U ovom članku donosimo podatke o ispitivanju odnosno provjeri učinkovitosti mikrobiološkog preparata za tretiranje tla AZOTER F i folijarnog biološkog preparata AZOTER L u uzgoju kukuruza.

Pokus na površini zasijanoj kukuruzom (Zea mays L.) usmjeren na procjenu učinkovitosti mikrobnih preparata proveden je 2023. godine u istraživačko-eksperimentalnoj bazi Centra biologije i ekologije biljaka Fakulteta za agrobiologiju i prehrambene resurse slovačkog Sveučilišta za poljoprivredu u Nitri.

Pokusno područje geografski se nalazi u zapadnom dijelu Žitavske uzvisine na nadmorskoj visini od 170-175 m. Lokacija istraživačke baze ima karakter ravnice sa srednje teškim ilovastim tlima i tipom tla – Hnedozem kultizemná (HMa) (tla smeđe boje – gajnjače – nap. prev.). Sadržaj pristupačnih hranjivih tvari prema agrokemijskoj analizi na pokusnom mjestu pokazao je visoku opskrbljenost pristupačnim hranivima, udio humusa iznosio je 2,69% i pH = 7,40. Lokacija istraživačko-eksperimentalne baze nalazi se u proizvodnom području koje se svrstava  u vrlo toplo agroklimatsko područje, s prosječnom količinom oborina za mjesece od IV. do IX. 320,3 mm. Pokus su vodili Doc.ing. Ivan Černy PhD. Institut poljoprivrednih znanosti FAPZ SPU u Nitri, Slovačka i Doc. Ing. Ladislav Varga PhD profesor na poljoprivrednom fakultetu u Nitri, a ujedno i produkt menadžer u Azoter Trading s.r.o.

Cilj pokusa

Cilj pokusa bio je usporediti učinkovitost bakterijskog preparata AZOTER F (asimbiotske bakterije prema fokusu u kombinaciji s mikoparazitnim gljivama Trichoderma atroviride) apliciranog u tlo tijekom pripreme tla za sjetvu, kao i kombinacija aplikacije u tlo bakterijskog pripravka AZOTER F i folijarno apliciranog mikrobnog pripravka AZOTER L u različitim količinama dušika (redukcija za 30-50%) na parametre uroda kukuruza, u usporedbi s kontrolnim varijantama, posebice s varijantom gnojenom punom NPK ishranom. Doza gnojidbe za potrebe pokusa određena je na temelju agrokemijske analize za potpunu nadoknadu hraniva. Ovim pokusom željelo se provjeriti učinkovitost bakterijske komponente AZOTER F i AZOTER L pri redukciji dušika, a ostali parametri gnojidbe (P, K) održavani su na istoj razini u svim gnojenim varijantama.

Varijante pokusa

Pokus je proveden u nekoliko varijanti, uključujući kontrolne – negnojena i gnojena punom dozom NPK, kao i u varijantama s aplikacijom AZOTER F i AZOTER L uz različite doze gnojidbe dušikom. Pokus je postavljen u konvencionalnom obliku uzgoja i izveden je u tri ponavljanja.

U varijanti pune doze NPK doza dušika određena je na temelju prethodne agrokemijske analize u rasponu 285,2 kg N. ha-1. U varijanti sa smanjenom dozom dušika za 30% u odnosu na promatranu punu dozu N (doza N smanjena za 85,86 kg.ha-1) apliciran je AZOTER F u standardnoj preporučenoj dozi (10 l.ha-1; 150-200 l H2O, aplikacija prije sjetve s neposrednom inkorporacijom u tlo). U varijanti s dozom dušika smanjenom za 50% u odnosu na promatranu punu dozu N (redukcija aplikacije čistog N za 142,6 kg.ha-1)  primijenjena je aplikacija AZOTER F u standardnoj preporučenoj dozi (10 l.ha-1; 150 – 200 l H2O, aplicirati prije sjetve s neposrednom inkorporacijom u tlo) te naknadna aplikacija pripravka AZOTER L(10 l.ha-1; 150-200 l H2O, aplikacija u fazi rasta 6 – 8 listova eksperimentalnog usjeva).

Grafikon: Utjecaj bakterijskog pripravka AZOTER F i AZOTER L pri redukciji dušika u komparaciji s punom dozom NPK na urod kukuruza

Zaključak

U pokusu na srednje teškom tlu i vrlo toplom agrolimatskom području praćen je utjecaj pripravaka AZOTER F i AZOTER L u različitim dozama gnojidbe dušikom na urod kukuruza, a ostali parametri gnojidbe (P. K) nisu se mijenjali u pojedinim gnojenim varijantama.

Rezultati pokusa potvrdili su ukupni pozitivan utjecaj bakterijskog pripravka  AZOTER F (predsjetvena aplikacija) i kombinacije bakterijskog pripravka za tretiranje tla AZOTER F (predsjetvena aplikacija) s folijarno apliciranim mikrobnim pripravkom Azoter L (aplikacija u fazi rasta sa 6-8 listova) na formiranje uroda kukuruza.

Rezultatima je potvrđen pozitivan utjecaj pripravka AZOTER F na tlo adekvatno opskrbljeno hranjivima, kako u varijanti njegove kombinacije s punom dozom NPK gnojidbe, tako i u redukciji gnojidbe za 30% i za 50% u kombinaciji s folijarnom ishranom AZOTER L. Relativno manja korist od aplikacije AZOTER F pri punoj dozi NPK posljedica je ograničavajuće sposobnosti biljaka za primanje hranjiva.

Znatna financijska ušteda

U varijanti s redukcijom doze dušika od 30% i aplikacijom standardne doze pripravka AZOTER F ostvaren je urod kukuruza od 8,12t.ha-1, što predstavlja povećanje od 5,04% odnosno za gotovo 0,4 t.ha-1 u komparaciji sa varijantom samo pune doze NPK gnojidbe (urod 7,73 t.ha-1), uz istovremenu uštedu doze dušika za 85,86 kg.ha-1 .

U varijanti s 50% redukcijom ukupne doze N i kombinacijom aplikacije standardne doze AZOTER F i folijarne aplikacije pripravka AZOTER L, zabilježili smo gotovo identičan urod kukuruza (7,8t ha-1) kao u varijanti samo s punom dozom NPK, uz istovremenu uštedu doze dušika za 142,6 kg.ha-1.što u konačnom efektu predstavlja značajnu financijsku uštedu

Život mikroba u tlu odnosno koncentracija i sastav mikroorganizama utječe na sve vitalne procese u tla, počevši od plodnosti tla do povećanja imuniteta biljaka. Djelovanjem bakterijskog preparata AZOTER ® F osigurava stalnu opskrbu važnim  makro i mikro elementima zajedno s fitohormonima rasta i vitaminima za biljke prihvatljivi i odmah upotrebljivi oblik koji se može učinkovito uključiti u metabolizam tvari bilje. Gubici hranjivih tvari kroz tekućine i plinove  se eliminiraju. Zbog obnovljenog mikrobnog život u tlu i intenzivna aktivnost bakterija pritom Metabioza ubrzava razgradnju žetvenih ostatak i anorganskih tvari u tlu, što dovodi do poboljšanja zračnog i vodenog režima u tlu i ujedno se povećava iskoristivost primijenjena mineralna ishrana i postojeća zaliha hraniva u tlu. Mnogi uzgajivači ne samo u Slovačkoj nego i u inozemstvu imaju višegodišnje pozitivno iskustvo s primjenom AZOTER ® .

Puna verzija pokusa objavljena je na www.azoter.hr

Pokus je proveden u suradnji s: AZOTER Trading s.r.o. Dúbravská 2, 841 04 Bratislava, Slovačka

Izvor: www.azoter.hr

Prethodni članakTko treba zimu – voćnjaci ili voćari ?
Sljedeći članakDodana vrijednost pčelarskim proizvodima povećava prihode od pčelarstva
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.