Sukladno Zakonu o održivoj uporabi pesticida (NN 14/2014.), zadnjih 10-ak godina moguće je bez položenog tečaja o sigurnom rukovanju i primjeni sredstva za zaštitu bilja i bez predočenja iskaznice (od 23.4. 2023. vjerodajnice ili potvrde) kupovati i primjenjivati samo manja pakiranja pesticida koja su registrirana za amatersku primjenu (vidi Tablicu 8.).
Za razliku od ukupno 720-ak sredstva za zaštitu bilja koja su registrirana za profesionalnu primjenu, u našoj zemlji je početkom ožujka 2023. bilo registrirano “samo” 47 trgovačkih pripravaka za amatersku primjenu. Od toga je za folijarno tretiranje biljaka najviše anorganskih kemijskih spojeva (bakarni i sumporni fungicidi) (npr. Bordoška juha, Neoram, Cuprablau-Z, Chromosul, Cosavet, Kumulus, Kalinosul WG) i mineralna (parafinska) ulja (npr. Mineralno svjetlo ulje EC, Bijelo ulje, Ovitex).
Od organskih insekticida možemo istaknuti samo pripravak Mospilan u dvije formulacija (SG i SP). Također, moguće je koristiti i biljni (botanički) insekticid na osnovi piretrina (Kenyatox Verde Plus ECi slično) i azadiraktina (NeemAzal-T/S). Od organskih fungicida za amatersku je primjenu dopušten samo pirimetanil (Pyrus SC).
Sredstva za zaštitu bilja registrirana za “amatersku primjenu” imaju najpovoljniju eko-toksikološku ocjenu, malog su pakiranja te se nalaze u formulaciji koja je najmanje opasna za primjenitelja.
Za suzbijanje većine gljivičnih bolesti iz skupine plamenjača, pjegavosti i plijesni moguće je na ukrasnom bilju s ograničenjem koristiti bakarne fungicide (ne koristiti bakarne pripravke ako u vegetaciji dominira vruće i suho razdoblje). Dodatno za suzbijanje plijesni (Botrytis) i nekih uzročnika krastavosti (Fusicladium) možemo koristiti pirimetanil (Pyrus SC).
Protiv pepelnice u više je navrata tijekom sezone moguće koristiti sumporne fungicide (ne koristiti sumporne pripravke ako dominiraju dnevne temperature >29°C). Bakarni i sumporni fungicidi se mogu međusobno miješati. U pravilu bakarne i sumporne fungicide ne koristimo u cvatnji hortikulturnog bilja, a također ih ne miješamo s folijarnim (bio)gnojivima. Nije poželjno miješati bakarne fungicide s pirimetanilom (Pyrus). Bakarni fungicidi se krajem zime i pred početak vegetacije ukrasnog bilja mogu miješati s mineralnim (parafinskim) uljima, čime se širi spektar učinkovitosti na prezimljujuće stadije nekih štetnika (npr. na zimska jaja lisnih uši i crvenog voćnog pauka te na prezimljujuće oblike štitastih uši).
Sumporne fungicide u pravilu ne miješamo s mineralnim (parafinskim) uljima. Također, bakarni i sumporni pripravci se mogu miješati s organskim sustavnim insekticidima na osnovi djelatnih tvari acetamiprid (Mospilan). Mospilan suzbija veći broj štetnih kukaca u ukrasnom bilju (npr. lisne uši, lisne minere, fitofagne stjenice, štetne kornjaše iz skupine pipa, štitaste uši, neke štetne gusjenice i druge).
Tijekom godine je u nekoliko navrata moguće koristiti i biljne (botaničke) insekticide na osnovi dalmatinskog buhača (npr. Kenyatox Verde Plus, Terminator Aphicid, Biotip Aphicid). Nisu potpuno bezopasni za prirodne neprijatelje. Imaju široki spektar učinkovitosti, pa osim lisnih uši suzbijanju i druge nametnike (npr. fitofagne stjenice, cvrčke, gusjenice moljca i drugih leptira i dr.).
Mogu se miješati s ranije spomenutim anorganskim i organskim fungicidima (npr. bakarnim i sumpornim pripravcima i pripravkom Pyrus). Nedostatak im je kontaktna ili površinska učinkovitost, pa ne djeluju na štetnike koji se skrivaju (npr. slabije je djelotvorna zakašnjela primjena na lisne uši koje su sisanjem sokova već nakovrčale lišće i “skrivaju” se na naličju). Ispire ih kiša (>35 mm), a većina piretrina osjetljivi su na visoke temperature (brzo gube učinkovitost na ljetnim temperaturama >28°C).
Tablica 8. Neka sredstva za zaštitu bilja (za folijarnu aplikaciju) registrirana u našoj zemlji za amatersku (“hobi”) primjenu u ukrasnom bilju, ružama i cvijeću Naziv sredstva Namjena sredstva i područje primjene Bijelo ulje, Mineralno svjetlo ulje EC, Ovitex -kontaktni insekticid-ovicid za zimsko i ljetno tretiranje voćaka, za zimsku zaštitu vinove loze i za tretiranje na sjemenskom krumpiru, za povrćarstvo, ratarstvo i ukrasno bilje. Bordoška juha WP, Neoram, Cuprablau Z 35, Bordoflow -kontaktni preventivni fungicid, baktericid za voćarstvo, vinogradarstvo, povrćarstvo, ratarstvo i na ukrasnom bilju. Chromosul 80, Cosavet DF, Kumulus DF, Kalinosul 80 -kontaktni preventivni fungicid s popratnim akaricidnim djelovanjem na grinje šiškarice, za suzbijanje biljnih bolesti u voćarstvu, vinogradarstvu, povrćarstvu, ratarstvu, industrijskom bilju, cvjećarstvu i u rasadniku (drvenasto šumsko bilje). Pyrus 400 SC -fungicid za suzbijanje biljnih bolesti na vinovoj lozi, jabukama, jagodama, rajčici, salati glavatici, grahu, stočnom grašku, grašku, ružama i cvijeću. Mospilan 20 SG i SP -insekticid namijenjen za suzbijanje štetnika u voćarstvu, ratarstvu, industrijskom bilju, povrćarstvu na otvorenom i u zaštićenom prostoru, začinskom bilju te ukrasnom bilju na otvorenom (vodotopive granule i vodotopivo prašivo). Biotip Aphicid, Terminator Aphicid, Bio Plantella Flora, Kenyatox Verde Plus -insekticid za amatersku uporabu namijenjen suzbijanju štetnika na ukrasnom bilju.
Pročitajte članke iz priloga:
Dobar položaj i uvjeti za uzgoj ukrasnog bilja
Važnije bolesti i štetnici na nekim ukrasnim vrstama
Novi štetnici ukrasnog bilja i problemi
Uzroci sušenja i propadanja smaragdnih tuja
Bolesti i štetnici ruža – kako do zdravih ruža?