otkupni centar Enne Fruit. Samo u Lozanu tvrtka surađuje s više od 200 kooperanta od kojih godišnje otkupi više od pet tisuća tona lokalno uzgojenog povrća i voća, pri čemu su najzastupljenije kupusnjače, paprika babura, paprika ajvar, tikvica, krastavci te lubenica. Centar u Lozanu prostire se na 2200 metara kvadratnih i ima tri komore s 1000 metara kubnih skladišnog prostora. Centru gravitiraju kooperanti s područja od Suhopolja do Đurđevca, a najviše ih je iz okolnih sela Sedlarice, Vukosavljevice, Turnašice i Rogovca.
Ivan Suhanek, direktor otkupnog centra Lozan napominje kako kooperanti, osim zbog otkupa, dolaze u centar i po ambalažu, repromaterijal i savjete o zaštiti.
– Bitna nam je suradnja s proizvođačima i zato ih naši voditelji odnosa s kooperantima redovito obilaze i prate usjeve u svim fazama kako bi, kada dođe vrijeme berbe, bili sigurni da će roba biti u količini i kvaliteti koja se očekuje – naglašava Suhanek.
Otkupni centar Varaždin
Krenemo li Podravskom magistralom prema zapadu put će nas odvesti do Varaždina, a tamo se nalazi treći otkupni centar Enne Fruit. Rasprostire se na više od 25 tisuća metara kvadratnih i okuplja stotinjak obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava. Godišnji kapacitet otkupa povrća je 18.000 tona, od čega je: 13.000 tona krumpira, 2.000 tona luka, 2.000 tona mrkve, 1.000 tona ostalog povrća i voća (cikla, celer, kupus, bobičasto voće).
Centar trenutno broji 70 zaposlenika, a u ovoj godini značajno su povećani skladišni kapaciteti i završena ulaganja u linije za pakiranje krumpira, luka i povrća za juhu.
Otkupni centar Opuzen
Smješten u dolini Neretve, usred nasada brojnih kultura voća i povrća, otkupni centar Opuzen surađuje s oko 300 proizvođača. Prostire se na 12.000 četvornih metara, a specifičan je jer je opremljen linijom za kalibraciju i sortiranje mandarina kapaciteta 35 tona na sat. U sezoni berbe mandarine (kraj rujna, listopad i studeni), ovaj centar otkupi oko 10.000 tona mandarina, od čega veliki dio završi na stranim tržištima.
– U listopadu počinju najintenzivnije berbe neretvanske mandarine i na vrhuncu berbe otkupni centar u Opuzenu otkupljuje više od 200 tona mandarina dnevno. Mandarine u centru idu na kalibriranje i pakiranje te hlađenje na temperaturu od 7 do 10 stupnjeva kako bi što duže ostale svježe. Mandarina nakon utovara prosječno za 2-3 dana dolazi do trgovina i polica, odnosno krajnjih kupaca – pojašnjava Alen Samardžić, izvršni direktor operacija u tvrtki ENNA Fruit.
Distributivno-logistički centar u Dugom Selu
Distributivno-logistički centar i sjedište tvrtke nalaze se u Dugom Selu. To je ujedno i najveći centar u kojem se, između ostalog, nalaze zrionice banana kao i komore za čuvanje jabuka te ostalog voća i povrća. Ovaj centar opremljen je kalibratorom za jabuku kapaciteta 6 tona na sat koji razvrstava jabuku u cca 20 različitih kategorija (klasa) i opremljen je vrhunskim suvremenim kamerama koje svaku jabuku snime u 36 infra red fotografija 36 fotografija u coloru što predstavlja suvremen način usklade sa zahtjevnim tržišnim standardima kontrole kvalitete. Jabuka se u Dugom Selu skladišti u ULO komorama (ENNA Fruit ih u Dugom Selu ima 33) sa sniženim udjelom kisika što omogućava skladištenje od 6 do 12 mjeseci, ovisno o sorti.
Ovaj centar je specifičan jer se u njemu nalazi i skladište i zrionica banana. Kapacitet skladištenja zelene banane u Dugom Selu je 15 000 kutija ili 300 000 kg, dok je kapacitet zrionice 9.200 kutija, odnosno 170.000 kg.
Sve veći fokus stavljati na ulaganja u proizvodnju u staklenicima i plastenicima
U protekloj godini ENNA Fruit je investirala u postavljanje solarnih elektrana na svim svojim otkupnim centrima, kao i na središnjem centru i sjedištu u Dugom Selu. U tvrtki su svjesni važnosti energetske učinkovitosti, kao i izazova koje nose klimatske promjene. U skladu s tim, najavljuju da će u sljedećim godinama sve veći fokus stavljati na ulaganja u proizvodnju u staklenicima i plastenicima jer je takva proizvodnja otpornija na ekstremne vremenske uvjete, kao i u pametne sustave navodnjavanja te istraživanje i razvoj novih rezistentnijih sorti.