Počelo je s češnjakom, a nastavilo se borovnicom. Američkom. Na plantaži u Tarnom, pored Ivanić-Grada, Borna Gradišek i Amor Feuš, vlasnici tvrtke Agrovita, borovnicu uzgajaju zadnjih devet godina. U nasadu je nešto više od 20.000 sadnica. Još 3000, nabavljene ove godine, pripremaju se za vegetaciju.

Nisam poljoprivredne struke, kao ni moj poslovni partner, no u poljoprivredi smo vidjeli potencijal. Prvi smo nasad podigli 2016., a prvu ozbiljniju berbu imali smo četiri godine kasnije,  pripovijeda Borna, dodajući da je jako zadovoljan onime čime se bavi.           

Porast potrošnje u Hrvatskoj

Proizvodnja još nije u punome potencijalu, ali radimo na tome. Trenutno se godišnja proizvodnja kreće oko 30 tona, govori. S plasmanom borovnice nema problema, sve se direktno proda trgovačkim lancima.

Imamo pouzdane i dobre kupce, kaže Borna. Pripovijeda da je porast potrošnje borovnice u Hrvatskoj velik, jer – dodat će – radi se ‘o najzdravijoj bobici na svijetu’. Sa sadašnjih deset, plan je da su u budućnosti nasad svede na samo tri sorte – Duke, Draper i Liberty.

Tvrtka Agrovita već nekoliko godina redovito koristi potpore Zagrebačke županije. Ove godine Županija će poljoprivrednicima bespovratno dodijeliti 1,1 milijun eura.

Prvu potporu od županije dobili smo za ugradnju solarne elektrane, čime smo troškove električne energije smanjili za gotovo 80%. To je velika ušteda! Elektrana je bila neminovna, ako uzmemo u obzir da imamo i hladnjaču i sortirku i pakirku i tri bunara, od koji je jedan arteški… To su sve sustavi koji troše strašno puno energije. Ono što želim naglasiti, nismo računali da će prijava na natječaj biti tako laka i da će nam u vrlo kratkom roku sve biti isplaćeno. Sada se svake godine prijavljujemo na natječaj za potpore male vrijednosti. Osobno mi za prijavu treba svega četrdesetak minuta, što je najbolji dio u priče o županijskim potporama, govori Borna.

Bespovratne potpore Zagrebačke županije

Upravo na plantaži borovnice tvrtke Agrovita ovogodišnje javne pozive za bespovratne potpore Zagrebačke županije poljoprivrednicima predstavio je zamjenik župana Damir Tomljenović.

Ono što je dobro ne mijenjamo! Za potpore male vrijednosti namijenili smo 573.000 eura (potpore za ulaganja u materijalnu imovinu ili nematerijalnu imovinu na poljoprivrednim gospodarstvima povezana s primarnom poljoprivrednom proizvodnjom; potpora za okrupnjavanje poljoprivrednog i šumskog zemljišta; potpora za plaćanje premija osiguranja; potpora za unapređenje i očuvanje genetskog potencijala u stočarstvu; ulaganja u modernizaciju i povećanje konkurentnosti poduzetnika u preradi i stavljanju na tržište poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda; edukacija i stručno osposobljavanje; razvoj proizvodnje i marketing proizvoda; potpora za razvoj proizvodnje i marketing proizvoda; ulaganje u razvoj nepoljoprivrednih djelatnosti i usluga na ruralnom području; ulaganja u sektoru šumarstva), dok smo za ekološku poljoprivredu namijenili 340.000 eura. Ekološka poljoprivreda ne daje samo zdravu hranu, nego i zdrav okoliš, rekao je Tomljenović.

Za ugradnju sunčanih elektrana na krovišta zgrada poljoprivredne ili gospodarske namjene, postavljanje agrosunčanih elektrana na poljoprivrednom zemljištu te nabavu i postavljanje dizalica toplina koje se koriste za grijanje i hlađenje zgrada poljoprivredne ili gospodarske namjene predviđeno je 70.000 eura.

Jako je dobro prihvaćena i mjera nabave poljoprivrednog materijala za sjetvu i sadnju, kao i kreditiranje nabave poljoprivrednog repromaterijala. Za ovu smo namjenu osigurali 150.000 eura, rekao je Tomljenović.

Konvencionalni poljoprivrednik može ostvariti maksimalnu godišnju potporu od 15.000 eura, a ako je ekološki 20.000 eura. Javni pozivi otvoreni su do 15. studenoga ili do utroška sredstava. Pobliže informacije o potporama, uvjetima javnih poziva i načinu prijave objavljene su na službenoj mrežnoj stranici Zagrebačke županije www.zagrebacka-zupanija.hr.

Foto: Dražen Kopač