Prevelika količina vodenog bilja stajaće vodene površine pretvara u močvaru, utječe na plovnost, predstavlja opasnost za kupače, a na komercijalnim ribnjacima remeti ekološku ravnotežu, stoga dno i obale ribnjaka s podvodnom vegetacijom potrebno je redovito kositi.
Velike površine se mogu kositi različitim izvedbama vodenih kosilica koje su dizajnirane kao čamci ili amfibijska vozila i mogu kositi obalu i izvan vode. Sustav za košnju se sastoji od nosača, sustava za rezanje i alata pričvršćenih za plovilo. Uređaji mogu imati izvedbe s vodoravnim i okomitim dvostrukim grebenastim kosilicama. One su snažnije i učinkovitije kod bujnije vegetacije. Glavni dijelovi su: gornji nož s vodećom rukom i donji nož s vodećom rukom.
Standardnu opremu ovih specijalnih kosilica čini elektronička nadzorna ploča s baterijskim lampama te sustav za upravljanje i održavanje plovila. Hidraulička poluga služi za prilagođavanje košnje vodenog raslinja i trstike po visini i smjeru. Radna širina i dubina košnje može biti do 200 cm u širinu i do dubine od 2,20 m. Prosječna snaga motora za košnju i pokretanje amfibije je 60 KS.
Kapacitet košnje je 0,1 – 0,3 ha/h. Dodatnu opremu čine pumpe za izmuljavanje dna. Mulj troši velike količine kisika i smanjuje dubinu ribnjaka. Zasebni priključak čini malčer s vilicama za usitnjavanje i sakupljanje drvenaste biomase koja se može dalje prerađivati u kompost. Tako dobivamo i ekonomsku korist od podvodnog čišćenja.