U proizvodnom pogonu Hrvatske industrije šećera (HIŠ) u Županji, jedinoj preostaloj hrvatskoj šećerani, sredinom rujna obilježen je početak 76. kampanje prerade šećerne repe. Povodom toga tvornicu je posjetilo izaslanstvo Vlade RH na čelu s ministricom poljoprivrede Marijom Vučković.
S predsjednikom Uprave HIŠ-a Željkom Zadrom i suradnicima razgovarali su o poslovanju tvrtke i ključnim izazovima u ovogodišnjoj kampanji te programima potpore hrvatskim proizvođačima šećerne repe – kooperantima HIŠ-a – u kontekstu Zajedničke poljoprivredne politike EU-a i mjera domaće nacionalne potpore.
Još donedavno Hrvatska je imala 3 šećerane. Zbog smanjenja cijene šećera na tržištu, smanjene su i cijene kooperantima za šećernu repu. To je izazvalo gubitak proizvodnih površina i količina šećerne repe kao sirovine u proizvodnji šećera. To je dovelo do zatvaranja prvo virovitičke šećerane Viro, a potom je ugašena i osječka Šećerana. Ostala je samo Sladorana Županja kao jedina hrvatska tvornica šećera. Njeno je poslovanje i proizvodnja ove godine na mukama, i to nikako slatkim. Pprocjenjuje se pad prinosa šećerne repe zbog negativnog utjecaja suše. Tu su i teškoće s porastom cijena inputa u proizvodnji. Stoga su na sastanku naglašene potrebe da se daljnjim nastojanjima Vlade RH održe površine pod šećernom repom i proizvodnja šećera u RH.
Bit će dovoljno šećera za domaće tržište
–Šećerna repa je nužna sirovina za daljnju opstojnost proizvodnje šećera i od iznimne strateške važnosti za Republiku Hrvatsku. Također i kultura koja ima značajnu ulogu u plodoredu, istaknula je ministrica Vučković u Županji.
Dodala je kako će u tom svjetlu Vlada i Ministarstvo razmotriti i dodatnu pomoć toj industriji u vremenima višestruke krize. Pokušat će kompenzirati eventualne gubitke, i putem posebne potpore namijenjene nadoknadi troškova energije sektoru prerade, koja je u izradi te vrijedna 200 milijuna kuna. Prema svim dostupnim podacima kojima Ministarstvo raspolaže, šećera na domaćem tržištu ima dovoljno i nestašica ne bi trebalo biti.
U 2021. godini za ovu vrijednu kulturu kroz proizvodno vezane potpore isplaćeno je 35,6 milijuna kuna. Nastavak potpore u narednom razdoblju definiran je Strateškim planom 2023.-2027., kao i sredstva vrijedna 73,5 milijuna eura za daljnja ulaganja u sustave navodnjavanja.
–Posljednjih su godina, podsjetila je ministrica, hrvatski proizvođači ostvarivali sve bolje i bolje prinose. Oni su postali respektabilni i na europskoj razini, ali suša je ove godine bila viša sila i učinila je svoje. I zato je, bitno ulagati u navodnjavanje, koje će jamčiti sigurnu proizvodnju i dostatne količine repe.
Na razini Hrvatske odobreno je 789 milijuna kuna potpore za 19 projekata sustava navodnjavanja. Oni obuhvaćaju površinu od oko 8.200 hektara. U postupak e-savjetovanja upućen je i poseban Natječaj vrijedan 63,5 milijuna kuna koji se odnosi isključivo na ulaganja u navodnjavanje na poljoprivrednim gospodarstvima.
Prema prvim podacima Hrvatske industrije šećera proizvodnja šećera u tržišnoj godini 2021./2022. iznosi oko 135 tisuća tona šećera. To je u odnosu na prethodnu tržišnu godinu više za 7,2 %.
Predsjednik Uprave HIŠ-a, Željko Zadro je kazao da problemi u šećernoj industriji i gubitci s kojima su suočeni traju već četiri godine. Zbog cijene energije sada su dodatno složeni, jer je šećerana među najvećim potrošačima plina u Hrvatskoj.
–Ministrici smo predložili nekoliko konkretnih mjera na koji način prevladati ovu krizu i zadržati domaću proizvodnju repe na 12.000 hektara. To bi trebalo značiti sigurnost za opstanak ove industrije u Hrvatskoj.
U ovogodišnjoj su kampanji u HIŠ-u planirali preraditi 700 tisuća tona šećerne repe. S obzirom na sušu i trenutačne pokazatelje, količine će biti oko 20 posto manje. Digestija je nešto lošija nego lani, tako da će i proizvodnja šećera biti manja, približno 25 posto. Poručio je da nestašice šećera na tržištu nema, niti će je biti. Glavni problem na policama je, objasnio je, godišnje doba u kojemu se nalazimo. Sada je znatno povećana potreba za šećerom – od vinara, proizvođača rakije do proizvođača pekmeza i džemova.
–Šećera će biti, ali je pitanje po kojoj cijeni, napominje Zadro. Također je rekao kako županjska šećerana kupcima šećer isporučuje po cijenama u skladu s Vladinom mjerom i da njihovi kupci ne gube.
-Imamo svoje kupce koji su sve vrijeme šećerne krize bili uz nas i prema njima ćemo poštovati ovu mjeru. S našim dugogodišnjim ugovornim partnerima i kupcima u maloprodaji uskladit ćemo nastavak suradnje u skladu s ovom privremenom mjerom, zaključio je.
Predložena otkupna cijena šećerne repe za sljedeću godinu viša je od ovogodišnje. Svi troškovi puno su veći nego što su do sada bili, a u HIŠ-u prate situaciju i dižu cijene. Za sljedeću je godinu njihov prijedlog 40 eura, ili 300 kuna, za tonu, plus tri dodatna eura, ovisno o kretanju cijene šećera.