Indijski oraščići izvorno potječu iz sjeveroistočnog Brazila, odakle su ih tijekom 16.st. u Indiju i ostale zemlje prenijeli portugalski istraživači. Kroz povijest indijski oraščić bio je iznimno cijenjen, a danas su najveći uzgajivači Indija, Brazil, Tanzanija, Nigerija i Mozambik. No, indijski oraščić zapravo nije orah.
Indijski oraščić nije orašasti plod, nego sjemenka cashew jabuke – ploda indijskog oraha (naziv „cashew“ potječe od portugalske riječi „caju,“ u prijevodu „orah koji se sam proizvodi“). Sjemenka je bubrežastog oblika, delikatnog i slatkastog okusa, a tekstura je čvrsta i pomalo spužvasta. Plodovi su također vrlo ukusni, međutim, kvare se već 24 sata nakon branja. Stablo se uzgaja na plantažama u tropskim područjima.Radi se o zimzelenom drvetu koje može narasti i do 12 metara.
Priprema za konzumaciju – zahtjevna i dugotrajna
Plodovi se beru ručno, a zatim se, također ručno, odvaja sjemenka od ploda. Sjemenke (još u tvrdoj kori), se suše na suncu. Nakon toga se omekšava kora na način da se sjemenke podvrgavaju pari pod pritiskom. Ponovno slijedi ručni rad, tj. vađenje sjemenke.
Vađenje sjemenki obavlja se pomoću manjih preša u koje se stavlja jedan po jedan oraščić, razbija se kora i zatim se šilom vadi sjemenka. Sjemenke se potom dodatno termički obrađuju kako bi se lakše ogulila kožica s njih (što se također obavlja ručno), a visokim temperaturama uništavaju se i ulja koja s kore mogu prijeći na sjemenku, a koja djeluju iritirajuće na kožu. Upravo ovakva zahtjevna priprema razlog je i skupoći indijskih oraščića.
Tradicionalna upotreba
U Indiji, indijski oraščići su neizostavni sastojak u tradicionalnih deserata (puding od riže, halva), a koriste se i za dekoriranje slastica. Primjerice, tradicionalna je slastica u Indiji burfi, koji se radi od mlijeka i indijskih oraščića (kaju-burfi) i jedan je od najskupljih i najcjenjenijih slatkiša. Posebna je tradicija u Indiji i da se indijski oraščići poklanjaju za vrijeme festivala kao i prilikom sklapanja braka.
Nutritivna i ljekovita svojstva
Indijski oraščić nutritivno je vrlo sličan ostalim orašastim plodovima te je bogat nezasićenim masnim kiselinama sličnim onima u maslinovu ulju. Među svim orašastim plodovima ima najviši postotak šećera, a manji postotak dijetalnih vlakana. Međutim, indijski oraščići puni su vitamina, minerala i antioksidativnih spojeva te proteina. Stoga su vrlo korisni za vegetarijance jer osiguravaju dovoljan unos svih potrebnih tvari. Indijski oraščić bogat je primjerice vitaminima B kompleksa koji su važni za zdravlje živčanog sustava kao i antioksidativnim mineralom manganom. Ovaj je plod iznimno bogat i bakrom, magnezijem, željezom i cinkom koji imaju vrlo važnu ulogu u mnogim fiziološkim procesima, a izvrstan je izvor i antioksidanata.
Smanjuju rizik od kardiovaskularnih bolesti – redovito konzumiranje indijskih oraščića može smanjiti razinu „lošeg“ LDL kolesterola i poboljšati „dobar“ HDL kolesterol. Sadrže i spojeve fitosterola koji sprječavaju apsorpciju kolesterola. Time se ujedno smanjuju rizici povezani s bolestima srca, visokim kolesterolom, visokim krvnim tlakom ili pretilošću. Pomažu i u prevladavanju stresa.
Sprječavaju stvaranje žučnih kamenaca – konzumiranje orašastih plodova smanjuje rizik od nastanka kamenaca u žučnom mjehuru.
Pomažu kod mršavljenja – indijski oraščić, poput svih orašastih plodova, ima visok sadržaj masti (gotovo 46 %). Unatoč tome, oni pomažu u mršavljenju budući da sadrže i mnoge vitamine, minerale i masne kiseline koje podržavaju mršavljenje (primjerice vitamin A i vitamin D).
Smanjuju rizik od raka – redovito konzumiranje orašastih plodova (dvije porcije dnevno), povezano je s manjim rizikom od raka, posebno probavnog sustava (rak jetre i rak debelog crijeva).
Pomažu očuvanju zdravlja kostiju – indijski oraščići sadrže kalcij, magnezij i kalij koji sprječavaju demineralizaciju kostiju. Osim toga, veliki su izvor vitamina K koji zajedno s kalcijem osigurava dovoljnu mineralizaciju kostiju i štiti ih od prijeloma ili osteoporoze.
Podržavaju kognitivne funkcije mozga i štite od glavobolja – nezasićene masne kiseline koje sadrže indijski oraščići podržavaju kognitivne funkcije mozga i pomažu pri reguliranju raspoloženja. Osim toga, indijski oraščići sadrže i fitosterole koji smanjuju trajanje glavobolje. Posebno su učinkoviti u borbi protiv glavoboljeuzrokovane iznenadnom promjenom razine šećera u krvi (hipoglikemijom).
Esencijalne masne kiseline podržavaju zdravu kožu -zbog visokog sadržaja masnih kiselina indijski oraščići pomažu u održavanju hidratizirane kože lica te štite od starenja. Izvrstan su izvor bakra koji ima značajnu ulogu kod stvaranja pigmenta i kolagena.
Čuvaju zdravlje usne šupljine – pomažu u očuvanju zdravih desni i zuba. Osim toga, žvakanje orašastih plodova masira i čisti desni.
Štite od makularne degeneracije – indijski oraščići osiguravaju veliku količinu potrebnih tvari za stvaranje prirodnog UV filtra koji štiti oči od makularne degeneracije (najveći je uzrok gubitka vida u dobi iznad 55 godina).
Pomažu kod dijabetesa -nezasićene masne kiseline koje sadrži indijski oraščić, blagotvorno utječu i na dijabetes, pomažući sniziti razinu triglicerida i štiteći od daljnjih komplikacija povezanih s visokom razinom šećera i kolesterola. Redovno konzumiranje indijskih oraščića značajno smanjuje rizik od pojave dijabetesa tipa 2.
Čuvanje, konzumacija i upotreba
Najbolje ih je čuvati u zatvorenoj posudi na hladnom i tamnom mjestu. Tako mogu ostati svježi i 6 mjeseci. U trgovinama su indijski oraščići dostupni u mnogim oblicima – sirovi, soljeni, zaslađeni i kandirani. Svježi oraščići su svijetle krem boje, glatki i bez pukotina, plijesni, mrlja ili neugodnog mirisa. Ne preporučuje se konzumacija velikih količina indijskih oraščića odjednom, nego je bolje pomalo ih dodavati u prehranu. Ljuska se ne konzumira budući da sadrži fenolnu smolu i nadražujuću salicilnu kiselinu koja se agresivno ponaša prilikom kontakta s kožom. Tvari iz ljuske koriste se primjerice za proizvodnju lakova za drvo.
Napomena: prilikom konzumiranja indijskih oraščića kod nekih osoba može doći do alergijske reakcije uzrokovane anakardinskom kiselinom (posebice kod djece).
Indijski oraščić u kulinarstvu ima široku primjenu. Izvrstan je izbor za zdravu grickalicu te kao međuobrok u kombinaciji s drugim orašastim plodovima i sušenim voćem. Može se koristiti i kao dodatak raznim jelima poput žitarica ili pirjanog povrća. Plodovi se ponekad konzerviraju, ili se od njih radi pekmez, liker i sok. Koriste se i kao preljev slatkih deserata, torti i voćnih kupova. Posebno su popularni u indijskoj, tajlandskoj i kineskoj kuhinji gdje se u kombinaciji s bademom i drugim plodovima često kombiniraju s rižom i salatama.
Kod nas je popularan kao slani snack, no kao takav ne daje puno hranjivih dobrobiti. Najbolje ga je konzumirati u sirovom stanju kad sadrži i najviše hranjivih tvari, a imaju i najbolji okus. Korisno ih je konzumirati i skuhane u mlijeku ili samo lagano prepržene. Mljeveni indijski oraščić daje gustoću i aromu curry-ima. Od indijskog oraščića može se pripremiti i veganska majoneza.
Maslac od indijskih oraščića
Sastojci:
● 2 šalice prepečenih nezasoljenih indijskih oraščića
● 2-3 žličice ulja po izboru
● ¼ čajne žličice soli
● 1 čajna žličica šećera (po želji)
Priprema:
Prethodno pripremimo indijske oraščiće, tako da ih natopimo u vodi u koju smo dodali malo soli i ostavimo 1-2 sata da odstoje. Zatim ih je potrebno osušiti (dehidrirati), najbolje u pećnici na 70 stupnjeva. Nakon sušenja ih ostavimo da odstoje još 12-24 sata te potom pečemo u pećnici na 170 stupnjeva 20 minuta. U blenderu izmiksamo tako pripremljene orahe, a možemo dodati med, javorov sirup, šećer ili vaniliju. Može se koristiti u pripremi različitih umaka za jela od povrća i rižu. Prirodno sladak okus maslaca bez dodanog šećera, soli i masti pogodan je kao baza za mnoge slatke i slane recepte.
Keksi od indijskog oraščića i limuna
Sastojci:
● 1 šalica indijskih oraha
● 1 šalica kokosovog brašna
● sok 1 limuna
● korica 1 limuna
● 1/4 šalice agavinog sirupa (ili suhog voća izmiksanog u kašu/pastu)
malo vanilije
Priprema:
Mljevene indijske oraščiće pomiješamo s kokosovim brašnom. Dodamo ostale sastojke i zamijesimo tijesto. Dobivenu smjesu stavimo u frižder da odstoji najmanje pola sata, zatim razvaljamo i oblikujemo kekse te ih pečemo u pečnici na najnižoj temperaturi.
Namaz od indijskog oraščića
Sastojci:
● 1 šalica sirovih indijskih oraščića (potrebno ih prethodno potopiti u vodi, barem 6 sati)
● 1/4 šalice vode
● 1/4 kvasca
●malo limunovog soka
●2 češnjaka
●malo bijelog vina i jabukovog octa
●senf po želji
Priprema:
Sve sastojke pomiješamo i izmiksamo u blenderu. Namaz se može koristiti kao prilog uz tjesteninu, krumpir, sendviče ili salate. Pomiješan s malo jabučnog octa izvrstan je kao dresing za salatu, a uz dodatak majoneze i bademovog mlijeka dobivamo savršen umak.