Europska komisija je početkom veljače donijela smanjivanje dopuštene maksimalne razine rezidua dvaju pesticida u hrani. Procjene Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA) pokazale su da dvije kemikalije koje pripadaju skupini neonikotinoidnih pesticida, klotianidin i tiametoksam, predstavljaju visok rizik za pčele i doprinose smanjenju broja oprašivača. Zbog toga je njihova uporaba na otvorenom u EU-u već bila zabranjena 2018.
Za uvezenu hranu i hranu za životinje novim će se pravilima postojeći MRO-ovi smanjiti na najnižu razinu. Ona se može izmjeriti najnovijim tehnologijama. Neće se primjenjivati samo u EU-u, nego i na uvezene prehrambene proizvode.
Zelena strategija– smanjivanje rezidua pesticida
Povjerenica za zdravlje i sigurnost hrane Stella Kyriakides izjavila je:
–Već smo pokazali put naprijed kada je u EU zabranjena uporaba na otvorenom tih dvaju neonikotinoida. Danas poduzimamo dodatan korak jer se donesenom Uredbom prvi put utvrđuju MRO-i zbog utjecaja kemikalija na okoliš. To je jasan znak da smo i dalje predani strategiji „Od polja do stola” u pogledu prelaska na održive prehrambene sustave na globalnoj razini. Uvezeni proizvodi također će morati biti u skladu s novim maksimalnim razinama ostataka.
Uredbom se provode ciljevi Komisije najavljeni u zelenom planu i strategiji „Od polja do stola” da se pri procjeni zahtjeva za uvoznu toleranciju za pesticide koji više nisu odobreni u EU-u uzmu u obzir okolišni aspekti, uz poštovanje standarda i obveza WTO-a. Mjere će se primjenjivati na uvezene proizvode od 2026. Time će se državama članicama i trećim zemljama dati vremena za usklađivanje s novim pravilima.
Neonikotinoidi su sistemski pesticidi. Za razliku od kontaktnih pesticida, koji ostaju na površini tretiranih dijelova biljaka (npr. lišće), sustavne pesticide uzima biljka i transportira po cijeloj biljci (lišće, cvijeće, korijenje i stabljike, kao i pelud i nektar). Utječu na središnji živčani sustav insekata, što dovodi do eventualne paralize i smrti.
Izvor: Europska komisija