2023. godina vrlo je uspješna vinogradarska godina u pogledu kvalitete i količina grožđa. Riječ je o izuzetnoj godini s grožđem koje omogućava da se dobiju vrhunska vina pri čemu treba istaknuti da istarskim vinarima više nije bitna količina grožđa nego kvaliteta, rekao je Ezio Pinzan, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, šumarstvo, lovstvo, ribarstvo i vodno gospodarstvo Istarske županije.

Prema riječima pročelnika Pinzana, istarski vinogradari smanjuju prinos po trsu i ostavljaju samo čokote s najboljim grožđem. Istra ima vrhunsku malvaziju koja je drugo vino po količini proizvodnje u Hrvatskoj (iza graševine) i računa se da će kao i svake godine biti proizvedeno oko osam milijuna boca malvazije. S druge je strane teran, zahtjevniji, ali potvrđuje da se radi o vrhunskoj berbi. Opća je želja da Istra ima još više nasada, ali je i dalje u nekim dijelovima poluotoka prisutan problem zlatne žutice. Također, opće je opredjeljenje da se u vinogradarstvo i vinarstvo uključi još više mladih poduzetnika koji žele biti vinari, jer ima dovoljno mjesta na tržištu, kao i slobodnog poljoprivrednog zemljišta.

Problem radne snage

U pogledu berača grožđa situacija je složena s obzirom na to da je teško doći do radne snage u cijeloj poljoprivredi, a najteže u stočarstvu. Nepovoljna je situacija u vinogradarstvu i maslinarstvu, tako da se svatko snalazi kako može. Upravo je to jedan od limitirajućih faktora zbog kojeg istarski vinari ne povećavaju svoje vinogradarske površine. Ipak, vinogradari imaju prednost u odnosu na maslinare što u berbi mogu koristiti strojeve, tako da se velike količine grožđa uberu strojno. Ali, za neka je vina nužno ručno branje grožđa i da se istoga dana obavi prerada. Marko Krstačić, enolog vinarije Medea u Vodnjanu kaže da je ovogodišnja berba u vinogradima pulskog Agroprodukta završena još u prvom tjednu listopada.

Čak 90 % grožđa ubrano je najmodernijim strojevima, a samo 10 % ručno obave berači (njih 100 do 150) i to najbolje grožđe. Berba grožđa je u Agroproduktu svojevrsni grožđani festival u koji se uključe svi djelatnici tvrtke. Jedinstvena je izvrsna ocjena za ovogodišnju berbu. Tome u prilog navode se činjenice da u južnoj Istri nema problema sa zlatnom žuticom i nisu zabilježene vremenske poteškoće (problemi s tučom) kakve su imali vinogradari središnje i sjeverne Istre.

Očekivanja su velika, posebno za crne sorte

Glede kvalitete vina očekivanja su izvrsna, naročito kod crnih sorti, dok se za bijele predviđa svježa godina s nešto nižim alkoholima, što je poželjno i dobrodošlo u suvremeno doba.

Zanimljivo je da je ove godine u Agroproduktovim vinogradima ubrana manja količina malvazije, ali izvrsne kvalitete. Do toga je došlo zbog kasnije cvatnje i dogodilo se da je loza manje uložila u količinu ploda, a više u vlastitu masu. Ipak, dobivene količine su zadovoljavajuće, tako da se nastavlja ukupna godišnja proizvodnja vina 350 do 400 tisuća litara. Ivan Marić, direktor Vinistre, udruge vinogradara i vinara Istre, naglašava da će 2023. biti zapamćena po kišama i tučama u kolovozu koje su oštetile dio grožđa.

Zbog toga se nije dogodilo da je kvaliteta grožđa loša, nego su ubrane manje količine grožđa. Očekujemo izvrsna vina vrlo visoke kvalitete, a Istra godišnje proizvodi oko deset milijuna boca (vino u butelji), a ima još i otvoreno pakovanje koje nadograđuje butelje. U pogledu berbe potrebne su ruke u vinogradima koji nisu pristupačni traktoru i suvremenim strojevima za branje. Evidentan je trend da ima sve manje ljudi koji su spremni brati grožđe, što je poseban problem za vinogradare.

Ručno se bere grožđe izvrsne kvalitete

Sretna je okolnost da je rujan protekao bez i jednog kišnog dana, što je doprinijelo sazrijevanju grožđa i neometanom planiranju same berbe. Sve je više vinara koji se odlučuju za strojnu berbu što je puno brži način u usporedbi s angažiranjem berača. 2024. godina bit će u znaku važnog jubileja, 30. obljetnice Vinistre i to u drukčijem izdanju od prethodnih. Ove je godine Vinistra bila u manjem okviru zbog održavanja prestižnog svjetskog ocjenjivanja vina Concours Mondial de Bruxelles. Iduće godine Vinistra će potpuno zauzeti Žatiku od 10. do 12. svibnja 2024. godine. Užurbano se priprema šaroliki ciljani program u sklopu kojeg će se prikazati razvojni put Vinistre od 1994. do 2024. godine putem arhivskih podataka, radionica i ostalih privlačnih sadržaja.