Zimi u krajobrazu nedostaju boje, nema zelenila, nema šarenila cvijeća koja nas raduje u toplijem dijelu godine. Ipak, to ne znači da u interijerima domova i javnih prostora ne može, osim raskošnih orhideja biti drugih cvatućih vrsta kojima ćete unijeti boju u zimsko sivilo.

U ponudi u vrtnim centrima, upravo je u zimskom razdoblju naglasak na cvatućim lončanicama za primjenu u interijerima.

Kalanhoja je izvrsna vrsta za prezaposlene

Kalanhoja (Kalanchoe blossfeldiana Poelln.) sukulentna je vrsta porijeklom sa sjevera otoka Madagaskara i godinama je bila jedna od najprodavanijih cvatućih lončanica. Pripada porodici tustika (Crassulaceae) te je svojom građom prilagođena uvjetima sušnih staništa. Listovi su mesanti i debeli, široki i glatki, a cvjetovi s četiri latice ili puni (Calandiva), sitni su i gusto poredani u štitaste cvatove.

Kalanhoja, Izvor: V. Židovec

Pojavljuju se u širokom rasponu boja od bijele, žute, narančaste, crvene do ružičaste i ljubičaste. Izvrsno podnosi uvjete suvremenih interijera koji su uglavnom konstantne temperature iznad 20 °C i niske relativne vlažnosti zraka. Izvrsna je vrsta za početnike i prezaposlene jer će preživjeti uz zalijevanje jednom mjesečno. Voli dobru izloženost svjetlu, tako da joj odgovaraju prozorske police izložene suncu i toplini. Problem se može javiti kod prerevnih, ako je prenatopljena vodom i u slučaju provjetravanja prostorija kad su vani izrazito niske temperature.

Božićne zvijezde traže vlažan zrak

Božićna zvijezda (Euphorbia pulcherrima Wild. Ex Klotzsch) pripada porodici Euphorbiaceae, potječe iz Meksika, današnje pokrajne Taxco. Na staništima gdje se pojavljuje samoniklo raste kao grm, a za nju je tipično da cvate u razdoblju kratkog dana. Cvjetovi su neugledni, žuti i skriveni ispod prekrasno obojenih pricvjetnih listova zbog kojih je vrsta i popularna kao ukrasna.

Božićne zvijezde, Izvor: V. Židovec

Božićne zvijezde, ako su uspješno preživjele blagdane, vrlo često želimo održati do naredne sezone. Dobro uspijevaju na svjetlom mjestu, zaštićene od izravnog sunčevog zračenja ljeti, dok ga zimi mogu podnijeti. Odgovara im topli prostor s temperaturama od 16 do 21 °C. Traže vlažan zrak pa ih je poželjno svakodnevno prskati vodom te zaštititi od propuha. Za vrijeme rasta i cvatnje ne smije se dozvoliti da se supstrat isuši već ga je potrebno stalno održavati vlažnim. Nakon cvatnje biljci je potrebno osigurati razdoblje mirovanja na hladnom mjestu zaštićenom od mraza uz oskudno zalijevanje.

Biljkama koje su prošle razdoblje mirovanja, u proljeće se orežu gornji izbojci kako bi se potaknulo razgranjenje, presade se, stave na svjetlo mjesto zaštićeno od izravnog sunčevog zračenja, redovito prihranjuju i zalijevaju. Premda se na našem tržištu najviše traže božićne zvijezde crveno obojenih pricvjetnih listova, postoje kultivari različitih boja brakteja od bijelih, nježno žutih, ružičastih, boje lososa do grimizno crvenih. U novije vrijeme pojavljuju se i brakteje s mrljama druge boje.

Božićni kaktus treba oprezno zalijevati

Božićni kaktus morfološki je drugačiji od ostalih pripadnika porodice kaktusa (Cactaceae). Pripada rodu Schlumbergera, a potječe iz tropskih i suptropskih šuma s centrom rasprostranjenja u Brazilskim Atlantskim šumama gdje rastu u humusnim nakupinama na stijenama kao litofiti ili kao epifiti u krošnjama tropskog drveća. Radi se o rodu grmolikih kaktusa, visine 15-30 cm, uspravnih, potom visećih stabljika i plosnatih, izduženih stabljičnih segmenata. Sukulentna je vrsta, sastavljena od lisnih članaka (kladodija). Neke vrste uz rubove imaju ureze nalik zupcima. Na vrhu svakog članka je areola iz koje se razvija cvijet ili novi članak. Zbog težine cvjetova, članci se objese. Latice, različite duljine, postavljene su u dva reda, do dvije trećine srasle u dugu cijev s istaknutim njuškama tučaka i prašnicima.

Božićni kaktus, Izvor V. Židovec

Božićni kaktus najbolje će uspijevati na polusvjetlom mjestu kao sobna lončanica, a može se koristiti i za sadnju visećih košara. Nakon cvatnje od veljače do ožujka božićnom kaktusu potrebno je osigurati vrijeme mirovanja pri temperaturi od 10 do 15 °C i neznatno zalijevanje. U ožujku se biljke presađuju i to male svake godine, a veće svake dvije do tri godine. Supstrat koji odgovara božićnom kaktusu je pjeskovito humusan, pH vrijednosti 5-6. Nakon presađivanja biljke se počinju oprezno zalijevati, a nakon što počnu rasti potrebno je prihranjivati tekućim gnojivom za sobne biljke. Tijekom ljeta treba zalijevati oskudno, a od rujna postupno se povećava količina vode i prihranjivanje.

Veseli cvjetovi prugastog sunovrata

Vrste roda Hippeastrum su višegodišnje zeljaste lukovičaste biljke koje se često prodaju za cvatnju u interijerima, naročito se mogu vidjeti u prodaji tijekom zimske sezone božićnih blagdana. Imaju bazalno lišće u obliku trake s čvrstim, šupljim stapkama koje se uzdižu 60 – 90 cm u visinu. Velike, zdrave lukovice, počevši od oko 10 cm u promjeru, mogu formirati dvije cvjetne stapke, jednu iza druge. Svaka cvjetna stapka obično nosi 4 cvijeta, a na posebno bujnim primjercima svaki cvijet može doseći promjer od 15 do 20 cm. Cvjetovi su horizontalni ili viseći, u obliku lijevka i 6-dijelni, a hibridi su dostupni u crvenoj, ružičastoj, bijeloj, boji lososa i raznim dvobojnim bojama. Ako se uzgaja na otvorenom, cvjeta u kasno proljeće oko svibnja.

Prugasti sunovrat, Izvor : V. Židovec

Hippeastrum najbolje raste na položaju izloženom punom suncu ili u zatvorenom prostoru, na jutarnjem suncu, ali ne i na izravnom popodnevnom suncu. Sjena prošarana suncem ili svijetla sjena najbolja je za biljke na otvorenom. Podnose sušu, ali je potrebno održavati tlo vlažnim tijekom aktivne sezone rasta. Kod sadnje, lukovice se polažu vratom prema gore s polovicom lukovice iznad površine u humusom bogati, ocjediti supstat. Biljke stradaju na temperaturama nižim od 2 °C.

Afrička ljubica voli toplinu

Afrička ljubica (Saintpaulia ionantha H.Wend. syn. Streptocarpus ionanthus (H.Wendl.) Christenh.) iz porodice Gesneriaceae tradiconalna je vrsta za interijere. Afrička ljubica je niska zeljasta trajnica. Listovi su joj srednje do tamno zeleni, ponekad slabo mrljavi ili s uzorkom bijele, ružičaste ili krem boje, jednostavni, široki do ovalni na peteljci duljine 4 do 20 cm. Cvijet je bijele, ružičaste, crvene, plave, ljubičaste boje ili dvo-do višebojan; jednostruk, polupopunjen ili pun. Odgovara joj toplina suvremenih interijera, ali problem može stvarati presuh zrak. Treba ju smjestiti na umjereno osvjetljeno mjesto na koje ne dopire izravno sunčevo svjetlo. Kod zalijevanja važno ju je zaliti u podložak i pustiti da upije potrebnu količinu vode. Svakako je potrebno izbjegavati zalijevanje i vlaženje dlakavih listova. Povećanje vlage u zoni listova može izazvati pojavu bolesti i propadanje biljaka.

Afrička ljubica, Izvor: www.pikist.com

Osim ovdje opisanih vrsta koje svakako mogu uljepšati početak godine, vrste poput anturija, kale i mirnog ljiljana mogu unijeti boju u prostor u vrijeme kad se na biljkama razviju dekorativni pricvjetni listovi, no često se uzgajaju i zbog ljepote listova i funkcija pročišćavanja zraka u interijerima. Također, epifitske vrste orhideja te bromelije prostore oplemenjuju raskošnim bojama i oblicima. Vanjski prostori, prozorske klupice, balkoni, terase i vrtne gredice u očekivanju proljeća mogu tijekom cijele zime širokom paletom boja obogaćivati maćuhice i rogate ljubice, a među njima, vrlo rano mogu procvasti proljetnice poput šafrana, visibaba, narcisa, zumbula, presličica i slično.

Izvor: Gospodarski kalendar