U ovom članku možete doznati više o Ivanu Kaštelancu, mag. ing. agr., koji savjetuje poljoprivrednike u Zadarskoj županiji.

Ivan Kaštelanac je na diplomirao na Agronomskom fakultetu u Zagrebu i kao magistar inženjer ribarstva i lovstva, radi kao stručni savjetnik u područnoj službi za stručnu podršku Zadar, ispostava Benkovac. Radio je kao tehnolog u prehrambenoj industriji (Cromaris, OMEGA 3) zadužen za HACCP sustav, higijenu animalnih sirovina i proizvoda, analizu kakvoće mesa i zastupljenosti masnoća u mesu životinja.

Područje znanstvenog i stručnog rada mu je savjetovanje poljoprivrednika u razvijanju tehnologije u cilju ekonomičnijeg, ekološkog te kvalitetnijeg proizvoda. Usmjerava poljoprivrednike na važnost bioraznolikosti kao utjecaj na zdravu okolinu s ciljem sprječavanja nastanka bolesti i održive poljoprivrede. Napisao je izvorni znanstveni članak o genetičkoj varijabilnosti divljeg kunića (Oryctolagus cuniculus) u Hrvatskoj.

Trenutno sudjeluje na FADN projektu temeljen na knjigovodstvenom prikupljanju podataka (proizvodnih, ekonomskih i financijskih) s reprezentativnog uzorka PG-a, te CFD Climate Farm paneuropska mreža pilot demo poljoprivrednika s općim ciljem ubrzanja usvajanja praksi i rješenja klimatski pametne poljoprivrede od strane poljoprivrednika i svih sudionika sustava znanja i inovacija klimatski pametne poljoprivrede.

U radu s poljoprivrednicima uglavnom ih savjetujem vezano uz njihove administrativne obaveze. Često im je nejasno koje su njihove obaveze te je kod njih prisutan strah od pogreške u popunjavanju zahtjeva, obrazaca itd. Kao stručni savjetnik smatram da je bitno uz jasno objašnjene obaveze imati i individualni pristup osobi. Sve kao bi lakše došla do željenog rezultata. Osim uredskog poslovanja onaj puno izazovniji jest posjet gospodarstvima u svojstvu savjetničkih paketa poljoprivrednicima odnosno primjenu stručnih znanja na gospodarstvu, te mi je veliko zadovoljstvo kad uočim napredak poljoprivrednika, ističe Ivan.

Vanjska proizvodnja predstavlja veliki izazov

Dodaje da vanjska proizvodnja uz klimatske promjene predstavlja veliki izazov u daljnjem rastu samog gospodarstva, također razvoj i ulaganja OPG-a u marketing i dalje nije prepoznat kao sredstvo s kojim se ojačava pozicija na tržištu. To ih sprječava u daljnjem razvijanju gospodarstva bez obzira na teške uvjete proizvodnje, što uglavnom rade kvalitetno.

Ivan kod većine poljoprivrednika primijećuje volju za stvaranjem, te brigu prema poljoprivrednim resursima. Uglavnom su dobre volje jer zapravo komuniciraju o nečemu što ih zanima te ih zanimaju nove njima nepoznate informacije. Nije nužno da će ih primjenjivati, ali ih svejedno žele znati. Ivana Kaštelanca, kao i sve savjetnike, poljoprivredni proizvođači mogu kontaktirati izravno putem telefona i e-maila. Kontakti su dostupni na internetskoj stranici www.savjetodavna.hr.

Prethodni članakPotrošačima je sorta jagode Murano najukusnija
Sljedeći članakKozje mlijeko je vrijedna sirovina za proizvodnju inovativnih mliječnih proizvoda
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr.
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr. Glavni je urednik u Gospodarskom listu u kojem uređuje rubrike održiva poljoprivreda, agroekonomika, povrćarstvo, voćarstvo, vinogradarstvo, zaštita bilja, nove tehnologije i dr. Rođen je 1976.g. u Zagrebu, gdje je završio osnovnu školu, te XI. gimnaziju. Na Agronomskom fakultetu u Zagrebu diplomirao je na smjeru vrtlarstvo i oblikovanje pejzaža. Na Agronomskom fakultetu je trenutno i doktorand na poslijediplomskom studiju Poljoprivredne znanosti. Desetak godina bavio se uzgojem ukrasnog bilja u vlastitom rasadniku, a radio je i u poljoljekarni kao agronom - savjetnik. U Gospodarskom listu radi od 2010. godine, a glavni je urednik od 2015. godine i producira sadržaje stručne tematike u tiskanim, ali i digitalnim formatima. Od 2014.godine je i tajnik Društva agrarnih novinara Hrvatske. Organizator je i moderator na stručnim skupovima (seminari, konferencije, kongresi...) te panel raspravama, fokus skupinama i radionicama, a sudjeluje i koordinira u raznim nacionalnim i europskim projektima o poljoprivrednoj proizvodnji.