Uz promjene temperature koje su u proteklih 100 godine zabilježile prosječan rast od gotovo 2 °C, i oborine se mijenjaju, ponjaviše u rasporedu. Imamo razdoblja koja su iznimno suha, ali i razdoblja koja su iznimno vlažna. Kao proteklih mjesec dana.

Velike količine kiše ne utječu samo na biljke, prvenstveno utječu na tlo. Tu se pojavljuju veliki problemi s vodnom erozijom koja dovodi do odnošenja i ispiranja upravo onog najbitnijeg sloja tla, površinskog sloja bogatog humusom u kojem se odvija većina poljoprivrednog uzgoja.

Dijelom je nastanak erozije problem uzrokovan obilnim kišama, a dijelom je antropogenog porijekla, odnosno uzrokuje ga čovjek. Izgubile su se dobre poljoprivredne prakse u kojima su se uređivali vodni putevi. Danas se nerijetko preoravaju i putevi za vožnju, zatvaraju se i zatrpavaju opkopi koji su se prije održavali oko oranica. Samim time voda koja se prije usmjeravala, danas više nema kamo nego najkraćim putem, kroz njivu. A voda sebi uvijek nađe i probije put, to je neminovno.

Uz mehaničke odnosno terenske tegobe današnji poljoprivrednici se suočavaju i s problemima koje nosi ovako velika bujica i količina vode koja se zadržava u uzgojnim poljima.


Treba osigurati biljkama pravovremenu prihranu

Ove ćemo se godine nositi s velikim problemima u napadima patogenih gljiva, velikim količinama različitih bakterioza kao i sa zemljišnim štetnicima koji vole tople i vlažne uvjete za svoj razvoj.

Temperaturne razlike po godinama
Izvor https://math.ucr.edu/home/baez/temperature/ObservedTemp.jpg

Bez obzira na to kojim načinom uzgajate svoje nasade, biljkama će biti neophodna pomoć. Ako ste konvencionalni, ekološki ili biodinamički proizvođač, ono što je biljkama neophodno osigurati je pravilna prihrana. Folijarnim tretmanom biljkama treba osigurati aminokiseline i pomoćne tvari. One će pomoći u regeneraciji i olakšati fiziološki rast, a kasnije i zriobu plodova.

Bez obzira iz kojeg izvora nabavljate svoja sredstva u proizvodnji (kupujete konvencionalna, ekološka ili proizvodite sami) na vrijeme nabavite sve potrebno i krenite s tretiranjima. Svaka prihrana i njega je kontinuirana pa tako i vi svoja polja tretirajte barem svakih 10-14 dana.

Na pojave bolesti i štetnika reagirajte odmah – jer sutra već može biti kasno. To znači da morate promatrati svoje usjeve i pravovremeno se konzultirati koja sredstva, kad i u kojoj količini primijeniti.

I ne zaboravite – izreka kaže da krava daje mlijeko na usta. Odnosno kvalitetna hranidba omogućava veću laktaciju, pa isto tako biljke daju plod kroz korijen i list. Pobrinite se da imaju sve osigurano za nesmetan rast i razvoj.