U 92. godini napustio nas je prof. dr. sc. lvo Miljković, jedan od najistaknutijih hrvatskih znanstvenika u području voćarstva, te dugogodišnji suradnik Gospodarskog lista u kojem je od 1957.godine objavio više od 300 članaka.
Rođen je u Trnovici kraj Dubrovnika. Osnovnu školu i gimnaziju završio je u Zagrebu gdje se 1952.g. upisao Poljoprivredno-šumarski fakultet na kojem je diplomirao 1956.g., a dvije godine kasnije postao i asistent na zavodu za voćarstvo. Kao stipendist Vlade Republike Francuske završio je poslijediplomski studij na Međunarodnom centru za visoke studije poljoprivrede Mediterana i to najprije u Italiji u Bariju, a potom u Francuskoj u Montpellieru. Po povratku s poslijediplomskog studija dovršio je i obranio doktorsku disertaciju 1965. godine. U zvanje izvanrednog profesora izabran je 1977. godine, a u zvanje redovitog profesora 1982. U trajno zvanje redovitog profesora imenovan je 1988. godine. Bio je pročelnik Voćarsko-vinogradarsko-vinarskog odsjeka i predsjednik Znanstveno nastavnog vijeća Instituta za voćarstvo, vinogradarstvo, vinarstvo i vrtlarstvo.
Predavao je brojne predmete na dodiplomskim studijima, a bio je voditelj i tri poslijediplomska studija. U svom pedagoškom radu bio je mentor uspješno obranjenih 20 magistarskih radova i 12 doktorskih disertacija. Osim toga, prof. dr. sc. Ivo Miljković bio je voditelj više od 200 diplomskih radova. Razvijao je vrlo široku znanstvenu i stručnu djelatnost. Autor je više od 150 znanstvenih radova i više od 200 stručnih članaka. Izradio je 50 projekata za podizanje, održavanje i sanaciju nasada voćaka, a 1978.g. bio je i jedan od osnivača te prvi predsjednik Hrvatskog voćarskog društva.
Velik doprinos dao je i u izdavačkoj djelatnosti Hrvatskog agronomskog društva, gdje je kao glavni urednik uređivao naš najstariji znanstveni časopis, Agronomski glasnik, u razdoblju dugom gotovo 4 desetljeća. Osnivač je i časopisa Pomologia croatica, a duboki trag ostavio je i u Matici hrvatskoj i Hrvatskom leksikografskom zavodu Miroslav Krleža. Dobitnik je mnogih priznanja u Hrvatskoj i inozemstvu, od kojih treba istaknuti državnu nagradu Hrvatskog sabora za životno djelo u području biotehničkih znanosti, 1998.g.
Autor je i koautor 23 knjige, a sam je napisao knjige: Praktično voćarstvo, Suvremeno voćarstvo, Opće voćarstvo, Trešnja, Podloge za jabuku, Uzgojni oblici, Berba i čuvanje jabuka, Intenzivni uzgoj jabuka, Povijest hrvatskog voćarstva, Lijeska, Tršlja (Pistacia vera L.) i Jabuka.
Prof.dr.sc. Ivu Miljkovića brojne generacije agronoma pamtit će kao prenositelja novijih stalno aktualnih znanstvenih spoznaja, a kroz svoj bogat stvaralački opus neizmjerno je doprinio razvoju voćarske znanosti i struke u Hrvatskoj.
Neka mu je vječna slava i hvala!