Sušenje ljekovitog bilja tijekom vrućih ljetnih mjeseci jednostavan je, ali vrlo učinkovit način očuvanja biljaka za cjelogodišnju upotrebu. Na taj način tijekom cijele godine moguće je imati pri ruci domaće biljke iz pouzdanog izvora za pripremu čajeva, ali i tinktura i domaćih melema.
Prije svega, važno je brati biljke u suhim uvjetima, nikad kad su mokre od kiše ili rose. Tako ubrano bilje može se sušiti na nekoliko različitih načina, ovisno o vremenskim uvjetima i raspoloživim resursima.
Različiti načini sušenja bilja
Ako su ljetni dani sunčani i topli, najjednostavniji i najprirodniji način sušenja odvija se na otvorenom, stavljanjem bilja na papir ili drugu suhu površinu na prozračnom mjestu. Također, bilje se može staviti u mrežaste vrećice. One omogućuju ravnomjerno sušenje jer omogućuje protok zraka, a također sprječava da bilje otpuhne vjetar. Bilje se može zavezati u snopove i objesiti na prozračno mjesto. Bitno je da bilje nije izloženo izravnoj sunčevoj svjetlosti. Too može dovesti do gubitka nekih važnih hranjivih tvari i ljekovitih svojstava. U toplim danima, bilje će se potpuno osušiti za dan ili dva.
Važno je unijeti bilje u zatvoreni prostor tijekom sumraka kako bi se izbjegla vlaga i rosa jer prekomjerna vlaga može uzrokovati plijesan. Kada su listovi ili cvjetovi potpuno suhi i lako se mrve pod prstima, spremni su za pohranu. U slučaju hladnih, oblačnih ili vlažnih dana, bilje se može sušiti i unutar kuće ili neke druge prostorije vodeći računa da prostor bude topao, suh i dobro prozračen. Također, sušenje u dehidratoru na najnižoj postavci može ubrzati proces sušenja.
Ako se bilje tijekom sušenja upljesnivi, nije pogodno za korištenje te ga treba baciti.
Korijen za pripremu čajeva treba pravilno čuvati kako bi zadržao svoja ljekovita svojstva. Nakon što se korijen izvadi, potrebno ga je temeljito oprati, nasjeckati na komadiće ili ostaviti u cijelosti, ovisno o potrebama te ostaviti da se osuši na zraku ili u sušari. Korijen mora biti potpuno suh prije skladištenja kako bi se spriječila plijesan i kvarenje. Plodove je, kao i korijenje, važno pravilno osušiti prije skladištenja. Plodovi se mogu sušiti na zraku, u hladovini ili u sušari na niskoj temperaturi (do 40 °C). Sve kako bi se očuvali hranjivi sastojci i ljekovita svojstva.
Pohranjivanje (skladištenje)
Osušeno bilje pravilno pohranjeno može trajati nekoliko mjeseci do godine dana i koristiti se za brojne namjene. Od pripreme tinktura, začina u kuhanju, do izrade melema ili biljnih čajeva.
Skladištenje čajeva (listova, cvjetova, plodova i korijena) u manjim količinama zahtijeva posebnu pažnju kako bi se očuvala njihova kvaliteta, okus i ljekovita svojstva. Prvi korak je odabrati suho i tamno mjesto za skladištenje, jer su čajevi osjetljivi na vlagu, svjetlost i toplinu. Vlažno okruženje može uzrokovati razvoj plijesni i propadanje biljaka, dok izlaganje svjetlosti i toplini ubrzava razgradnju aktivnih spojeva. Zbog toga je preporučljivo čuvati čajeve na suhom i tamnom mjestu. Najbolje u neprozirnim ili tamnim posudama, ili ih držati dalje od izvora svjetlosti.
Najbolji izbor su staklene, metalne ili keramičke hermetički zatvorene posude. One ne propuštaju svjetlost i osiguravaju dobru zaštitu od ostalih vanjskih utjecaja kao što je vlaga. Ako su staklenke prozirne, potrebno ih je čuvati na tamnom mjestu. Papirnate ili platnene vrećice su također opcija, ali ih treba držati na tamnom i suhom mjestu te koristiti u kraćem vremenskom razdoblju. Ako se koriste plastične vrećice, preporučuje se korištenje debljih, npr. vrećica za vakumiranje. Sve kako bi se maksimalno smanjio kontakt s vlagom. Plodovi se mogu umjesto sušenja zamrznuti u hermetičkim vrećicama ili posudama i takvi se mogu koristiti izravno u čajevima. Neki plodovi, poput šipka, najčešće se samelju prije skladištenja, ali mljeveni plodovi brže gube svoja ljekovita svojstva te ih je najbolje samljeti neposredno prije upotrebe.
Temperatura prostora u kojem se čajevi skladište trebala bi biti stabilna, idealno između 10 °C i 25 °C, daleko od izvora topline poput radijatora ili peći. Visoke temperature mogu smanjiti kvalitetu biljaka, dok hladno okruženje može izazvati kondenzaciju vlage.
Važno je označiti posude s datumom berbe ili pakiranja i vrstom, jer neke biljke imaju kraći rok trajanja. Redovito treba provjeravati osušene dijelove biljaka na znakove kvarenja, poput promjene boje, mirisa ili prisutnosti insekata. Iako su suhi čajevi dugotrajni, s vremenom gube na kvaliteti pa se preporučuje konzumacija unutar jedne godine. Zamrznute plodove bi bilo dobro potrošiti unutar nekoliko mjeseci.
Čistoća skladišnog prostora
Svaka vrsta čaja treba biti pohranjena odvojeno budući da različite biljke imaju specifične arome i okuse. Miješanje može negativno utjecati na kvalitetu. Također je važno izbjegavati čuvanje čajeva u blizini jakih mirisa, poput začina, jer mogu upiti njihove mirise što može utjecati na njihov okus i aromu. Čistoća skladišnog prostora je ključna te je potrebno obratiti pažnju na znakove vlage, plijesni ili prisutnosti nametnika.
Preporučljivo je čajeve čuvati i skladištiti u manjim pakiranjima kako bi se smanjilo izlaganje zraku prilikom otvaranja. Na taj način omogućuje se korištenje manjih količina čaja prema potrebi, dok ostatak ostaje sigurno pohranjen. Svako pakiranje treba označiti datumom berbe ili pakiranja, kako bi se pratio rok trajanja. Nakon toga, iako možda neće biti štetne, biljke mogu izgubiti značajan dio arome i ljekovitih svojstava. Pravilno skladištenje biljaka za pripremu čajeva osigurava očuvanje njihovih ljekovitih svojstava, okusa i mirisa kroz duže vremensko razdoblje. Suho i tamno mjesto, zajedno s hermetički zatvorenim posudama, omogućuje da čajevi zadrže svoju svježinu i kvalitetu tijekom dužeg razdoblja, čineći ih spremnim za korištenje ili prodaju u bilo kojem trenutku.