U studenom, na sajmu Agritechnica u Hannoveru, na svečanosti proglašenja pobjednika ovogodišnjeg 25. izdanja prestižnog izbora “Tractor of the Year“, prestižna titula traktora godine pripala je traktoru Claas Xerion 12.650 Terra Trac.

U kategoriji Best Utility, najboljim je proglašen McCormick X5.120 P3-Drive. U kategoriji Best of specialized, dakle kao najbolji specijalizirani traktor, prvo mjesto osvojio je  Landini REX 4-120 GT Dynamic. Nagradu Sustainable Toty nagradu dobio je Fendt e100 Vario. 

Veliki uspjeh za cijeli razvojni tim CLAAS-a

TotY 2024 je vrlo važna prekretnica za nas dok slavimo našu 25. godišnjicu, značajno postignuće u našoj industriji. Tijekom godina svjedočili smo evoluciji poljoprivrednih traktora koji su postajali sve tehnološki napredniji, naglasio je Fabio Zammaretti, predsjednik za izbor Traktora godine TotY 2024, međunarodne nagrade za najbolje traktore na tržištu.

S lijeva na desno – Jan-Hendrik Mohr, Jan-Willem Verhorst, Johannes Weisbrodt, Ingo Kirchbeck, Dr. Martin von Hoyningen-Huene and Matthias Mumme
Nagrada Tractor of the Year 2024
Slavlje na Agritehnici

Učinkovitost vuče oduvijek je bila čvrsto usidrena u DNK naših traktora, objasnio je dr. Martin von Hoyningen-Huene, direktor tehnologije CLAAS grupe i odgovoran za odjel traktora i strojeva.

XERION se posebno ističe svojim konceptom pogona na sva četiri kotača s beskompromisno učinkovitim i prilagođenim tlu prijenosom vuče. Sa serijom XERION 12 preuzeli smo dobro poznate snage koje cijene kupci XERION-a iz cijelog svijeta, dalje ih razvili i kombinirali s više od 25 godina razvoja i iskustva u proizvodnji TERRA TRAC-a u snažan, uvjerljiv sveukupni koncept. Činjenica da XERION, čije postojanje osobno dugujemo Helmutu Claasu, sada prvi put u svojoj 25. godini prisutnosti na tržištu dobiva nagradu TOTY, veliki je uspjeh za cijeli razvojni tim, naglasio je direktor tehnologije CLAAS grupe von Hoyningen-Huene.

Najbolji traktor – Claas Xerion 12.650 Terra Trac

Ima karakterističnu Terra-Track trokutastu šasiju s dva valjka. Trake su širine 762 i 914 mm. Maksimalna brzina je 40 km/h, dok je brzina na gumama 50 km/h. Zamjena motornog ulja predviđena za XERION je svakih 1000 radnih sati, što znači manje radnih stanki. 15,6-litreni Mercedes-Benz motor koji isporučuje do 653 KS iznimno je pouzdan. S druge strane, inteligentni pogonski sklop i koncept niske brzine pomažu pri uštedi goriva tijekom rada, čak i u ekstremnim uvjetima.

Unatoč ogromnoj snazi koja mu je na raspolaganju i ogromnim dimenzijama, Xerion 12.650 Terra Trac je vrlo jednostavan za rukovanje, zahvaljujući najnovijoj generaciji Cmatic kontinuirano varijabilnog mjenjača s četiri mehanička raspona, uz pomoć Cemosove pomoći temeljene na strojnom učenju i unosu informacija za optimizaciju prijenosa, vuče i balasta, s jasnim prednostima u pogledu performansi i potrošnje goriva. Naravno, novi modeli Xerion imaju pametnu tehnologiju zahvaljujući prilagodljivim paketima za ISOBUS aplikacije i preciznu poljoprivredu. Kupci mogu birati između automatskog navođenja GPS Pilot s različitim signalima korekcije, online i offline upravljanja aktivnostima i aplikacija za preciznu poljoprivredu s kontrolom sekcija i primjenom varijabilne doze (VRA). Sve se to prikazuje na 12-inčnom terminalu Cemis 1200 pomoću poznatog koncepta upravljanja Cebis.

Nagradu Best Utility –za višenamjenski traktor idealan za rad na farmi dobio je MCCORMICK X5.120 P3-Drive

Višenamjenski traktor idealan za rad na farmi – McCormick X5.120 P3-Drive

McCormick X5.120 P3-Drive kao pobjednik u kategoriji Best utilityjekompaktan, robustan, svestran traktor te je izvrstan za svakodnevnu upotrebu na farmi. Isporučuje 114 konjskih snaga iz 4-cilindričnog FTP F36 Stage V motora od 3,6 litara i ima praznu masu od 4000 kilograma, s najvećim dopuštenim opterećenjem do 7000 kilograma. Automatizirani powershift mjenjač omogućuje automatsko mijenjanje do 12 stupnjeva prijenosa na terenu i na cesti, kojima upravlja ergonomski SmartPilot joystick. Ugrađeni tehnološki paket također uključuje napredni sustav vožnje (ADS) namijenjen naprednim funkcijama upravljanja, uključujući automatsko podešavanje kotača i održavanje smjera na neravnom terenu. Osovina i kabina su ovješeni kako bi se osigurala maksimalna udobnost u svakoj primjeni, a dostupan je i tvornički ugrađen prednji utovarivač. Digitalna oprema je jednako impresivna, s integriranim funkcijama za Isobus povezivost, precizno upravljanje, upravljanje voznim parkom i daljinsku dijagnostiku.

Najbolji specijalizirani traktor (Best of Specialized) za vinograde i voćnjake je Landini Rex4 120 GT Roboshift Dynamic

Najbolji specijalizirani traktor – LANDINI Rex 4-120 GT RoboShift Dynamic

S Landini Rex4 120 GT Roboshift Dynamic, Argo Tractors je podigao ljestvicu za specijalizirane traktore za vinograde i voćnjake. Značajka koja se ističe je mjenjač RoboShift, koji se može pohvaliti elektro-pokretanim robotskim sustavom koji radi i na tri brzine pod opterećenjem i na četiri osnovna stupnja prijenosa. Sve ovo nadopunjuje funkcija APS – Auto Power Shift – za automatsku promjenu stupnjeva prijenosa. Višenamjenski SmartPilot joystick istovremeno kontrolira mjenjač, uključenje priključnog vratila, broj okretaja motora i elektrohidraulički razvodnik.

Napredni sustav vožnje (ADS) već je postavljen za integraciju sa sustavima potpomognutog navođenja za operacije precizne poljoprivrede. Paket upotpunjuju uređaj za praćenje Fleet & Diagnostic Management, Isobus sustav za upravljanje priključnim strojevima i agronomske tehnologije razvijene u suradnji s xFarmom. Ovjes kabine ‘Zero Shock System’, u kombinaciji s kabinom i osovinom, osigurava udobnost u vozilu usporedivu s traktorima za otvoreno polje.

Nagrada Sustainable Toty priprala je traktoru Fendt e100 Vario

Najbolji održivi traktor – FENDT e 107 V Vario

Fendt e107 V Vario prvi je potpuno električni specijalizirani traktor na tržištu s izlaznom snagom većom od 60 konjskih snaga. Ima kapacitet baterije od 100 kWh, što znači procijenjeni raspon od otprilike 4 do 7 sati za djelomično opterećenje kao što je košenje trave ili čišćenje cesta. S nultim emisijama, e107 V Vario ima iste dimenzije kao i tradicionalni strojevi, omogućujući poljoprivrednicima da nastave koristiti svoju postojeću opremu s traktorom. Isto se odnosi i na kabinu s četiri stupa koja, bez ispušne cijevi, nudi poboljšanu preglednost u usporedbi s tradicionalnim modelom. Budući da DC (Supercharger) utičnice za brzo punjenje još nisu raširene u poljoprivrednim i komunalnim sektorima, Fendt e107 V Vario opremljen je CCS2 utičnicom koja omogućuje AC punjenje do 22 kW ili se može puniti putem industrijske utičnice od 32 A kada se koristi s mobilnim punjačem od 22 kW. S ovom snagom punjenja, baterija se može potpuno napuniti za 5 sati.

Prethodni članakKoje bitne propise poljoprivrednici trebaju znati o oranju?
Sljedeći članakPrednosti i nedostaci uzgoja čičoke
Kristina Pawelitsch, mag.ing.agr.
Rođena je 1974. g. u Crailsheimu u Njemačkoj, a diplomirala je na Agronomskom fakultetu u Zagrebu na temu Valorizacija početnog rasta i potencijala rodnosti Lovranske trešnje. Urednica je Gospodarskog lista i autorica stručnih članaka iz raznih područja poljoprivrede, a surađuje i s udrugama iz područja poljoprivrede. Kristina Pawelitsch rođena je 1974. godine u Njemačkoj , u Crailsheimu. OBRAZOVANJE: • U Krapini završava srednju školu za prirodoslovno- matematičkog tehničara • 2002. diplomirala na Sveučilištu u Zagrebu, na Agronomskom fakultetu i stekla zvanje magistra inženjerka hortikulture. Diplomirala je na temu Valorizacija početnog rasta i potencijala rodnosti lovranske trešnje. • govori tečno njemački i engleski (Vodnikova škola, Zagreb , 6. stupanj poslovnog engleskog i završni stupanj konverzacijskog njemačkog u školi Sokrat u Zagrebu) RADNO ISKUSTVO: Od lipnja, 2017. godine urednica u Gospodarskom listu. Prijašnje radno iskustvo: radila u AQUAARTu kao projektant automatskih sustava navodnjavanja. Nakon toga radi kao referent nabave u Würth Group na poslovima uvoza i izvoza za strano tržište, pretežno Njemačka i Švicarska. Aktivni je član Udruge Akram (Udruga za hrvatsko savršeno naselje), a pisala je i u časopisima ''Vita'' i '' Sto posto prirodno''.