Ime porodice Cucurbitaceae potječe iz latinske riječi corbis što znači boca ili košara, a poznato je da su se suhi plodovi koristili kao posude ili čak glazbeni instrumenti. Rod Cucurbita, kojem pripadaju buče, bundeve ili tikve, je posljednjih godina dobio veliki interes zbog nutritivnog i fitokemijskog sastava te se ubraju u funkcionalnu hranu.

Bundeva je jednogodišnja puzava biljka, porijeklom iz Amerike. Većina njezinih dijelova je jestiva, od cvjetova do sjemenki. U mnogim zemljama konzumiraju se sušene sjemenke kao zdrava grickalica, hranjivo ulje iz sjemenki, a pulpa buče se naširoko koristi u kulinarstvu za proizvodnju keksa, kruha, slastica, juha, pića, kompota i dr.

Služila je stoljećima u medicini

Osim u prehrani ljudi, buče se koriste na razne druge načine kao što su hranidba životinja, kao ukras, a lufa ili tikva spužva se koristi kao alternativa industrijskim spužvama za kupanje ili tuširanje te u kućanstvu za pranje suđa.

Ove biljne vrste, od kojih su kod nas najpoznatije velika (C. maxima), obična (C. pepo) i muškatna (C. moschata) bundeva služile su stoljećima u različitim kulturama u tradicionalnoj medicini kao lijek za razne bolesti. Cucurbita pepo koristila se u tradicionalnoj medicini u zemljama poput Kine, Indije, Argentine, Brazila i Meksika za, primjerice, unutarnje i vanjsko liječenje pacijenata od crva i parazita. U Africi su se sjemenke buče koristile za liječenje trakavice, a na drugim kontinentima za liječenja bolesti mjehura i bubrega.

Bučine sjemenke iznimno su zdrave

Danas se buče smatraju i prehrambenom i ljekovitom hranom jer je dokazano njihovo antimikrobno, antibakterijsko, antigljivično, antioksidativno, antikancerogeno, kardiovaskularno, hepatoprotektivno, antidijabetičko, imunoregulacijsko i protuupalno djelovanje, zatim farmakoterapijski učinci kod bolesti donjeg urinarnog trakta i dr. Buče su važan izvor fitosterola, nezasićenih masnih kiselina, karotenoida (koji im daju narančastu boju), tokoferola, fenola, pektina, terpenoida, triterpenoida (kukurbitacin), saponina, sterola, masnih kiselina, bjelančevina, aminokiselina, drugih vitamina, minerala, funkcionalnih ugljikohidrata, polisaharida i drugih spojeva, koji variraju ovisno o vrsti i jestivom dijelu buče.

Sjemenke buče bogate su bjelančevinama

Sjemenke buče imaju brojne zdravstvene prednosti jer su bogate bjelančevinama i mineralima poput bakra, fosfora, cinka, željeza, magnezija, izvor su vitamina (B, C, D, E, K), sadrže veliki postotak ulja, bogate su dijetalnim vlaknima. Brašno od sjemenki često se dodaje pekarskim proizvodima kako bi se poboljšala tekstura i nutritivni sastav. Utvrđeni su antioksidativni, antimikrobni, antihelmetički, protuupalni, antikancerogeni, diuretski i drugi učinci sjemenki buče.

Koriste se u liječenju depresije jer sadrže L-triptofan koji podiže razinu serotonina u mozgu (tzv. hormon sreće), zatim kod problema mokraćnog sustava, visokog krvnog tlaka, za sprječavanje razvoja bubrežnih kamenaca, za ublažavanje poremećaja prostate, pa čak i za poboljšanje kožne kontaminacije erizipelom (bakterijska kožna infekcija).

Hladno prešano bučino ulje sadrži masne kiseline, među kojima su linolna, oleinska, palmitinska i stearinska, zatim tokoferole, sterole, minerale, enzime, hormone i vitamine. Bučino ulje ima visoko antibakterijsko, antifungalno, protuupalno, diuretičko i antioksidativno djelovanje. Zbog specifičnog mirisa po orašastim plodovima, prepoznatljive crveno-smeđe do zelenkasto-crne boje, fine arome i hranidbenih vrijednosti često je u kućanstvima gdje se koristi kao dodatak za salate.

Ekstrakti bučebogati su steroidima, flavonoidima, taninima, alkaloidima i saponinima te imaju značajnu antifungalno i antibakterijsko djelovanje.

Juha od buče

Krem juha od buče:

Manju glavicu luk narezati i staviti pirjati na malo vode i malo maslinovog ulja. Kad omekša, dodati 500 g buče i 100 g tikvice narezane na kockice i zaliti vodom (oko 500 ml). Dodati 50 g prosa ili quinoe i začine (soli, papra, kurkume i curry-a) prema želji te sve zajedno kuhati dok ne omekša. Kad se skuha, miksati štapnim mikserom, staviti još jednom da prokuha. Poslužiti vruće, posipano sjemenkama kima i s malo bučinog ulja ili po želji.