Mnogim biljnim vrstama i lokalnim biljnim populacijama prijeti izumiranje zbog raznih katastrofa i zamjene lokalnih populacija novim, visokoprinosnim kultivarima, a invazivne vrste se mogu tome oduprijeti i širiti se gotovo bez obzira na uvjete. Stoga bi se invazivne vrste mogle koristiti u prehrambene, medicinske, medonosne i ukrasne svrhe kao i u hranidbi životinja te bi se na taj način sprječavalo njihovo daljnje širenje.
Jednogodišnja krasolika (Erigeron annuus (L.) Pers.) je jednogodišnja invazivna zeljasta biljna vrsta iz porodice Asteraceae i čest je europski korov sjevernoameričkog porijekla. Unesena je u Europu u 17. stoljeću kao ukrasna biljka.
Vjetar joj vrlo lako prenosi sjemenke
Danas je jedna od najčešćih vrsta u Hrvatskoj. Vrlo se učinkovito razmnožava i često stvara monokulture na većim površinama utječući na smanjenje bioraznolikosti biljnih zajednica. Stvara veliki broj cvjetova iz kojih se razvija veliki broj izuzetno sitnih sjemenki s čuperkom dlačica koje vjetar vrlo lako prenosi na velike udaljenosti.
Fitokemijska istraživanja utvrdila su prisutnost 170 bioaktivnih spojeva poput fenola, kumarina, flavonoida, terpenoida i dr. dobivenih iz različitih dijelova jednogodišnje krasolike (korijenje, lišće, stabljike i cvjetovi). Različiti ekstrakti i spojevi ove biljke pokazuju antifungalna, antiaterosklerozna, protuupalna, antidijabetička, fitotoksična, citoprotektivna, antioksidativna i diuretička djelovanja.
Jeste li znali?
U tradicionalnoj medicini, osobito u nekim indijanskim i azijskim praksama, jednogodišnja krasolika koristi se za liječenje probavnih smetnji, enteritisa, epidemijskog hepatitisa, dijabetesa, vrućice, artritisa, limfadenitisa i infekcije mokraćnog sustava. U Bugarskoj se jednogodišnja krasolika koristi u prehrambene svrhe, a u biljnim mješavinama kao nadjev za tijesto ili kao namaz. Jednogodišnja krasolika se od davnina koristi kao jedan od sastojaka masti za reumatizam u tradicionalnoj terapiji Bosne i Hercegovine.
Utvrđeno je da bi vodeni ekstrakt jednogodišnje krasolike mogao biti dijetetski intervencijski alat. On se može koristiti za sprječavanje debljanja i liječenje metaboličkih sindroma. Poznato je da ova biljka pomaže u probavi. Može se koristiti za ublažavanje gastrointestinalnih problema kao što su nadutost, probavne smetnje i zatvor. Zbog svojih ekspektorantnih svojstava koristi se za liječenje respiratornih bolesti, uključujući kašalj i prehladu. Biljka se primjenjuje lokalno za poticanje zacjeljivanja rana i sprječavanje infekcija zbog svojih antimikrobnih svojstava.
Važno je napomenuti da se biljka ne smije sakupljati uz prometnice kako ne bi došlo do toksičnosti teškim metalima. Iako jednogodišnja krasolika ima mnoge prednosti, važno je da je se koristi uz nadzor liječnika, osobito u trudnoći, prilikom dojenja ili u slučaju zdravstvenih problema.
Izvor: Gospodarski kalendar