Prema Pravilniku o jednostavnim i drugim građevinama i radovima određene su građevine i radovi koji se mogu raditi, odnosno izvoditi bez građevinske dozvole u skladu s glavni projektom ili bez glavnog projekta.
U projektiranju i građenju građevina projektant i izvođač dužni su pridržavati se svih propisa i pravila struke koji se odnose na građenje jednostavnih građevina te se iste ne smiju projektirati i izvoditi ako je to zabranjeno prostornim planom ili na drugi način protivno prostornom planu.
Bez građevinske dozvole
Primjer jednostavnih građevina čijoj se izvedbi može pristupiti bez građevinske dozvole i bez glavnog projekta su vrtne sjenice, nadstrešnice tlocrtne površine do 20 m2, terase do 20 m2, ograde visine do 2,2 m, staze, manje poljoprivredne građevine, spremnik za komunalni otpad itd.
Bez građevinske dozvole, a u skladu s glavnim projektom, mogu se graditi pomoćne zgrade površine do 50 m2, parkiralište na građevinskoj čestici, bazeni manji od 100 m2, sunčani kolektori, ograde visine veće od 2,2 m itd.
Bez građevinske dozvole, a u skladu s glavnim projektom mogu se izvoditi i radovi na postojećoj zgradi kojima se: preuređuje prostor u skladu s novim potrebama kojima se mijenja organizacija prostora; ugrađuje dizalo na postojećoj zgradi; podiže novi nadozid do najviše 60 cm; gradi krovna kućica; dodaju novi vanjski i unutarnji prozori i vrata. Za građevine i radove koji se izvode bez građevinske dozvole i u skladu s glavnim projektom investitor je dužan prijaviti početak gradnje.
Treba se savjetovati sa stručnjacima
Primjera radi, ako se planira izvođenje krovnih kućica, mora se provjeriti što je dozvoljeno prostornim planom jer je, primjerice, u neki prostornim planovima definirano da je dužina krovne kućice ograničena na jednu trećinu dužine pročelja na kojem se krovna kućica nalazi.
Isto tako, ako se gradi pomoćna zgrada do propisanih 50 m2, mora se provjeriti je li to u skladu s maksimalno dozvoljenom izgrađenošću čestice jer površina pomoćne zgrade ulazi u navedenu izgrađenost čestice. Uz to, mora se poštivati i minimalna udaljenost pomoćne zgrade od susjedne međe koja najčešće iznosi 3 m.
Ako se planira podizanje nadozida, prethodno se mora provjeriti koliko iznosi najviša visina nadozida dozvoljena prostornim planom. Ta visina najčešće iznosi 120 cm, što znači ako je postojeća visina nadozida već sada 120 cm, ne smije se dizati više od toga.
Svakako je preporuka da se prije planiranja gradnje savjetuje sa stručnjacima kako bi se sigurno odredilo u koju kategoriju ulazi planirani zahvat te kako bi bili sigurni da se gradnjom ne krši zakon.
Izvor: Gospodarski kalendar
Foto: piksit.com