Svaki prvi vikend u veljači na sajamskom prostoru Gudovac pokraj Bjelovara održava se pčelarski sajam. Tako je i ove godine 1. i 2. veljače u organizaciji Bjelovarskog sajma uz pokroviteljstvo Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva održan jubilarni “20. međunarodni pčelarski sajam”.
Na 6000 m2 natkrivenog i grijanog prostora te oko 1000 m2 na otvorenom predstavilo se više od 120 izlagača iz zemalja u okruženju. Bilo je tu izlagača iz Slovenije, Srbije, Bosne i Hercegovine, Mađarske, ali i iz Francuske, Finske, Poljske i Slovačke. Ovaj popis zemalja svakako potvrđuje njegov međunarodni karakter. Sajam je otvorio bjelovarsko-bilogorski župan Marko Marušić.
Prije njega nazočnima su se kratkim govorom obratili direktor Bjelovarskog sajma Zlatko Salaj, zamjenik gradonačelnika Grada bjelovara Igor Brajdić, predsjednik Pčelarskog saveza Bjelovarsko-bilogorske županije Davor Taritaš, predsjednik Hrvatskog pčelarskog saveza Dražen Kocet, predsjednik Europskog pčelarskog saveza Boštjan Noč, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Marinko Beljo te predsjednica Odbora za poljoprivredu Hrvatskog sabora Marijana Petir.
Od samog početka sajam je organiziran u tri cjeline. Organiziran je kroz izložbu i prodaju meda, i ostalih pčelinjih proizvoda, izložbu i prodaju pčelarske opreme te edukativni dio. Predavanja su održali stručnjaci iz područja pčelarstva i voćarstva. Posebno su naglašene promjene u načinu pčelarenja koje donose nove klimatske prilike, ali i iz područja oplemenjivanja pčelinjih proizvoda kao dodana vrijednost uobičajenim proizvodima pčela. Predavanja iz voćarstva odnosila su se na voćke kao višegodišnje kulture, njihov uzgoj s posebnim naglaskom na potrebnu suradnju voćara i pčelara u doba oprašivanja i zaštite voćarskih kultura.
Brojni noviteti u pčelarstvu
Izložbeno-prodajni dio ponovno je bio prilika za prezentaciju i upoznavanje s poboljšanjima i inovacijama u izradi opreme za pčelarstvo. Tako su mnogim pčelarima u oči upala poboljšana transportna kolica za košnice s podizačem i lančanim pogonom. Ona su namijenjena za sve tipove vertikalnih košnica bez obzira na broj okvira. Ovakva oprema posebno dolazi do izražaja kad znamo da je veliki broj pčelara starije životne dobi uz poruku da će mlađima sačuvati leđa. Mnogobrojni tipovi vrcaljki i ostale opreme za proizvodnju i pakiranje meda i proizvoda od meda, poput manjih punilica pogodnih za male proizvođače, mogli su se nabaviti po sajamskim cijenama. Naravno da je bio i veliki izbor raznih tipova košnica i ostalih drvenih potrepština. Uz opremu izrađenu od drva jedan dio preuzeli su plastični i inox materijali. Naročito je to za one dijelove koji su opterećeni vlagom poput krovova košnica.
Povoljniji su bili i potrošni pčelarski materijali kao što su satne osnove, pripravci za dohranu i kondiciju pčelinjih zajednica. Bile su tu još i boje, pribor za označavanje matica i sve ostalo potrebno jednom pčelinjaku. Solidna je bila i ponuda osnovnih pčelinjih proizvoda, ali i proizvoda od njih poput meda s raznim dodacima, rakija, likera, medenjaka prezentiranih za vlastitu potrošnju, ali i pakirani kao darovi za razne prigode.
Proglašenje pobjednika Nacionalnog ocjenjivanja meda
U sklopu sajma održano je i proglašenje pobjednika I. Nacionalnog ocjenjivanja kvalitete meda “Bjelovar 2024.”, ocjenjivanje i nagrađivanje medenjaka i paprenjaka, proglašenje najbolje vinske etikete na izložbi vina i najbolje rakije i likera po izboru posjetitelja. Uz pčelarstvo održana je već 11. Izložba vina i vinogradarske opreme, te 1. Sajam voćarstva i opreme za voćarstvo. Na sajmu je predstavljeno voće i proizvodi od voća, mnogobrojne sadnice, mehanizacija i alati za voćarstvo i maslinarstvo.